Çocuğunuzun İnce Motor Becerilerini Güçlendirecek 5 Basit Aktivite

Çocuğunuzun İnce Motor Becerilerini Güçlendirecek 5 Basit Aktivite

İnce motor becerileri, ellerdeki, parmaklardaki ve bileklerdeki kasların kullanılmasını içerir. Bu beceriler, günlük kişisel bakım ve akademik görevleri yerine getirmek için önemlidir.

İyi gelişmiş motor becerileri olan çocuklar, yazma, kesme, ayakkabı bağcığı bağlama, mutfak eşyaları ile yemek yeme ve düğme bağlama gibi işlerde verimlilik gösterirler.

Öte yandan, gelişmiş ince motor becerileri çocukları dezavantajlı konuma getirebilir. Düşük öz saygıya, okulda düşük performansa sahip olma eğilimindedirler ve bağımsızlık gösteremezler. Bu zorluk nedeniyle, iyi gelişmiş ince motor becerileri sergileyen akranlarına kıyasla geride kalma eğilimindedirler.

İyi haber şu: Mücadele geçicidir. İnce motor becerileri az gelişmiş çocuklar, sürekli uygulama ve hedeflenen egzersizlerle zorluklarının üstesinden gelebilir. Zamanla, akranlarını yakalarlar ve aynı zamanda kolaylıkla ince motor görevlerini yerine getirirler (tabii ki altta yatan bir motor becerileri sorunlarının olmaması şartıyla).

Çocuğunuzun kaslarını, ellerini, parmaklarını ve bileklerini güçlendirmek için evde yapabileceği tonlarca aktivite vardır.

Çocuğunuzun motor kaslarını geliştirebilmesi ana aktiviteler şunlardır:

1) Oyun Hamuru

Bu tarz biçimlendirilebilir oyunlar çocuklar için isabet noktasıdır. İki elleriyle küçük bir toptan daha karışık bir robota kadar farklı şekiller yaratabilirler. Çocuğunuz bu hamurları sıkarken, ezerken ve şekil verirken hamurdan gelen basınç sayesinde ince motor kasları harekete geçer.

2) Sünger Sıkmak

Çocuklarınızın bir diğer vuruş noktası su oyunlarını içerir. Dev süngerlerdeki o suyu sıkarken gözlerinin nasıl büyüdüğünü göreceksiniz.  Bu basit su oyununda süngerin suyla dolu olduğu ağırlığını ve sıkıldıktan sonraki hafifliğini dolaylı olarak öğreneceklerdir.

3) Renkli Tebeşirle Boya Yapmak

Bu zaten bir hazırlık okulu aktivitesidir. Ve çocuğunuz bir acemi olduğu için, düzgün tutuş konusunda endişelenmenize gerek yok. Çocuğunuz ince motor becerilerini geliştirdiğinde, standart kalem tripod tutuşunu üstlenmesini istemek kolay olacaktır.

4) Oyuncak Dantel

Çocuklar dantelleri dikkatlice kavrayıp stratejik olarak yerleştirilmiş deliklere geçirirken, farkında olmadan parmak kaslarını güçlendiriyorlar. Bu aynı zamanda el-göz koordinasyonunu uygulamak için iyi bir aktivitedir. Artı, sabır ve sebat etmeyi öğretir. Basit bir oyunun karakter geliştirebileceğini kim düşünebilirdi?

5) Boyama

İster boya fırçasıyla ister çocuğunuzun parmaklarıyla, bu aktivite kesinlikle onun ince motor becerilerini geliştirecektir. Boya fırçasının her vuruşunda bileği güçleniyor ve minicik boyalı parmağının kağıda her basışıyla rakamları daha esnek hale geliyor.

Bu basit aktiviteler, çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirmesine yardımcı olmanın kesin yoludur. İhtiyaç duyduğunuz materyalleri evde veya en yakın kitapçıda kolayca bulabilirsiniz.

Kaynakça: https://theteachingaunt.com/preschool/5-simple-activities-to-strengthen-your-childs-fine-motor-skills-how-to-build-your-childs-hand-and-wrist-muscles/