Çocuğunuzun Başarısı İçin Destek Sağlamak

Çocuğunuzun Başarısı İçin Destek Sağlamak

Bir ebeveyn olarak çocuğunuz için her şeyin en iyisini isteyebilirsiniz. Ve çocuğunuzu doğru değerlere doğru bir şekilde yönlendirerek, onların tüm potansiyellerini kullanabileceklerinden emin olursunuz. Yine de, başarıya giden yol birçok engelden geçmektedir ve aynı zamanda kendi yollarına çıkabilecek her türlü engel için çocuklarınızı hazırlamanız gerekir.

 

Bunu akılda tutarak, çocuğunuzun yaşamında başarılı olmasını kolaylaştıracak bir destek sistemi kurmanıza yardımcı olacak 5 ipucu bulduk:

1. Paranın Değerini Öğretin

Bir ebeveyn olarak, en önemli görevlerinizden biri, çocuğunuza para kazanmanın en iyi yolunun sıkı bir şekilde çalışmayla olacağını öğretmektir. Ayrıca, onlara harçlık vermeniz ve bunu sorumlulukları için nasıl kullanacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmanız gerekir. Onlara bir kumbara vermek ve düzenli olarak biriktirdikleri parayı saymak gibi basit bir işlem oldukça yararlı olabilir. Çocuğunuzu, paralarını nasıl harcayacaklarının planlaması için de teşvik etmelisiniz. Paralarını koruyarak istedikleri her şeyi satın alabileceklerini onlara hatırlatmayı unutmayın.

2. Liderlik Edin

Çocuğunuzun yaşam konusunda coşkulu ve mutlu olmasını istiyorsanız, bunun sizin için de geçerli olduğundan emin olmalısınız. Siz çocuğunuzun en iyi arkadaşısınız ve onlar her zaman sizi izliyorlar. Bu nedenle, onlara bir şey öğretmek istediğinizde, örnek olarak liderlik etmelisiniz. Örneğin, onlara görgü kurallarını öğretmek istiyorsanız, yabancılarla konuşurken “teşekkür ederim” ve “lütfen” gibi ifadeleri kullanmanız gerekir.

3. Nasıl Çalışacaklarını Gösterin

Çocuğunuzun yeni bir şeyler öğrenmesi ve deneyimlemesi için her fırsatı kullanabilmesini öğretmeniz gerekir. Bu, onların doğru yolu bulmalarına ve hayatta başarılı olmalarına yardımcı olacak bir şeydir. Yine de çocuğunuzun yeni bir şeyi öğrenmesine yardımcı olmak, her zaman göründüğü kadar kolay değildir. Uzmanlar, çocuğunuzun rol modellerini bulmasına ve ne olmak istediklerini elde etmek için üzerinde çalışmasına yardımcı olmanın her zaman iyi bir fikir olduğunu söylüyor.

4. Okulda Başarılı Olmalarına Yardımcı Olun

Çocuğunuzun akademik başarısı son derece önemlidir çünkü bu, tüm geleceklerini şekillendirecek bir şeydir. Neyse ki, bunu sağlamalarına yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Her şeyden önce, çocuğunuzu hem bilişsel hem de dil becerilerini geliştirebilecekleri erken bir öğrenim merkezine kaydedebilirsiniz. Bunun yanı sıra kitapların öğrenmeye ilgisini çektiği bilindiğinden, onlara okumaya teşvik etmelisiniz.

5. Sosyal Becerileri Öğretin

Arkadaş edinmek çocuğunuzun bazı konularda pratik yapmasını sağlar. Sosyal becerileri iyi olan çocukların daha mutlu olma ve okulda daha iyi sonuçlar elde etme eğiliminde oldukları araştırmalarda görülmüştür. Bu yüzden onları diğer çocuklarla oynamaya teşvik etmek her zaman iyi bir fikirdir. Oyun alanında yeni tanıştığınız ebeveynlerle konuşun ve sosyal olarak nasıl etkileşim kuracaklarını öğrenmelerine yardımcı olacak düzenli oyun zamanları planlayın. Ayrıca çocuğunuzu konuşma ve sıra alma becerisi içeren oyunlar oynamaya teşvik ederek dil ve konuşma gelişimi açısından onlara yardımcı olabilirsiniz.

Çocukları için iyi bir destek sistemi oluşturmak her ebeveynin yapması gereken bir şeydir. Ve yukarıda belirtilen tüm ipuçlarını uygulayarak çocuğunuzu başarı için hazırlayabilirsiniz.

Kaynakça: https://www.kidsinthehouse.com/blogs/tracey-clayton/build-a-support-system-for-your-child-to-help-them-succeed-in-life