Çocuğunuzu Zamanında Yatağa Yatırmak İçin 5 Kolay İpucu

Çocuğunuzu Zamanında Yatağa Yatırmak İçin 5 Kolay İpucu

Uyku sorunu sadece yetişkinlerde problem değildir, çocuklar da uyumakta zorlanabilirler. İşte çocuğunuzu biraz daha dinlenmeye teşvik etmenize yardımcı olacak 5 ipucu:

 

1. Çocuğunuzun Gününün Eğlenceli Geçtiğinden Emin Olun

Çocuğunuzu sosyalleşmesi, fiziksel ya da akademik olarak kendilerini zorlamaları, onları her günden en iyi şekilde yararlanmaya ve yeteneklerini keşfetmeye teşvik etmek büyümenin hayati bir parçasıdır. Çocuğunuz okul öncesi dönemdeyse öğretmenleriyle konuşarak, sınıfta ne yaptıklarını öğrenebilirsiniz.

2. Çocuğunuza Bolca Temiz Hava Aldırın

İster inanın ister inanmayın, temiz hava almak ve egzersiz yapmak çocuğunuzun zamanında uyumasına yardımcı olabilir. Egzersiz, her çocuğun fiziksel ve psikolojik gelişimi için çok önemlidir ve oksijenle dolu temiz hava, rahatlamaları ve gün boyunca biriken tüm enerjiyi atmalarına yardımcı olur.

3. Yatmadan Önce Dinlendirici Bir Müzik Açın

Hikâyeler bilinçli olarak uyku vakti için uygundur, bunun yanında yatmadan biraz önce yatıştırıcı bir müzik dinlemek tüm evi sakinleştirmeye yardımcı olabilir ve çocuğunuzun ürettiği kortizon miktarını azaltabilir.

4. Yatağa Geçmeden En Az 2 Saat Önce Televizyonu Kapatın

Araştırmalar, herhangi arka planda çalışan cihazlardan (TV, bilgisayar, telefon vb.) gelen ışığın, melatonin hormonunun üretimine engel olabileceğini göstermiştir. Melatonin seviyeleri yüksek olduğunda, çoğu insan uykuya ve yatmaya hazır olur. Bu cihazlar ise hormon seviyesini aşağıya çeker. Bu yüzden yatmadan bir iki saat önce cihazların kapatılması faydalıdır.

5. Güvenliği Sağlayın

Çocuğunuzun yatma korkusu varsa, korkularını yatıştırın. Geceleri nöbet tutmak için bir oyuncak alın veya odaya yatmadan önce canavar uzaklaştıran sprey püskürtün (lavanta kokusu işe yarayabilir).

Kaynakça: https://www.kids-konnect.com/blog/5-easy-ways-to-get-your-kid-to-sleep-on-time