Çocuğunuzun Bağımsız Olmasına Yardımcı Olmak 5 İpucu

Çocuğunuzun Bağımsız Olmasına Yardımcı Olmak 5 İpucu

 

Çocuklar büyüdükçe daha fazla sorumluluk almaları gerekir, fakat bazen tersi durumlarda öğrenilmiş çaresizlik geliştirebilirler. Öğrenilmiş çaresizlik, bir çocuğun bağımsızlığından yoksun olduğu ve yaşa uygun işleri yapamadığı veya yapamayacağı zamanlarda ortaya çıkabilir. Çocuğunuzun güven ve daha fazla sorumluluk kazanması için bu beş ipucunu kullanın.

 

1. Bir Liste Hazırlayın
Çocuğunuzun giyinmek veya oyuncaklarını çıkarmak-toplamak gibi kendi başına yapması gereken görevlerin bir listesini oluşturun. Çocuğunuzla yapabileceğini düşündüğü işler hakkında konuşun. Yapacağından emin değilseniz, model olup pratik yapmasını sağlayın. Yapmaya hazır görünmediği işleri ortadan kaldırın. Unutmayın, çocuklar onlardan neler beklendiğini bilirlerse daha iyi performans gösterirler.

2. Mükemmelliği Beklemeyin
Çocuklar motor becerilerini zaman içinde kazanır ve geliştirirler, bu yüzden örneğin susayıp kendi suyunu içmek istediklerinde suyu dökmek gibi bazı aksaklıklar olabilir. Eğer hata yaparlarsa, onları eleştirmemeye çalışın. Bunun yerine, işleri düzgün bir biçimde yapmanın doğru yolunu gösterin. Herkesin hatalar yaptığını ve kimsenin mükemmel olmadığını açıklayın.

3. Yeterli Zaman Tanıyın
Çocuklar, iş bitirme açısından yetişkinlerle karşılaştırıldıklarında daha fazla zamana ihtiyaç duyarlar. Stresli olmalarını önlemek için onlara ihtiyaç duydukları zamanı verin. Örneğin, çocuğunuzun sabahleyin kıyafetlerini giymesi uzun sürüyorsa, günlük rutininize daha erken başlayın. Böylece zamanla görevlerinde daha hızlı olacaklardır.

4. Rutin Geliştirin
Çocukların sorumluluklarını yönetmeleri için rutine ihtiyaçları vardır. Günlük programları sürekli değişiyorsa, kafaları karışır. Özel görevleri ne zaman tamamlamaları gerektiğini onlara açıklayın. Örneğin, çocuğunuza yatmadan önce oyuncaklarını toplaması gerektiğini söyleyebilirsiniz. Yatma saati yaklaştığında, çocuğunuza pijamalarını giymeden önce yapması gerekenleri hatırlatın.

5. Övgü Verin
Çocuklar yaptıkları şeylerin farkındalık yaratmasını severler. Çocuğunuza kendi başlarına bir şey yaptıklarında, özellikle de bu daha önce yardıma ihtiyaç duydukları bir şeyse, övgüde bulunun. Hataları bile övgüye dönüştürebilirsiniz.

Kısacası, çocuğunuz için bir şeyleri yapmak yerine, kendilerinin yapmalarına izin vermek daha kolay ve hızlı görünebilir. Çocuklara işleri kendi başlarına yapma fırsatı verdiğinizde, sorumluluk ve başarı duygusu geliştirmeye başlarlar. Büyüdükçe, problem çözme becerilerini yeni durumlarla kolayca başa çıkmak için kullanabilirler. Bağımsızlığı ve sorumluluğu teşvik etmek, çocuğunuzun kendine güvenen, becerikli, saygılı, ihtiyaçlarını tanıyabilen ve karşılayabilen bir insan olmasını sağlar.

Kaynakça
https://childdevelopmentinfo.com/child-activities/5-ways-to-help-your-child-become-more-independent/#gs.5egkju

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94