Çocuğunuzun Doğru Arkadaşları Bulmasına Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Çocuğunuzun Doğru Arkadaşları Bulmasına Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Çocukların sosyal çevrelerinde gezinmelerine yardımcı olmak, kendi kendine çalışma, savunuculuk ve esneklik becerileri geliştirme konusunda zorlayıcı olabilir. Çocuğunuzun yeni arkadaşlıklar geliştirmesini kolaylaştırmada ebeveyn olarak rolünüz nedir?

Çocuğunuzun Doğru Arkadaşları Bulmasına Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz:

  • Çocuğunuza, bir bireyin arkadaş olarak kabul edilmesi için karşılaması gereken bir arkadaş kriterleri listesi hazırlatın. Örneğin, arkadaş kriterleri hoş, nazik olabilir, başkalarının sorunlarına cevap olabilir, saygılı ve daha kapsamlı kriterlere sahip olabilir. Bu, çocuğunuzun sınıf arkadaşları, tanıdıkları, arkadaşları ve hatta en iyi arkadaşları olan yakınlık düzeylerini ayırt etmesine yardımcı olur. Aksine, bir çocuk bir akrandan arkadaş olarak bahsediyorsa, ancak bu birey çocuğunuz için uygun bir arkadaş değilse, bu kontrol listesi bir arkadaşın nasıl olması gerektiğini görmesine yardımcı olacaktır.
  • Sosyal durumlarda başka bir çocukla nasıl arkadaşlık başlatacağınız konusunda çocuğunuzla rol yapın. Konuşma başlangıçları için birkaç örnek geliştirin ve akranlarınızla etkileşime girerken çocuğunuzun güvenini artırmak için soruları takip edin. Arkadaş kriterlerini kullanmak, eğer bir akran, bu başlatmaların sonuçlarına bağlı olarak sürekli uzaklaşıyorsa, çocuğunuzun bu durumun farkına varmasına yardımcı olur (yani çocuğunuz bir akrandan kendisiyle oynamasını isterse, ancak bu akran hayır demeye devam ederse, çocuğunuzu bu birey “arkadaş kriterleri” tanımını karşılamadığı için oynayabileceği diğer akranları aramaya başlar.)
  • Arkadaşlarına ihtiyaçlarını ifade ederken çocuğunuza yaşa uygun iletişim ve kendini savunma becerilerini öğretin. Çocuğunuzu sakin ve doğrudan sözlü ve sözsüz becerilerle donatmak, düşüncelerini ve duygularını akranlarına doğru bir şekilde ifade etmesine ve ortaya çıkabilecek herhangi bir çatışmayı doğru olarak ele alabilmesine yardımcı olabilir.

Bir ebeveyn olarak, çocuklarınıza aradıkları arkadaşı bulabilme becerilerini öğretmeye çalışın. Bir çocuk kibar, iletişimsel, kapsamlı nitelikleri olan biri ve şefkatli ise, diğer akranlarında da benzer nitelikleri tanımaya başlayabilir.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/help-child-find-right-friends/