Çocuğunuzun Etkili Bir Şekilde Öğrenmesini Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Çocuğunuzun Etkili Bir Şekilde Öğrenmesini Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Bir ebeveyn olarak çocuğunuz için mümkün olan en iyi eğitimi almasının ve çocuğunuza sunulanlardan en iyi şekilde yararlanmasının ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Yine de bu her zaman kolay değildir ve çocuğunuzu odağı güçlü ve iyi bir öğrenici olarak yetiştirmenin her zamankinden daha zor olduğunu iddia edebilirsiniz. Çocuklar çoğu zaman ders kitaplarından daha eğlenceli olan dikkat dağıtıcı şeyler ile meşgul olabilir. Ancak bu, savaşı hemen kaybedeceğiz anlamına gelmiyor. Çocuklarımızın bağımsız ve iyi birer öğrenici olmalarına yardımcı olursak başarılı olma şansları çok yüksektir. Çocuğunuz iyi bir “doğuştan öğrenici” olamayabilir, ama kesinlikle nasıl öğrenileceğini öğrenebilirler. İşte size bu konuda yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

Okuma Öğrenmeyi Sağlıyor

Küçük çocuklar metinler yerine teknolojiyi tercih etse de okumadan öğrenmenin mümkün olamayacağının farkında olmalıyız. Bu nedenle, eğer çocuğunuz okuma sevgisini geliştirirse öğrenmenin kolaylaşma olasılığı daha yüksektir. Okuma, kelime haznesini genişletmekten kavramları nasıl işleyeceğini öğrenmeye kadar birçok fayda sağlar. Bu nedenle çocuğunuzun okuma yazma içeren faaliyetlerle ilgilenmelerini sağlamalısınız. Diğer aile üyeleri ile birlikte okumaya her gün 15 dakika ayırabilirsiniz. Çocuğunuza kendi fikirlerinizi dayatmak yerine ilgi alanına uygun seçim yapmasına izin verin.

Kontrolünüzü Sınırlayın

Çocuğunuzun yaptıkları üzerinde kontrol sahibi olduğunuz ancak onlara özgürlük vermediğiniz sürece onun asla bağımsız ve başarılı olamayacağının farkında olmalısınız. Ona birçok görev arasından istediğini seçme fırsatı sunarak ve öğrenmesi için farklı yaklaşımlar kullanmasını sağlayarak kendi öğrenme deneyimini kontrol etmesine izin verin. Bu özgürlük, ders dışı etkinlikleri de içerecek şekilde genişletilmelidir.

Yardımcı Olun

Siz ve çocuğunuzun bazen bir engelin üstesinden gelemeyeceği zamanlar olabilir. Belki çocuğunuzun öğrenmesine yardımcı olmak için yeterli zamanınız olmayabilir, bu yüzden çocuğunuz kendisini bunalmış hissedebilir. Bu gibi durumlarda en önemli şey çocuğunuzun sizi,ona yardım etmeye istekli olduğunuzu görmesidir. Bu, profesyonel yardım isteme şeklinde de olabilir. Popüler çevrimiçi ve bireysel özel öğretmenlik hizmetinin avantajlarını ve dezavantajlarını göz önünde bulundurmanız ve çocuğunuz için daha verimli ve uygun olan seçeneği seçmeniz gerekir.

Denemelerine İzin Verin

Tıpkı aynı tip iki çocuğun olmaması gibi, en iyi öğrenme tarzına ilişkin evrensel bir ipucu da yoktur. Bir ebeveyn olarak yapabileceğiniz şey, çocuğunuzun farklı olanları denemesine ve kendisine en uygun olanı bulmasına izin vermenizdir. Çocuğunuza sizin için uygun olanı dayatmamanız çok önemlidir. Onun için en verimli yöntemin ne olduğunu öğrenmesine izin verin.

Olumlu Atmosferi Koruyun

Çocuğunuzun etkili bir öğrenici olmasını istiyorsanız onun motive edilmesi gerekir ve çocuğunuz yeni şeyler keşfetme konusunda istekli olmadıkça bu mümkün olmayacaktır. Bu nedenle, ilgilendiği alanla ilgili yeni bilgiler keşfetmesine yardımcı olmak için her fırsatı kullandığınızdan emin olun. Çocuklar öğrenmenin ne kadar eğlenceli olabileceğini anladıklarında kendi başlarına yeni şeyler bulmak için çok daha fazla çaba harcayacaklardır. Yeni edindikleri bilgileri sizinle paylaşmalarını teşvik etmeyi ve bunu yaptıkları için onlara övmeyi unutmayın.

Organizasyonlarda Yardımcı Olun

Çocuğunuzun öğrenirken dikkatinin dağılmayacağı bir ortama sahip olması önemlidir. Öğrenme ortamı düzenli olmalıdır, böylece öğrenmesi için gereken şeyleri rahatça bulabilecektir. Organizasyon ayrıca diğer faaliyetleri de içermelidir. Çok fazla ders dışı aktivite yapmalarına izin vermeyin ama diğer çocuklarla oynamaları ve sosyalleşmeleri için kendilerine zaman ayırmalarına da mümkün olduğunca yardımcı olun.

Doğal olarak, ipuçları burada bitmiyor ancak bunlar bağımsız ve verimli bir şekilde öğrenen bir çocuk yetiştirmenize yardımcı olacak en önemli unsurlardan bazılarıdır.

Kaynakça: https://www.kidsinthehouse.com/blogs/marie-s-nieves/how-to-teach-your-kids-to-learn-effectively