Çocuğunuzun Davranış Sorunlarını Azaltmanın 6 Püf Noktası

Çocuğunuzun Davranış Sorunlarını Azaltmanın 6 Püf Noktası

Çocuğunuzun davranışları evde veya okulda bir sorunsa, yalnız değilsiniz. Bir öğretmen veya danışman, çocuğunuzun kendine özgü davranış problemleri konusunda size yardımcı olabilir. Öğrenme güçlüğü çeken veya dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan bazı öğrenciler, bireyselleştirilmiş eğitim programlarında bir davranış değiştirme planına ihtiyaç duyarlar. Bu ipuçlarıyla, yeniden yönlendirmeyi kullanarak davranış sorunlarını azaltabilirsiniz. Yönlendirmenin amacı, çocuğunuza kendi davranışlarını izlemeyi ve düzeltmeyi öğretmektir.

 

1-Çocuğunuzun Davranışının Neden Problem Olduğunu Anlamasını Sağlayın.

Davranış hakkında konuşmak davranış yönetiminde önemli bir ilk adımdır. Bazı çocuklar dürtüsel kontrol problemleri ve sosyal beklentileri yakalamakta zorlandıklarında davranışlarını düşünmezler veya sonuçları tahmin etmezler. Sorunlu davranışı kesin fakat uzlaşmacı bir tonda tanımlayın. Davranışı belirli terimlerle açıklayın, çocuğunuzun neden bir sorun olduğunu anlayacağını ve anlayacağını belirtin.

2-Davranışın Neden Bir Sorun Olduğunu Ve Ne Yapılacağını Açıklayın.

Çocuğunuzun davranışından kaynaklanan sorunları açıkça belirtin. Sinirinize dokunuyor olabilir, ancak onu kişisel bir şekilde eleştirmekten kaçının. Çocuğunuzun problem davranışını durdurana kadar bu stratejiyi zaman içinde tekrarlamanız gerekebileceğini fark edin.
 

 

{!GALLERY}