Çocuğunuzun Akran Baskısı ve Zorbalıkla Başa Çıkmasına Yardımcı Olmak

Çocuğunuzun Akran Baskısı ve Zorbalıkla Başa Çıkmasına Yardımcı Olmak

Çocuklarınızın arkadaşları, çocuğunuzun tutum ve davranışlarını, zihinsel ve fiziksel sağlığını, huzurunu ve birçok önemli alanda önemli şekillerde etkileyebilir. İki senaryo düşünün. Öncelikle, çocuğunuz belli bir tür okul çantası inatla istiyor. İkincisi, o okul çantası olmadan okula gitmek istemediğinde, sınıf arkadaşları ve akranları ona sahip olmadığı için onunla dalga geçiyor İlki akran baskısı ve ikincisi zorbalık vakasıdır. Bu tür akran baskısı ve zorbalık durumlarında çocuğunuz psikolojik stres yaşar ve anksiyete, duygusal çöküntü, depresyon gibi sorunlardan da muzdarip olur.

Her iki durumda da çocuk psikolojik stres ve zihinsel baskı altına alınır. Akran baskısı ve zorbalık, okul çağındaki çocuklar ve ergenler arasında ciddi bir sorundur. Kaygıya, düşük özgüvene ve en kötü durumda akıl hastalığına yol açarlar.

Akıl sağlığı sorunları her zaman var olmuştur, ancak son yıllarda anksiyete, depresyon ve psikolojik stresten muzdarip olan daha fazla gençle yepyeni bir boyut kazanmıştır. Bu konular ve bunlarla başa çıkma yolları hakkında biraz daha bilgi sahibi olmak bu durumla başa çıkmaya yardımcı olur.

Akran Baskısı ve zorbalık, bu iki terim arasında çok ince bir fark var. Her biri farklı şekilde ele alınabileceği için farkı bilmek gerekir.

 

Akran Baskısı

Sınıf arkadaşları gibi aynı yaştaki kişilere akran denir. Yaşıtı bir birey çocuğunuzun üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduklarında, buna akran baskısı denir. Akran baskısı, bir bireyin karar vermesini, davranışını ve tercihlerini etkiler. Tüm yaş grupları arasında bulunmasına rağmen, en çok çocuklarda ve gençlerde görülür. Bu yaşta kendi başınıza karar vermek yeterince zordur, ancak akranlarınız size değişik şekillerde baskı yapmaya çalıştığında daha da zorlaşabilir.

Akranlar, bir çocuğun hayatında büyük bir rol oynar. Çocukların sosyal ve duygusal gelişimi için arkadaşların olması önemlidir. Arkadaşlara güvenmek doğaldır, ancak çoğu zaman çocuğun karar verme yeteneğini etkilemeye başlar ve emin olmadıkları veya başka türlü ilgilenmedikleri şeyleri seçerler. Bu, akran baskısının başlangıcıdır. Etki, erken yaşta başlar ve gençlik yıllarına doğru artar.

 

Akran Baskısı Türleri

Akran baskısının her zaman negatif olması gerekmez. Olumlu, olumsuz veya her ikisi de olabilir. Çocuğunuzun bir resim kursuna katılması durumunu düşünün. Başlangıçta bu kursa katılmadı, ancak arkadaşlarının çoğu gittiği için o da katılmak istediğini söyledi ve katıldıktan sonra onun için verimli bir hobi dersi olduğunu kanıtladı. Bu durumda, kararı almasında arkadaşlardan etkilenmiş olsa da olumlu bir deneyim oldu.

İkinci durumda, çocuğunuzun okulda ders dinlemeyen, derslerine çalışmayan sadece basketbol oynaya çocuklar tarafından etkilenip günler boyu ders çalışmak yerine basketbol oynamaya karar vermesi olumsuz bir deneyim olacaktır.

Son olarak, çocuğunuzun çalışmalarında rekabetçi olduğunu düşünün. Çocuğun çalışmalarda iyi olması ve iyi notlar almak istemesi açısından iyi bir olaydır, ancak her zaman diğerlerinden daha iyi performans gösterme baskısı çocuğunuzu strese sokabilir ve yeme ve uyku bozuklukları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Negatif akran baskısı ruh sağlığını etkileyebilir ve stres, endişe ve duygusal bozukluklara yol açabilir.

 

Zorbalık

Zorbalık, bir kişiyi taciz etmek, aşağılamak veya saldırgan bir şekilde hakimiyet kurmak için güç kullanılmasıdır. Bir kişiye fiziksel veya zihinsel olarak zarar vermek amacıyla kasıtlı olarak yapılır. Zorbalık, alışılmış ve tekrarlanan bir davranıştır. Zorbalığı tanımlayacak iki önemli şey, birincisi güç dengesizliğidir: fiziksel güç, bazı kişisel bilgilere erişim, kontrol etme popülerliği, başkalarına zarar verme ve zorbalık yapma gibi güçlerini kullanan insanlar. İkincisi, tekrar: zorba davranışları, tekrar eden bir süreçtir ve birden fazla kez gerçekleşebilir.

Bir bireye hem zihinsel hem de fiziksel olarak işkence edebilecek her türlü eylem, boğa güreşi olarak adlandırılabilir. Bu eylemlerden birkaçı, dalga geçmek, tehdit etmek, söylentiler yaymak, aşağılamak, birine fiziksel veya sözlü olarak saldırmak, gruptan birini kasıtlı olarak dışlamaktır. Çoğu zaman bu eylemlerin belirli bir nedeni yoktur, zorba bunu sadece güçlü veya en popüler olabileceği veya zorbalığa uğrayan kişi zayıf olabileceği için yapar. Zorbalığın ,kişisel bir intikamı nedeni olmayabilir.

Zorbalık en çok çocuklar ve gençler arasında yaygındır, bu nedenle kendi alanlarının herhangi bir alanında meydana gelebilir ve herkes tarafından yapılabilir. Okul binası veya evin içindeki, etrafındaki herhangi bir bölüm, zorbalık için için potansiyel bir yer olabilir. Zorbalık aynı zamanda okul koridorlarında, banyolarda, okul otobüslerinde ve otobüs beklerken ve sınıflarda gerçekleşir. Bazen mahalledeki herkes zorba, sınıf arkadaşı, son sınıftan biriler hatta bazen bir yetişkin olabilir. En çok bildirilen zorbalık vakaları okul binasında ve okula gidip gelirken meydana gelir.

 

Zorbalık Türleri

Zorbalık, aşağıdakiler dahil birçok şekilde olabilir:

  • Fiziksel zorbalık: Kurbanın vücuduna, eşyalarına zarar verdiğinde buna fiziksel zorbalık denir. Malı itmek, kişiyi itmek, vurmak, dövüşmek, çalmak ve yok etmek fiziksel zorbalık türleridir. Zorbalık, nadiren hedefe zorbalık yapmanın ilk şekli olarak fiziksel zorbalıkla başlar. Genellikle zorbalık farklı bir biçimde başlar ve daha sonra fiziksel şiddete doğru ilerler.
  • Sözlü zorbalık: Sözlü zorbalık, konuşarak yapılan her türlü zorbalıktır. İsim takmak, söylentiler yaymak, birini tehdit etmek, aşağılamak ve başkalarıyla dalga geçmek her türlü sözlü zorbalıktır. Çoğu durumda, bu zorbalığın ilk şeklidir.
  • Psikolojik zorbalık: Hedefin psikolojik durumunu bozmak için yapılan her türlü zorbalık, psikolojik zorbalıktır. İnsanları kendileri hakkında kötü hissettirmek, aşağılamak, dedikodular yaymak, belirli şeyleri yapmak için baskı yaratmak için dedikodu yapmayı veya dışlamayı içerebilir.
  • Siber zorbalık: Sosyal medya ve teknoloji hayatımızda tarif edilemez bir rol oynuyor. Siber zorbalık, son zamanlarda en sık görülen zorbalık türüdür. Başka bir kişiyi taciz etmek, tehdit etmek, utandırmak veya hedef almak için teknolojinin kullanılmasıdır. Buna e-posta, anlık mesajlaşma, sosyal ağ siteleri (Facebook gibi), metin mesajları ve cep telefonları dahildir.

 

Ne Yapılabilir?

Çocuğun akran baskısı ve zorbalıkla başa çıkmasına yardım etmek söz konusu olduğunda, çocuğu çevreleyen herkes önemli bir rol oynar. Birincisi, her iki sorun da öncelikle okuldan başladığından, okulun hiçbir çocuğun akran baskısı ve zorbalık gibi sorunlardan muzdarip olmamasında önemli bir rolü vardır. İkinci olarak, doğru zamanda gözlemlenirse, ebeveynler çocuklarına akran baskısı ve zorbalık sorunuyla başa çıkmada en çok yardımcı olabilir. Son olarak, çocuklar bunlarla savaşmak için kendilerine yardım etmelidir.

 

Okul Nasıl Yardımcı Olabilir?

Öğretmenler, sınavlarda en iyisini yapmak için öğrenciler arasında rekabet olmadığından emin olmalıdır. Tek rakibi çocuğun kendisi olmalıdır. Hiçbir çocuk diğer çocukların etkisi altına girmez. Öğretmenler öğrencilere bireysellik fikrini öğretmelidir. Bunun dışında okulda zorbalığa karşı katı kurallar olmalıdır. Okul aynı şekilde öğrenciler için atölyeler düzenleyebilir. Akran baskısı ve zorbalıkla başa çıkmaları için onları eğitmeli ve düzenlemelidirler.

 

Ebeveynler Nasıl Yardım Edebilir?

Ebeveynler olarak, çocuğunuzun hayatındaki farklı roller ve aşamalar için farklı becerilere ihtiyacınız var. Çoğu zaman, çocuk ilk etapta akran baskısı ve zorbalık gibi konulara ailelerine açılmaya korkar. Bunun birkaç nedeni olabilir. Bu tür durumlarda ebeveynler her türlü anormal davranışın farkında olmalı ve gözlemlemelidir. Akran baskısıyla başa çıkmaya gelince, çocuğunuza “hayır” demenin sorun olmadığını bilmesini sağlamak önemlidir. Bir şeyi yapmak istemezlerse yapmayı reddedebilirler. Her zaman kendi arkadaşları tarafından beğenilmeleri ve onlardan onay almaları gerekmez. Zorbalık olayına gelince, bir ebeveyn olarak ilk içgüdünüz, muhtemelen okula gitmek ve zorbanın öğretmenleri veya ebeveynleri ile konuşmayı isteyecektir.

En önemlisi, çocuğunuza akran baskısı ve zorbalarla başa çıkma becerilerini öğretmektir. Çocuğunuzun öz güvenini artırmada önemli bir rol oynayabilirsiniz. Çocuğunuza herkesin kendine özgü ve özel olduğunu öğretin. Her seferinde herkesi etkilemek gerekli değildir. Nasıl göründükleri ve nasıl davrandıkları konusunda alay ediliyorlarsa, onlar da zorbayla gülsünler. Bir zorba birisi üzerindeki gücünü kaybeder kaybetmez durur. Çocuğunuzla şeffaf bir ilişki kurun. Çocuğunuzun sizinle her konuda konuşabileceğini bilmesini sağlayın. Çocuğunuzun neler yaşadığını bildiğinizden emin olmak için çocuğunuza zaman ayırın. Okul faaliyetlerine ilgi gösterin. Sevginiz ve ilginizle, çocuğunuz bunu atlatacaktır.

 

Çocuklar, Akran Baskısı ve Zorbalıkla Nasıl Başa Çıkabilir?

Bu konularla bireysel düzeyde ilgilenmeye gelince, ilk ve en önemli şey kendinizi doğru insanlarla çevrelemektir. Çocuklar her noktada ulaşabilecekleri kendi güvenlik çemberlerini oluşturmalıdır. Bu kişiler, bireye herhangi bir baskı uygulamamalıdır. Arkadaşlarla konuşmak yardımcı olmuyorsa çocuklar öğretmenlerine ve ebeveynlerine ulaşabilir. Çoğu zaman bir yetişkinin görüşünü almak çok daha yararlıdır.

Diğer önemli nokta “ne zaman hayır diyeceğinizi” bilmek olabilir. Çocuk, belirli şeyleri yapmak istemediğinin farkında olmalı ve buna hayır demelidir. Çocuk kararında kararlı olmalıdır. Akran baskısı ve zorbalık, şu anda okul çocuklarının karşılaştığı iki önemli sorundur. Bunlar çocuğun genel büyümesini ve gelişimini etkiler. Ama iyileştirilemeyecek hiçbir şey değildir. Ebeveynler ve öğretmenler gibi yetişkinlerden biraz farkındalık ve yardım alarak çocuklar onlarla başa çıkabilir.

 

Kaynakça

Bu makale ilk olarak Learning Buddy web sitesinde yayınlandı. Orijinali buradan okuyabilirsiniz.