Çocuğunuzla Konuşmalarınızda Kafiye Kullanmanız İçin 4 Neden

Çocuğunuzla Konuşmalarınızda Kafiye Kullanmanız İçin 4 Neden

Şarkı söylemek, yürümeye başlayan çocuğunuzu araba yolculuğunda meşgul etmenin harika bir yoludur. Anlaşıldı ki, bu klasik tekerlemeler sadece zaman geçirmenin bir yolu değil – aynı zamanda konuşma ve dil gelişimini yönlendiriyor, hafızayı geliştiriyor, erken okuryazarlığa katkıda bulunuyor ve çok daha fazlası… Çocuklar için kafiyeli şarkılar ve kitaplar yüzyıllardır ortalıkta dolaşıyor, ancak son birkaç yılda araştırmacılar kafiyenin gerçek gücünü fark etmeye başladılar.

Önemli Noktalar:

Şarkılar, kitaplar ve oyunlar aracılığıyla çocuğunuzla kafiyeli olmak çeşitli gelişim alanlarını destekler.

Kelime hazinesi, cümle yapısı ve uyum gibi çeşitli konuşma ve dil becerilerini geliştirir .

Fonolojik farkındalık veya sözcüklerdeki bireysel sesleri duyma, tanımlama ve kullanma becerisi dahil olmak üzere erken okuryazarlığı teşvik eder.

Çocuklar kelimeleri hatırlamak için kafiyeli kalıplar kullandığından bu hafıza becerilerini destekler.

Ebeveynler ve bakıcılarla anlamlı bağlantıları teşvik eder ve çocukların başkalarıyla sosyalleşmeyi öğrenmelerine yardımcı olur.

Erken Çocuklukta Kafiye Yapmanın Faydaları

Konuşma ve Dil Gelişimini Yönlendirir

Kafiye yapmanın konuşma ve dil gelişimini desteklemesi muhtemelen şaşırtıcı değildir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar kafiye yapmayı öğrendiklerinde, aynı zamanda benzersiz kelime dağarcığı oluşturuyorlar ve kelimeleri nasıl birleştireceklerini, ünlüleri ve ünsüzleri tanımayı ve kısa cümleler kurmayı öğreniyorlar. Ayrıca iletişim dansını da yaşıyorlar! Kafiye, yürümeye başlayan çocuğunuzu konuşma ritmine maruz bırakır.

Okuryazarlık Geliştirme

Araştırmalar, yeni yürümeye başlayan bir çocuğun tekerlemeleri hatırlama ve okuma becerisinin, gelecekteki okuduğunu anlama becerilerinin güçlü bir göstergesi olduğunu bulmuştur. Bunun bir nedeni, kafiyeli kelimelerin yeni yürümeye başlayan çocukların fonemik farkındalık geliştirmelerine veya kelimelerdeki bireysel sesleri duyma, tanımlama ve kullanma becerisine yardımcı olmasıdır. Kafiye, çocukların tanıdık ses kalıplarını öğrenmelerine yardımcı olur ve bu da okumayı ve hecelemeyi öğrenmenin temelini oluşturur. Ve, kafiyeli kitap okumanın çok eğlenceli olduğuna dikkat çekmeden okuryazarlık hakkında nasıl konuşabiliriz ki bu, küçüklerin okuma sevgisini geliştirmelerine yardımcı olur.

Bellek ve Bilişsel Gelişim

Kafiye, ezberleme ve hatırlama becerileri için de harikadır. Aslında, kafiye yapmanın bilişsel gelişim için ne kadar güçlü olduğunu kanıtlamak için Florida Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, hamile kadınlardan üçüncü üç aylık dönemleri boyunca altı hafta boyunca haftada üç kez tekerlemeler okumalarını istedikleri bir çalışma yaptılar. Kalp monitörü kullanarak, fetüslerin haftalar sonra bir yabancı tarafından kendilerine okunduğunda kreş kafiyesini tanıdıklarını buldular. Bu oldukça güçlü bir şey!

Sosyal Gelişim

Kafiyeli şarkılar, kitaplar ve oyunlar, küçüklerin ebeveynleri ve bakıcıları ile bağlantı kurması için klasik ve özel bir yoldur. Tekerlemeleri ezberlemek, başkalarıyla birlikte sosyal gelişimi de destekler. Yeni yürümeye başlayan çocuklar kemer çıkarma fırsatı bulduklarında, ben sizinle ve birkaç arkadaşımla bir Küçük Çaydanlık olacağım, güven inşa ediyorlar ve başkalarıyla bağlantı kurmanın değerini öğreniyorlar. Dahası, birçok tekerleme evrenseldir ve çocukların anaokuluna başlama zamanı geldiğinde uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Zaten bildikleri bir grup anaokulu kafiyesine katıldıklarında, yeni insanlarla yeni bir duruma bir güvenlik ve rahatlık duygusu getirebilir.

Kısacası kafiye, çocuğunuz için beyin gıdasıdır! Eğlenceli, gelişimsel olarak dost ve sizin ve küçük çocuğunuzun birlikte geçirdiği zamana dokunması kolaydır.

Kaynakça: https://babysparks.com/2020/07/31/4-reasons-to-rhyme-with-your-child/