Çocuğunuzu Okuldaki Sınavlara Nasıl Hazırlayabilirsiniz?

Çocuğunuzu Okuldaki Sınavlara Nasıl Hazırlayabilirsiniz?

Okullar, öğrencilerin bireysel ve okul genelindeki performansını ölçmek için sınavlar yapar. Genel olarak, bu sınavların iki türü vardır:
 

Başarı Sınavları: Bunlar çocuğunuzun belirli bir konu hakkındaki bilgisini test eder.

 

Yetenek Sınavları: Bu sınavlar ise çocuğun problem çözme ve muhakeme becerilerini ölçerek öğrenme yeteneğini tahmin etmeye odaklanır.

Bu sınavlar ayrıca okulların daha fazla odaklanmaları gereken alanları belirlemelerine yardımcı olur, bu da sonuçların öğrenciler, öğretmenler ve okul için önemli olduğu anlamına gelir. Çocuğunuza bu konuda yardımcı olabilmeniz için, çocuğunuzu bu tür sınavlara hazırlamaya yardımcı olacak ipuçları aşağıdadır.

Sınava en iyi şekilde hazırlanma tekniklerinden biri, çocuğunuzun ev ödevlerine ayak uydurabilmesidir. Öğrenme istikrarlı bir ilerlemedir ve günlük çalışmaya ayak uydurmak, herhangi bir sınavda iyi olmak için iyi bir stratejidir.

Çocuğunuzu sınavlara daha iyi hazırlamak için, materyalleri ne kadar iyi anlayabildiğini öğrenmek adına öğretmenlerle işbirliği yapmanız da gerekebilir. Ayrıca, çocuğunuza bazı görevlerin neden yapıldığını ve nasıl yapılacağını öğreterek, bu durumun sınavlarda ona nasıl yardımcı olabileceğini öğrenip açıklayabilirseniz, bu yol çocuğunuza ekstra bir motivasyon dozu ekleyebilir.

Ayrıca öğretmenden örnek sınavlar hakkında önerilerde bulunmasını isteyin.

Çocuğunuzla birlikte okuyun veya onu bağımsız olarak okumaya teşvik edin. Ne okuduğunu birlikte tartışın, böylece çocuğunuzun içeriği ne kadar iyi kavradığını görebilirsiniz. Bu aynı zamanda çocuğunuzun kelime bilgisini arttırmaya yardımcı olmanın mükemmel bir yoludur.

Uzmanlar, ebeveynleri çocuklarına övgüde bulunmaya teşvik ediyorlar, ayrıca başarısızlıktan korkan çocukların sınav günlerinde endişe yaşamalarının daha muhtemel olduğunu ve bu durumun da hatalara yol açabileceğini belirtiyorlar.

Çocuğunuzun sınavlar konusunda gergin olduğunu veya endişe duyduğunu biliyorsanız, ona derin nefes alma gibi rahatlama tekniklerini öğretin.

Çocuğunuza evde ders çalışabileceği ve sınav öncesi planlarını yapması için motive olabileceği rahat bir yer sağlayın. Bu strateji, bütün materyallerin önceki gece hazır olmasını ve çocuğunuzun yeterince uyumasını içerir.

Sınav Sabahı
İlk olarak, sağlıklı bir kahvaltının hazır olduğundan emin olun. Tutum ve davranışlar da aynı zamanda önemlidir – rahat ve olumlu bir tutum sınav sabahları için en iyi temeldir – bu nedenle çocuğunuz okula hazırlanırken evde sakin bir atmosfer oluşturmak için elinizden geleni yapın.

Çocuğunuzu gerçek bir sınava hazırlamak için ona verebileceğiniz ipuçları şunlardır:
 

 

  • Teste başlamadan önce yönergeleri dikkatlice okumasını söyleyin. Bir şey onu şaşırtıyorsa, öğretmeninden bir açıklama istemesini söyleyin.
  • Üzerinde kaç soru olduğunu ve sorunların ne tür olduklarını görmesi için testi başlamadan önce kontrol etmesini söyleyin. Bu, çocuğunuza, her bir kısım için ne kadar zaman harcayacağını görme olanağı sağlayabilir.
  • Cevabını bilinmediği soruları atlamasını söyleyin. Testin sonunda zamanı varsa, çocuğunuz geri dönüp tekrar çözmeyi deneyebilir.

 

Tüm çabalara rağmen çocuğunuz sınavlarda aşırı kaygılanıyorsa ve gerçek performansını ortaya koyamıyorsa bu konuda bir uzmandan yardım isteyebilirsiniz.

Kaynakça
https://www.horizoneducationcenters.org/blog/child-prepare-for-standardized-testing

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                +90 (533) 165 60 94