Çocuğunuzun Geç Konuşacağından Şüpheleniyorsanız Ne Yapmalısınız?

Çocuğunuzun Geç Konuşacağından Şüpheleniyorsanız Ne Yapmalısınız?

 

Uzun yıllar boyunca, çocuklarının geç konuşacak olmaları durumunda ebeveynlerin ne yapmaları gerektiği ile ilgili karışıklıklar bulunmaktaydı. Son araştırmalar, geç konuşan küçük çocukların yaklaşık % 70’inin akranlarına yetişeceğini göstermektedir. Ancak diğer taraftan bu, dil becerileri konuşma ve dil terapisi olmadan yetişemeyecek olan %30 oranında çocuk bulunduğu anlamına gelmektir. Ne yazık ki, hangi çocuğun normal gelişeceğini ve hangi çocuğun uzun süreli dil gecikmeleri yaşayacağını kestirmenin kesin bir yolu yoktur. Bu gecikmeler çocukların sosyal becerilerini, okula hazırlıklı olmalarını ve daha sonraki yaşamda okuma ve yazma becerilerini etkileyecektir. Neyse ki, araştırmalar dil ile ilgili gelişimsel gecikmeler yaşayan çocuklara yönelik tedavinin ve de özellikle bu tedavi sürecinde erken tanının çok etkili olduğunu göstermektedir. Terapiye ne kadar erken başlanırsa, o kadar fazla kazanım elde edilmektedir.

 

Peki, ebeveynler, çocuklarının geç konuşacaklarından endişeleniyorlarsa ne yapmalılar?

 

İlk olarak, ebeveynler kendilerini dil konuşma gelişimiyle ilgili dönüm noktaları konusunda eğitebilirler. LD Online tarafından yayınlanan bir makalede, 0-6 yaş arası dönemde ifade edici, alıcı ve sosyal konuşma ve dil gelişim aşamaları anlatılıyor. Oyunlarla Kelimeler 365 adlı makalede, 0-5 yaş arası çocuklar için konuşma ve dil gelişimi için temel noktalar anlatılıyor.

 

Çocuğunuzun geç konuşacağından kuşku duyuyorsanız, değerlendirme için bir dil ve konuşma terapisti ile görüşün. Terapi önerilirse, hızlı bir şekilde terapi sürecine katılın.

 

 

Araştırmalar, geç konuşma konusundaki erken tedavinin daha iyi sonuçlar verdiğini göstermiştir.

 

 

En önemlisi, ebeveynler dil ve konuşma terapisi sürecine katılabilir ve kendi çocuklarının iletişim kurmasına yardımcı olmayı öğrenebilirler. Terapi seansları haftada 1 ya da 2 kez yapılabilirken, ilgili ebeveynler evde sürekli olarak kullanılabilecek stratejileri öğrenirler ve bu uygulamalarla ebeveynler, çocukları için en iyi tedavi sonuçlarını alacaklardır.

 

 

Kaynakça
https://www.lgspeechtherapy.com/blog/2018/7/10/what-to-do-if-your-child-is-a-late-talker

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94