Çocuğunuzun Dişlerini Sağlıklı Tutmak İçin İpuçları

Çocuğunuzun Dişlerini Sağlıklı Tutmak İçin İpuçları

Çocuklarınızın onlar için birçok durumla ilgilenmenize ihtiyaçları vardır. Çocuğunuzun diş sağlığı ve bakımı da hem sizin hem de çocuğunuzun sorumluluğunda olan bir şeydir. Aşağıdaki ipuçlarıyla, çocuklarınızın dişlerinin güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

1. Erken başlayın.

Bebeğiniz ilk dişlerini çıkardığında, dişlerini fırçalama alışkanlığını edindirmeye başlayın. Bu önemlidir, çünkü formül sütler ve anne sütü, diş çürümesine neden olabilecek şeker içerir. Çocuğunuzun florür içeren diş macunu kullanması gerekir ve bebeğinizle birlikte küçük fırçalarla başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için en iyi zaman da akşamları yedikleri son yemekten sonradır.

2. Beslenmelerini takip edin.

Çocuğunuzun beslenmesine dikkat etmeniz gerekir, yani çok fazla şekerli yiyecek ve içecek yememeleri gerekir. Soda, meyve suları ve diğer şekerli içecekler menüde zaman zaman bulunmalıdır. Çocuğunuz şekerli bir şey yerse, yedikten hemen sonra dişlerini fırçalamalarını sağlayın.

Ayrıca, daha büyük çocuklar tükürük üretimine yardımcı olmak ve ağızda kalan yiyecekleri çıkarmak için sakız çiğneyebilirler. Bu alışkanlık aynı zamanda diş çürümesine yol açabilecek asitleri dengeler.

3. Yeteri kadar florür sağlayın.

Florür, dişleri çürümelere karşı güçlendirir, bu nedenle diş hekiminizle florür takviyeleri için konuşun. Diş macunu türlerinin çoğu florür içerir. Yine de dikkatli olun çünkü çok fazla florür diş renginin solmasına neden olabilir.

4. Diş fırçalamayı eğlenceli hale getirin.

Çocukların diş fırçalamalarını eğlenceli bir hale getirmek önemlidir. Ayrıca, yumuşak fırçalı, yaşa uygun bir diş fırçasına sahip olmak gerekir. Daha sonra ise çocuğunuz için çok eğlenceli olabilecek, ışıklı ve titreyen elektrikli bir diş fırçası alabilirsiniz. Ancak, çocuğunuz üç yaşın altındaysa bu fırçaları kullanmayın.
 

{!GALLERY}