Çocuğunuzu Yeni Bir Kardeşe Hazırlamak

Çocuğunuzu Yeni Bir Kardeşe Hazırlamak

 

Yeni bir bebeğin dünyaya gelişi aileye birçok değişiklik getirir ve bazen büyük kardeşler buna hazırlanmakta zorluk çekerler. Kıskanabilirler ve kendilerini dışlanmış hissedebilirler. Çocuklarınızı yeni kardeşleri için hazırlamanız, bu geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

 

Konuşmaya Ne Zaman Başlanmalı
Zaman çocuklar için farklı ilerler ve dokuz ay uzun bir zamandır. Çocuklarınızla yeni kardeş hakkında konuşmaya başlayın.

Doğuma daha çok zaman varsa, ileride bir şey olacağını anlamalarına yardımcı olmak için onlara “Doğum gününden sonra..”, “Şu günden sonra..” gibi ifadelerle bir referans noktası verin.

Neler Yapılmalı

 

  • Bu konuyu konuşmaya başladığınızda, konuyu çocuğunuza anlayabileceği şekilde anlattığınızdan emin olun.
  • Kitaplar size yardımcı olabilir.
  • Çocuğunuzun, küçük kardeşleri olan arkadaşlarıyla vakit geçirmesi, kardeş kavramının ne demek olduğunu anlamasına yardımcı olabilir.
  • Çocuğunuzla evde bebek sahibi olmanın nasıl bir şey olduğunu konuşun. Örneğin, büyük çocuğunuza, bebeklerin yanlış giden şeyleri bize anlatmak için ağladıklarını hatırlatabilirsiniz. Ayrıca onun yardım etmesi için yapabilecekleri hakkında bazı fikirler (bir emzik vermek, bebeği yavaşça okşamak gibi) de verebilirsiniz.
  • Genellikle hastaneler kardeş deneyimi için pratik yapılabilecek yerlerdir. Hastaneler, çocuğunuzun hastaneyi tanıması ve yeni kardeş hakkında heyecanlanması için iyi yerlerdir.

 

Bebek Geldiğinde Ne Yapılmalı
İlk konuşmada, annenin büyük çocuğa tam dikkat göstermesi ve bebeği tutmaması gerekir.

Bebekten büyük kardeşe hediyeler vermek iyi bir fikir olabilir.

Büyük kardeş bebekle etkileşime girdiğinde “hayır” dememeye çalışın. Büyük kardeşin bebeği dürtmesi ve rahatsız etmesi sinir bozucu olabilir ancak yeni doğan tehlikede değilse, büyük kardeşi nazik bir biçimde yönlendirin, kardeşini güzel taşıdığı için övün.

Her iki ebeveynin de günde en az 15 dakika bebek olmadan büyük çocukla özel zaman geçirmesi gerekir.

Çocuğunuzun yeni kardeşine karşı direnç göstermesine hazırlıklı olun ve bunun çeşitli noktalarda olabileceğini bilin

Bu zamanlar herkes için zorlu bir geçiştir ancak ne olursa olsun heyecan vericidir. Ailenizle ilgili daha fazla öneriye ihtiyacınız olursa, çocuk doktorunuzla veya bir uzmanla görüşün.

Kaynakça
https://riseandshine.childrensnational.org/preparing-your-child-for-a-new-sibling/