Çocuğunuzun Akran İlişkilerindeki Endişeleriniz İçin İpuçları

Çocuğunuzun Akran İlişkilerindeki Endişeleriniz İçin İpuçları

Çocuğunuzun Akran İlişkilerindeki Endişeleriniz İçin İpuçları
 

Hiç “Çocuğumun arkadaşını sevmiyorum” dediğiniz oldu mu? Çocuklar özerkliklerini ve benlik duygularını geliştirdikçe, arkadaşlıkları sosyal çevrelerdeki ilgi alanlarını, değerlerini ve statülerini sık sık yansıtır. İster okulda, ister futbol sahasında ya da başka bir ortamda olsun, çocuklar çeşitli akranlara maruz kalırlar ve dünyalarının sosyal dokusu içinde bir istikrar duygusu sağlamak ve başkalarıyla bağlantı kurmak için birçok fırsata sahiptirler. Akran edinimi doğrulayıcı ve rahatlatıcı bir süreç olabilse de, çocuğunuz dayanamayacağınız bir arkadaşlıklar kurmuşsa, neler yapabilirsiniz?

Bu konuda size yardımcı olabilecek ipuçları
 

Duygularınızı tanıyın ve izleyin. Bu duygular sizin duygularınızdır ve çocuğunuzun yaşadığı duygularla aynı değildir. Bu arkadaş hakkında nasıl konuşabileceğinizi ve iletişim kurarken kullanacağınız dili (bu belirli bir arkadaşınız hakkında sorular sormamak, alaycı bir ton kullanarak, çocuğunuzu bununla birlikte tüm tatile / öğle yemeğine harcadığını öğrenince bıkkın konuşma, kişi, kapalı duruş vb. gibi) çocuğunuza arkadaşları hakkında ne hissettiğiniz konusunda bir şeyler söylerken göz önünde bulundurun.

Olumsuz duygularınız çocuğunuzun gelecekteki etkileşimleri hakkında sıkı sır tutma davranışı sergilemesine neden olabilir, bu nedenle bu kişinin neden harika bir arkadaş olamayabileceğini işleme yeteneğini azaltır. Aksine, çocuğunuz arkadaşından garip veya kopuk olabilir, ancak neden aralarında iyi bir uyum olmadığını gerçekten anlayamaz. Her anı sakin ve öğretici bir fırsata dönüştürmek için çocuğunuzla diyalog kurmadan önce duygularınızı kontrol edin.

Çocuğunuzun bu arkadaşta bulduğu değeri belirleyin ve daha uygun sınırlar ve ilişkiler geliştirmelerine yardımcı olun. Çocuğunuzla oturun ve bu arkadaşın hangi özelliklere ve değerlere sahip olduğunu konuşun. Çocuğunuzun iyi arkadaşlık için bir kriter listesi oluşturmasına ve popülerliğin kapsayıcı, nazik ve ortak çıkarları paylaşmak kadar önemli olmadığını görmelerine yardımcı olun. Ayrıca, arkadaşının yüksek yaşantıya sahip veya dürtüsel olabileceğinden, bunun iyi bir arkadaş olmadığını da belirtmek önemlidir. Herkesin çeşitli nitelikleri vardır ve bu durumda, kimse mükemmel olmadığı için iyi kötüye ağır basar.

Aslında, bu kişinin olumsuz bir etki olup olmadığını belirlemek adına olumsuz olarak algıladığınız şeyi denetlemek için durumunuzu göz önünde bulundurun. Çocuğunuzun etkileşimlerini, bu kişinin çocuğunuza nasıl davrandığını ve önyargınızın doğru olup olmadığını belirlemek için tüm nitelikleri değerlendirmesi adına çocuğunuzun arkadaşını davet etmesini sağlayın.

Önyargınız nereden geliyor? Yaşadığınız olumlu ve travmatik deneyimlerinizden mi? Bazen çocuğunuzun akran ilişkilerindeki olumsuz deneyimler için fazla mesai yapmak, deneyimlerini ve rahatsız edici görülebilecek durumlardan bile öğrenebileceği dersleri görmesini sağlar

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/help-dont-like-childs-friend/