Çocuğunuzu Yetişkinliğe Hazırlarken Öğrenmesi Gereken 15 Temel Yaşam Becerisi

Çocuğunuzu Yetişkinliğe Hazırlarken Öğrenmesi Gereken 15 Temel Yaşam Becerisi

Bir ebeveyn olarak asıl işiniz, çocuğunuzla kendi başlarına hayatlarını sürdürebilecekleri gün gelinceye kadar ilgilenmektir. Çocuklarınız evden ayrılmadan önce bağımsız yaşamaya hazır olduklarından emin olun. Bunun için, çocuğunuzun kendi başına yaşamadan önce öğrenmesi gereken temel yaşam becerilerini gözden geçirmek için iyi bir fikir olabilir.

 

Pratik Yaşam Becerileri

1. Zamanı yönetin: Öncelikleri belirlemek ve dikkat dağıtıcı şeylerle baş etmek için çocuğunuza olumlu bir rol model olun. Çocuğunuza bir takvimi nasıl kullanacağını gösterin.

2. Verimli çalışın: Çocuğunuzu okumaya teşvik edin. Herhangi bir şey üzerinde anahtar kavramları tanıma ve kendi kendini sınama yöntemlerini nasıl tasarlayacağını gösterin.

3. Bütçeye sadık kalın: Çocuğunuzun yaptığı seçimler, okulda ne kadar harçlık biriktireceklerine ve mezun olduklarında seçeneklerinin ne olacağını belirlemeye yardımcı olacaktır. Onlara, harçlıklarını yönetmek gibi görevler vererek finansal sorumluluk geliştirmeye başlamalarını sağlayın.

4. İyi beslenin: Sağlıklı beslenme alışkanlıkları da erken başlar. Alışveriş yapmak için çocuğunuzu yanınıza alın ve akşam yemeğini beraber hazırlayın. Sebzeler, meyveler ve diğer bütün yiyeceklerle zengin, dengeli bir şekilde beslenmenin önemini vurgulayın. Çocuğunuza temel pişirme tekniklerini öğretin.

5. Temizlik yapın: Çocuklarınıza süpürmeyi, toz almayı ve çamaşırlarını yıkamayı öğretmek için zaman ayırın.

6. Güvende olmalarını sağlayın: Çocuğunuzla kendisini koruma hakkında konuşun. Sağduyu uyarıları sağlayın ve kendi deneyimlerinizi paylaşın.

7. Acil durumları ele alın: Çocuğunuz bir fırtına çıktığında dışardaysa ne yapması gerektiğini biliyor mu? Yaygın acil durumlara nasıl hareket edeceğinizi birlikte inceleyin.
 

 

{!GALLERY}