Çocuğunuzu Her Gece Yatağa Yatırmak İçin Mücadele Ediyor Musunuz?

Çocuğunuzu Her Gece Yatağa Yatırmak İçin Mücadele Ediyor Musunuz?

Çocuğunuz gecenin bir yarısında uyanıyor ve sürekli ağlıyor mu? Çocuklarının uyku alışkanlıklarını teşvik etmeye çalışan ebeveynler için uyumak bazen zor olabilir. Yeterince uyuyamadığınızda, günlük işleriniz sizin çok daha zor hale gelebilir.

İyi uyumanız için çocuklarınızı ve bunun bir sonucu olarak kendinizi nasıl destekleyeceğiniz hakkında konuşmak istiyorum.

 

Doğru Çevre

İlk önce çevre hakkında konuşalım. Aşağıda bir odanın atmosferini uyku için elverişli kılacak bazı ipuçları verilmiştir.

Çocuğunuzun odasındaki ışık miktarını azaltın.

Koyu perdeler kullanın. Sokaktaki aydınlatmalar, gece uyanmalarına ve uykuya tekrar dalmada zorluk çekmelerine neden olabilir. Karanlık bir oda, sağlıklı uyku alışkanlıklarını desteklemeye yardımcı olabilir.

Sesleri azaltın. Bunu odanın gece boyunca sessiz kalmasını sağlayarak yapabilirsiniz. Bu ipucu, geceleri çocuklarının yatak odalarının yakınındaki bir odada televizyon izleyen ebeveynler için zor olabilir, çünkü televizyonun değişen sesleri onları uyanık tutabilir veya uyandırabilir. Bu durumda, bir ses yalıtımı etraftaki seslerin maskelenmesine yardımcı olabilir.

Doğru Ayarlamalar

Çocuğunuzun yatma zamanı olduğunu belirtmek için güvenebileceği tutarlı bir rutinin olması esastır. Bu rutini, uykudan önce rahatlatıcı bir banyo yaptırarak, birlikte yatakta kitap okuyarak ve gürültüleri azaltarak sağlayabilirsiniz.

Doğru Zaman

Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, ihtiyaç duyduğu uyku miktarı değişebilir. Yaşa göre günlük ortalama uyku süresi şu şekildedir:

 

  • Yeni doğanlarda (0-3 ay) – günde 14-17 saat,
  • Bebekler için (4-11 ay) – günde 12-15 saat,
  • Yeni yürümeye başlayan çocuklar için (1-2 yaş) – günde 11-14 saat,
  • Okul öncesi için (3-5 yaş) – günde 10-13 saat,
  • Okul çağındaki çocuklar için (6-13 yaş) – gece 9-11 saat,
  • Büyük çocuklar için (14-17 yaş) – gece 8-10 saat.

Yeni doğmuş bebekler ve küçük çocuklar için, bu uyku saatleri hem gündüz hem de geceyi kapsayabilir.

Uyku ve uyku rutinlerini oluşturmak zor olabilir. Tutarlı bir rutinin olması hızlı bir şekilde uykuya dalmayı ve gece boyunca uykuda kalmayı teşvik ettiğinden esastır.

Kaynakça: https://childrensupportsolutions.com/helping-children-and-parents-get-a-good-nights-sleep/