Çocuğunuzla Yapacağınız Anlamlı Etkileşimler İçin İpuçları

Çocuğunuzla Yapacağınız Anlamlı Etkileşimler İçin İpuçları

Çocuğunuzla her gün konuşuyorsunuz ve etkileşim kuruyorsunuz. Fakat bu konuşmaların ne kadarı doğru etkileşimli? Bir konuşma, iki veya daha fazla kişi arasında sırayla yapılan bir olaydır. Çocuğunuz size bir şey söylüyorsa önce onu dinleyin. Dinledikten sonra da cevap verin. Çocuğunuza da size geri dönüt vermesi için zaman tanıyın. Konuşmalar, en sevdiği karakterlerden, hafta sonu planlarına göre her şey hakkında olabilir. Önemli olan, çocuğunuzla konuşurken doğru etkileşimim kurabilmektir.

Çocuğunuzla anlamlı konuşmalar yapmak onun güvenini ve benlik saygısını arttıracaktır, çünkü ona değer verdiğinizi, düşüncelerine ve duygularına ilgi duyduğunuzu öğrenecektir. Ayrıca, kelime bilgisi ve dil becerilerini geliştirirken etkili bir iletişimci olmayı da öğrenecektir. İşte bu konuşmaları ilerletmek için birkaç ipucu:

 

  • Çocuğunuzla konuşmak için fırsatları kullanın. Tüm dikkatinizi ona verin.
  • Bir işle meşgulseniz ve çocuğunuz dikkatinizi çekmek istiyorsa, onu dinlemek için durmaya çalışın. Ama dikkatinizi ilk birkaç dakikada toplamanız zor olacaktır.
  • Sabırlı olun. Çocuğunuza geri dönüt vermesi için zaman verin. Bir mola, düşüncelerini organize etmesi ve size geri dönmesi için ona faydalı olacaktır.
  • Günün içerisinde anlamlı bir şekilde konuştuğunuz ve bilinçli olduğunuz özel bir zaman geçirin. Gününüz hakkında konuşun, örneğin yatma zamanını kullanabilirsiniz.
  • Ne söylemeye çalıştığını gerçekten anlamak için çocuğunuzun beden diline ve yüz ifadelerine dikkat edin.
  • Çocuğunuzun düşüncelerine ve duygularına saygı gösterin. Ne olursa olsun, doğru ya da yanlış olduğunu düşünüyorsanız da, onu dinledikten sonra cevap verin.
  • Basit bir evet ya da hayır cevabından fazlasını gerektiren açık uçlu sorular sorun ve çocuğunuzla beraber pratik yapın.

 

Kaynakça: https://blog.kinedu.com/tips-for-having-meaningful-conversations-with-your-child/