Çocuğunuzu Acele Ettirmemeniz İçin 4 Neden

Çocuğunuzu Acele Ettirmemeniz İçin 4 Neden

Sabah telaşından sonra okul aktiviteleri, ev ödevi ve akşam yemeğinden yatma vaktine kadar telaşlar devam ediyor. Pek çok anne-baba ve çocukları acele ediyorlar. Bazı insanlar stres altında daha iyi performans gösterdiğini iddia ediyor, ancak çocukları acele ettirmek tehlikeli olabilir.
 

Aceleniz olduğunda, adrenalininizin aşırı salgılanma ihtimali vardır. Bu durum size destek sağlasa da, zihinsel sağlığınız (ya da çocuğunuz için) için iyi değildir. Duygusal tükenme, dikkatsizlik ve hatta depresyon hissi ile sonuçlanabilir. Ciddi bir baş ağrınız bile olabilir.

 

Yoğun programınıza bakmanın ve yavaşlamanın bir yolunu bulmanız gerekir.

Her zaman telaşlı olduğunuzda çocuğunuz hiçbir şeyden zevk alamayabilir ve çocuklar da acele etmekten dolayı olumsuz yan etkiler yaşarlar.

Çocuğunuzu acele ettirmemeniz için 4 neden:

1. Büyük resmi ya da ayrıntıları kaçırırlar.
Çocuklar sürekli acele ettirildiğinde, kaçırdıkları şeyleri özlerler. Bir kelebeğin çiçekten çiçeğe sıçraması izlemek veya geçen bir itfaiye aracına selam vermek isterler. Çocuklar, etraflarındaki dünyadan, kitaplardan olduğu kadar çok şey öğrenirler. Kendilerini çevrelerine dâhil etmek ve orada olanı görmek için zamana ihtiyaçları vardır.

2. Olumsuz duygular yaşarlar.
Çocuğunuzu acele ettirmeniz onun stres seviyesini arttırır. Çocuklar stres altındayken daha fazla olumsuz duygular yaşarlar. Çocukların sürekli yetişmek için bir yerlere koştururken öfke, endişe ve hatta üzüntü duygusunu hissetme olasılıkları yüksektir. Çocukların günlük olarak başa çıkmaları gereken çok şey vardır.

3. Ellerinden gelenin en iyisini yapamazlar.
Her zaman bir sonraki göreve odaklandıklarında, çocukların gerekli çabayı ve enerjiyi mevcut işe dâhil etmeleri zorlaşır. Stres seviyeleri arttığında, okulda veya oyun alanında, dikkatsiz hatalar yapma olasılıkları daha yükselir. Peki, Sonuç? Sonuçlardan memnun olmayacaklar ve daha fazla olumsuz duygu yaşayacaklar. Böylece kırılması zor bir döngüye gireceklerdir.

4. Ara veremezler.
Artan akademik talepler, okuldaki aktiviteler, etkinlikler ve diğer çeşitli aile durumlarının ortasında, çocuklar acele ve telaş içinde kaldıklarında kendileri için gereken yeterli arayı verememiş olurlar. Çocukların biraz ara vermeleri gerekir. Bir kitap okumayı, resim yapmayı ya da bahçede top oynamayı isteseler de, molanın süresini hesaba katmak da önemlidir; böylece çocuklar sadece çocuk olabilirler ve biraz rahatlayabilirler.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/blog/4-reasons-to-stop-rushing-your-kids/