Çocuğunuzun Ayrılma Korkusunu Yönetmesine Yardımcı Olmak İçin 3 İpucu

Çocuğunuzun Ayrılma Korkusunu Yönetmesine Yardımcı Olmak İçin 3 İpucu

Ayrılma korkusu, okul öncesi dönemde çocuklarda yaygın bir şekilde görülür ve genellikle okul öncesi çocuklar ebeveynlerinden uzak tutulduklarında ortaya çıkar.

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da kederli hissetme, bir şeye yoğunlaşmakta zorlanma veya uyumakta zorlanma gibi fiziksel kaygı belirtileri görülebilir.

 

5 yaşın altındaki çocuklar etraflarındaki dünyayı anlamaya başlarlar ve bu yeni bilgiyle endişelerini dile getirme ihtiyacı hissederler.

Okul öncesi eğitim, çocuğunuzun başkalarıyla oynaması ve değerli yaşam becerilerini öğrenmesi için gereklidir. Ancak, ebeveyninden ayrılamayan çocuklar için okul zor olabilir.

Ayrılma korkusu çocuğun günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir. Endişenin normal bir duygu olduğunu, korkularımıza ve belirsizliklere bir cevap olduğunu hatırlamak ve bunu çocuğunuza da hatırlatmak önemlidir.

Okul öncesi çocuğunuzun endişelerini yönetmesine yardımcı olmak ve ayrılma korkusunu hafifletmek için 3 hızlı stratejimizi okuyun.

1. Hoşçakal Ritüeli Oluşturun

Çocuğunuzun endişeli duygularını yönetmesine yardımcı olmak için, her hoşçakal dediğinizde bir rutin uygulayın.

Okul öncesi çocuklar tutarlılığı severler, bu yüzden rutini kısa ve basit tutun, ancak çocuğunuza en kısa zamanda döneceğinizi söylediğinizden emin olun.

Çocuğunuz üzülmeye başlasa bile, gülümseyin ve okul öncesi eğitimde ne kadar eğlenecekleri hakkında konuşun. Kısa bir süre içinde sakinleşecektir.

2. Çocuğunuzla Konuşun

Okul öncesi dönemde çocuğunuzun ayrılma endişesiyle başa çıkmasının en iyi yollarından biri onlarla endişeleri hakkında konuşmaktır.

Çocuğunuza anaokulu hakkında onları neyin sinirlendirdiğini sorun ve sonra da arkadaşlarıyla ne kadar eğlenebileceklerini anlatın.

Endişelendiğiniz bir şey hakkında ve hüznünüzle nasıl başa çıktığınızla ilgili bir hikâyeyi empati kurarak paylaşın.

Her türlü güvensizliği veya endişeyi ele alın ve çocuğunuza, okul bittiğinde onları almak için orada olacağınızı söyleyin.

3. Çocuğunuzun Öğretmeniyle Konuşun

Okul öncesi dönemde çocuklar, duygularını gösterme ve onlarla başa çıkmayı oyunla öğrenme fırsatına sahip olurlar.

Bununla birlikte, çocuğunuzun ayrılma korkusundan endişe duyuyorsanız, öğretmenle bire bir görüşme yapmak gerekebilir.

Sonuç Olarak

Ayrılma korkusu yaşayan okul öncesi çocuklar, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeye devam ederler, bu nedenle çocuğunuz ilk birkaç günde biraz sıkıntılı görünüyorsa fazla endişelenmeyin, onun endişelerini empati ile paylaşın ve adaptasyon için ona biraz zaman tanıyın.

Kaynakça: https://www.kids-konnect.com/blog/understanding-preschool-anxiety-3-quick-tips-to-help-manage-your-childs-separation-anxiety