Çocuğunuzun Anaokuluna Hazır Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Çocuğunuzun Anaokuluna Hazır Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Bir Bakışta

  • Anaokulunda çocuklar çok farklı oranlarda gelişirler.
  • Çocuğunuzun anaokuluna hazır olup olmadığını bilmek için birkaç alan vardır.
  • Çocukların genellikle okul öncesi eğitim için tuvalet eğitimi almaları gerekir.

Çocukların anaokuluna başlamak için ihtiyaç duydukları becerilerin bir kontrol listesi yoktur. Çünkü küçük çocuklar çok farklı oranlarda gelişir. Ancak çocuğunuzun grup öğrenmesine hazır olup olmadığını görmek için bakabileceğiniz bazı alanlar vardır.

Çocuğunuzun anaokuluna hazır olup olmadığını nasıl anlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Tuvalet Eğitimi

Tüm anaokulları, özellikle 3 yaşında veya daha küçükse ya d a özel ihtiyaçları varsa, anaokuluna giren çocukların tuvalet eğitimi almasını gerektirmez. Ancak  4 yaş ve üstündekiler için çoğu program, çocukların çocuk bezi kullanmamasını beklemektedir. Yine de, çocuğunuzun hala tuvalet eğitimi  konusunda yardıma ihtiyacı varsa veya hala sorunlar yaşıyor ise  endişelenmeyin. Bu nadir değildir ve belirli bir düzeyde desteklenir.

 

Bağımsızlık

3 ve 4 yaşlarındaki çocukların her şeyi kendi başlarına yapmaları beklenmez. Sorunları tek başlarına çözmek zorunda değiller. Ama yine de bağımsızlık önem taşır. Çocuklar anaokuluna başladığında, bir yetişkinden sürekli yeniden yönlendirmeye ihtiyaç duymadan kısa bir süre (5 ila 10 dakika) oyun oynamaları veya diğer çocuklarla projeler yapmaları beklenir. Ayrıca alanı tanımak için zamanları olduğunda kendilerini beslemeleri ve sınıfının yolunu bulmaları gerekir. Birçok okul öncesi program, çocukların bir öğrenme merkezi seçmeleri (çizim masası veya yapı taşları alanı gibi) ve kısa bir süre için etkileşime girmeleri gereken zamanları belirlemiştir. Okul öncesi eğitimlerinde çocuk öğretmenin yardımı olmadan bir etkinlik merkezi seçebilecek kadar bağımsız olmalıdır.

 

Bir Şeyleri İfade Edebilmesi

Anaokuluna hazır olmak için, çocukların kendilerini tanımadıkları bir yetişkinin anlayabileceği şekilde ifade edebilmeleri gerekir. Bu, çocuğunuzun tam cümlelerle konuşması gerektiği anlamına gelmez. Ancak çocukların duygularını ve ihtiyaçlarını karşılamanın uygun bir yoluna sahip olmaları gerekir. Bu kelimelerle, jestlerle veya işaret dili ile veya teknolojinin yardımıyla olabilir. Duygularını ifade edebilen çocuklar  başkalarının ona ne söylediğini anlayabilir. Henüz birden fazla adımla talimatları takip etmeyebilirler, ancak “otur” ve “beni takip et” gibi temel kelimeleri ve talimatları anlarlar. Okul öncesi çocukların da diğer çocukların duyguları ve ihtiyaçları olduğu konusunda temel bir anlayışa sahip olmaları beklenir.

Konsantrasyon

Konsantre olma yeteneği, okul öncesi bir çocukta büyük çocuklardan çok farklı görünür. Ayrıca bu yetenek çocuktan çocuğa değişir. Anaokuluna hazır çocukların çoğu, yüksek sesle okunan, resimli kitaba dikkat edebilir. Aktiviteler genellikle okul öncesi bir sınıfta 10 veya 20 dakika ile sınırlıdır. Okul öncesi çocuklar bu süre boyunca bir faaliyete konsantre olmak zorundadır. Çocukların anaokulu öğretmenlerinin talimatları takip etmeleri ve dikkatlerini dağıtmadan görevlere odaklanmaları gerekir. Ancak ufak bir dikkat dağılması normaldir, özellikle de çocuğunuz başka bir grup çocuğun etrafında ilk defa aktivite yapıyorsa.

Duygusal Olarak Hazır Olmaları

Duygusal olarak, çocuğunuzun okul öncesi için hazır olup olmadığını düşünürken dikkat etmeniz gereken birkaç şey vardır. Birincisi, çok fazla endişe duymadan bir ebeveyn veya bakıcıya veda etme yeteneğidir. Biraz gergin olmak yaygındır. Ancak tüm gün ağlayan çocuklar anaokuluna gitmeye hazır olmayabilir. Bununla birlikte, birçok çocuk ilk gün ve hatta ilk hafta boyunca veda ederken ağlar.Duygusal olarak hazır olan çocuklar okula gitmek ve arkadaş edinmek isterler. Henüz arkadaş edinme becerilerine sahip olmayabilirler, ancak onları edinmek istemek iyi bir başlangıçtır.

Dayanıklılık

Çocuklar okul öncesi için çok fazla fiziksel ve zihinsel enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bir rutini takip etmeye ve bağlanmaya alışkın olmayan çocuklar, anaokuluna alışmakta zorlanabilirler.

Çocukların hazır olup olmadığını bilmenin bir yolu şekerleme programlarına bakmaktır. Hala uzun bir sabah ve öğleden sonra şekerleme yaparlarsa, henüz hazır olmayabilirler. Çocuğunuzu hazır hale getirmek için, çocuğunuzun sabah ve öğleden sonra şekerlemelerini daha uzun bir öğleden sonra şekerlemesiyle birleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Bu parçaları bir araya getirmek, çocuğunuzun anaokuluna hazır olup olmadığını bilmenizi kolaylaştırır. Bunların hepsi yerinde değilse, bazılarını evde uygulamayı deneyin.

Çocuğunuzun becerileri hakkında endişeleriniz varsa, 3 yaşında ve 4 yaşındakiler için gelişimsel kilometre taşları hakkında bilgi edinin. Sorularınız varsa çocuğunuzun sağlık uzmanına ulaşabilirsiniz.

Önemli Çıkarımlar

  • Okul öncesi çocukların çoğu anaokuluna başladıklarında hazır olma becerileri üzerinde çalışmaktadır.
  • Talimatları takip edebilmek çocuğunuzun okul öncesi eğitimine hazır olmasına yardımcı olacaktır.
  • Evde okul öncesi hazırlık becerileri üzerine pratik yapabilirsiniz.

Kaynakça: https://www.understood.org/en/learning-thinking-differences/signs-symptoms/academic-readiness/how-to-know-if-your-child-is-ready-for-preschool?_ul=1*1elkg1g*domain_userid*YW1wLThfQ1ZOVVAzTGI0bG5tSURrYTZBbnc