Çocuğunuzu Değiştirmek İstiyor musunuz? İşe Kendi Duygularınızı Düzenlemeyle Başlayın

Çocuğunuzu Değiştirmek İstiyor musunuz? İşe Kendi Duygularınızı Düzenlemeyle Başlayın

Bu içsel çalışma, daha mutlu bir insan olmamıza yardımcı olacaktır.

Duyguları düzenlemek; hoşa gidebilecek bir ebeveyn olma yolundaki en temel unsurdur. Aslında, birçok yol denerken kendimizi kandırmaktayız. Bu yanıltıcı yollar; aşırı yemek, ertemelek ve eşimizle tartışmak olabilir. Duygularımız arasında kaybolmak çok kolaydır ve kendimizi çoktan doğru olmayan bir yolda on adım aşağıda bulabiliriz.

 

Çoğu zaman iyi ebeveynlerin çocuklarını koşulsuz bir şekilde sevdiklerini duyarız, ama hepimiz biliyoruz ki hiç bir ebeveyn çocuklarına her zaman sevgisini gösteremez. Bu nedenle, gün içerisinde ebeveynlik deneyiminin kaçınılmaz olan iniş ve çıkışlarında sevgiyi arttırabilmek için kendimizi nasıl iyileştirebileceğimizi bulma konusunda çoğumuz tek başımıza bırakılmışızdır.

 

Bu çok zorlu bir süreçtir. Kendi duygularınızı düzenlemek için öfke nöbetlerinizin olmasına izin vermek yerine çocuklarınızı sevgiyle yönlendirebilirsiniz, ki bu iyi ebeveynliğin esasıdır. Fakat, bu içsel çalışma sadece çocuklarınıza değil, aynı zamanda sizin de mutlu hissetmenize yardımcı olur.

 

Bunu yapmak zor mudur? Evet. Bence hepimizin yapacağı en zor iştir. Ama, kesinlikle mümkündür. Sırrı şudur:

Duygularınızı deneyimleme konusunda kendinize izin verirseniz, güçlü duygular buharlaşıp yok olmaya başlarlar. Örneğin; Mutsuz bir şekilde oturuyorsunuz. Derin nefes alın ve o güçlü duyguyu hissedin, FAKAT harekete geçme dürtünüze karşı koyun ve kendinize şefkatle sarılın. Bitmemiş problemlerinizden kurtulun – bunlar; korku, acı, veya yas olabilir. Böylece, sevgi ortaya çıkacaktır.

 

Öfke için ne söyleyebilirsiniz? Bu sadece korku, acı ve yasa karşı savunmacı bir tepkidir. Öfkeliyken, daha kırılgan olan duygularınızı deneyimleme konusunda kendinize izin verdiğinizde, hepsi uçup gider – dolayısıyla öfke de.

 

Bu sürecin; korkuyu, acıyı ve yası sevgiye dönüştürülebileceğini bile söyleyebilirsiniz, çünkü daha önce sevilmeyen taraflarımızı sevmeye açığızdır. Bir insan ve bir ebeveyn olarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

 

Peki, ya çocuğunuz yaramazlık yaparsa? Davranışını görmezden gelmeli ve yogaya mı gitmelisiniz?Tabii ki de hayır! Çocukların, anne ve babalarının rehberliğine ihtiyaçları vardır. Fakat, siz bu rehberliği çocuğunuza mutsuzken verdiğinizde, çocuğunuz sizin yönergelerinizi takip etmeyecektir.

 

Diğer taraftan, başka birini zorla değiştiremez veya her zaman kontrol edemezsiniz. Fakat, kendinizi değiştirebilirsiniz ki bu başkalarının size nasıl tepki vereceğini de değiştirecektir. Yani, siz değişin ki çocuğunuz da değişsin. Öz düzenleme yapıp kendinizi iyileştirdikçe, çocuğunuza rehberlik yapmada daha etkin olursunuz ve böylece çocuğunuz sizinle işbirliği kurmak İSTER.

 

Her ne kadar bazen doğru olsa da; bu anlattığımız, daha önce bağırdığınız bir konuya bugün tolere etmeye istekli hale gelmenizi söylemenin daha süslü bir yolu değildir. Örneğin; her ne kadar saygılı şekilde etkileşimde bulunmayı öğretseniz de, çocuğunuz için öfkeli hissetmenin normal olduğunun farkına varabilirsiniz ve onu azarlamayı bırakabilirsiniz. Veya ceketinin yerde olmasının kardeşine nasıl davrandığı kadar önemli olmadığının farkına varabilirsiniz. Ya da çocuğunuzun gücünü pozitif bir özellik olarak görmeye başlayabiliriz ve çocuğunuzla iyi bir ekip olmanın daha iyi yollarını bulabilirsiniz. Eğer kendi duygularımızı düzenlemeye başlamazsak, bu pozitif davranışların gerçekleşmesi hiç biri mümkün olmaz.

 

Fakat, ya çocuğunuz zarar verici örüntülere saplanıp kalırsa ve gerçekten bir şeyleri değiştirmek gerekliyse? Yine de sizin duygularınızı düzenlemeniz çocuğunuzun değişiminde anahtar rol oynar.

 

Bunun nedeni şudur:

1. Çocuklar duygu düzenlemeyi bizlerden öğrenir:Çocuklar her zaman biz ne söylersek yapmazlar, fakat, eninde sonunda biz ne yaparsak onu yaparlar. Eğer anne ve babalar bir şeyleri fırlatma, kapıları çarpma ve bağırma konusunda kendilerine izin verirlerse, çocuklar da aynısını yapacaklardır. Eğer sakin kalabilirseniz, çocuklar üzgün olduklarında aslında bunun bir tehlike olmadığını öğrenirler ve kendilerini sakinleştirmeyi öğrenirler.

 

2. Çocuklarınız için yarattığınız duygusal güvenlik; tam anlamıyla onların iyileşmelerine, gelişmelerine ve başarılı olmalarına olanak veren şeydir :Bizim gibi, çocuklar mutlu olmak ve birileriyle bağ kurmak İSTERLER, fakat öfkeleri ve korkuları çocukları alt eder. Sizin sakinliğiniz tekrar sevgi dolu bir bağ kurmalarında onlara yol gösterir. Kendilerini daha iyi hissettiklerinde, daha iyi bağ kurar ve mutlu olurlar.

 

3.Çocuğunuz için sakin "şefkatli bir ortam" sağladığınızda, duygularını deneyimlemek için kendilerini yeterince güvende hissederler, ki bu yoğun duyguların uçup gitmesine izin veren şeydir. Çocuklar bu duyguların insan olmanın bir parçası olduğunu ve onlardan korkmak zorunda olmadıklarını öğrenirler – VEYA bu onları etkiler.

 

4. Çocuklar sizin tarafınızdan anlaşıldıklarını hissettiklerinde ve size saygı duyduklarında, sizin yönergelerinizi takip etmek isterler.Her zaman istedikleri şeyi elde edemeyeceklerini, fakat daha iyi bir şeyi elde edebileceklerini öğrenirler. Böylece çocuk sizin rehberliğinize daha açık hale gelir ve kurallarınıza daha çok uyar.

 

5. Çocuklar sizin ruh halinizi ve gerginliğinizi anlamak konusunda hassas bir barometredir. Eğer çözülememiş bir meseleniz varsa, çocukların bilinç dışında bu durumu hemen kavradıklarını ve dışa vurduklarını göz önünde bulundurun. Bu nedenle, çok sık kendi meseleleriniz üzerinde çalıştığınızda, çocuğunuzun davranışlarında değişimler olduğunu görebilirsiniz – buna direkt olarak değinmeseniz bile.

 

6. Farklı bir şekilde tepki gösterdiğinizde, çocuğumuz da aynı şekilde tepki gösterir."Çocuğunuzun davranışı + Sizin buna karşı tepkiniz = Sonuç" olduğunu hatırlayın. Tetiklendiğinizde ve düşünmeden tepki gösterdiğinizde, fırtınanın olma olasılığını arttırırsınız. Daha dikkatli bir şekilde tepki gösterirseniz ve çocuğunuzla bağlantı kurarsanız, fırtınanın olma olasılığını azaltırsınız. Daha az dram, daha çok sevgi!

 

İyi haber; çocuğunuz bazı zarar verici alışkanlıkları öğrense bile, duygularını düzenlemeyi öğrenmeleri için hiç bir zaman çok geç değildir. Buradaki önemli nokta; sizin uygun bir rol model olmanızdır.

 

Duyguları düzenlemeyi öğrenmek hayat boyu sürecek olan bir yolculuktur. Bugün için, sadece duygudurumunuzu ve hislerinizi fark etmeyle duygularınızı düzenlemeye başlayın. Mutsuz olduğunuzda, sakinleşene kadar harekete geçmemeye çalışın. Sadece derin nefes alın ve kendinize şefkatle sarılın. Böylece harekete geçmeden önce sakinleşebilirsiniz.

 

Zor mu? EVET! Ama, her zaman bunu yaparak, aslında beyninizde yeni nöronlar oluşturacaksınız ve gelecekte daha sakin kalma becerilerinizi güçlendireceksiniz.

 

Size çocuğunuzun da değişeceğine dair garanti verebilirim.

 

Kaynakça:https://www.psychologytoday.com/us/blog/peaceful-parents-happy-kids/201701/want-change-your-child-start-regulating-your-emotions