Çocuğunuzun Bilişsel Gelişimini Desteklemek İçin 10 İpucu

Çocuğunuzun Bilişsel Gelişimini Desteklemek İçin 10 İpucu

Bilişsel gelişim, bir çocuğun çevresiyle etkileşime girerken bilgi edinebilme ve bunu kullanabilme sürecidir. Çocuklar büyüdükçe, farklı bilişsel beceriler kazanmaya başlarlar. Bununla birlikte, farklı etkinliklere katılmak bu becerilerin kazanılmasını hızlandırabilir. Çocuğunuzun bilişsel gelişimine yardımcı olmak için birlikte vakit geçirirken yapabileceğiniz birçok şey vardır. Bilişsel gelişime yardımcı olmanın en iyi yolları hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

 

1.Birlikte Uzun Şarkılar Söyleyin

Evde, arabada çocuğunuzla birlikte şarkı söylerken, onların hafızasını ve kelime tanımlama becerilerini farkında olmadan geliştirirsiniz. Aynı şarkıyı tekrar tekrar duymak ve söylemek (özellikle bir çocuk şarkısı), yetişkin olarak sizi sıkabilir. Ama çocuğunuzun bu aktiviteden olumlu bir şekilde yararlandığını hatırlamak bu konuda size yardımcı olabilir.

2.Farklı Sesleri Tanımlaması İçin Çocuğunuza Yardım Edin

Çocuğunuzun belirli seslerin ne olduğunu bilmediğini fark edemeyebilirsiniz. Bu nedenle, kuşların cıvıldaştığını veya suyun şarıl şarıl aktığını açıklayarak, çocuğunuzun bu sesleri edinmesi önemlidir. Seslerin nesnelere nasıl bağlandığını anlamak, bilişsel gelişimin önemli bir parçasıdır.

3.Alfabeyi Okuyun

Alfabeyi söylemek veya çocuğunuzla birlikte alfabe temalı kitaplar okumak, çocuğunuzun sadece harflerin nasıl göründüğü ile değil aynı zamanda nasıl sesletildikleri ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmalarına yardımcı olabilir.

4.Sayı Sayın

Siz ve çocuğunuz ne yaparsanız yapın, nerede olursanız olun, çocuğunuzla birlikte bir şeyleri sayma fırsatı bulabilirsiniz. Yerde kaç tane oyuncak olduğunu veya oyun alanındaki salıncakların sayılması ile çocuğunuzun sayma becerisini güçlendirmek ona uzun vadede fayda sağlayacaktır.

5.Şekilleri ve Renkleri Tanımlayın

Çocuğunuzun bilişsel gelişimine yardımcı olmanın bir diğer yolu da mümkün olduğunca şekil ve renkleri açıklamanızdır.
 

{!GALLERY}