Çocuğunuzun Kalbini Sağlıklı Tutun

Çocuğunuzun Kalbini Sağlıklı Tutun

Ailede öykünüzdeki problemleri öğrenin.
Çocuk doktoruna veya çocuk kardiyoloğuna yapacağınız ziyaretten önce, çocuğunuzun kalp krizi, ritim bozukluğu, anormal kolesterol, bayılmalar veya kalp kası bozuklukları ve göğüs ağrıları arasında değişebilecek belirtileri ve kalp rahatsızlığı riski altında olup olmadığını öğrenmek için aile geçmişinizi araştırın. Birçok faktör kalıtsal olduğundan, ailenizde meydana gelen durumlara neden olabilecek tüm faktörleri bilmek önemlidir. Ebeveynlerin çoğu, özellikle 20’li ve 40’lı yaşlar arasında nispeten sağlıklı bir kalbe sahiptir.
 

Ailenizde ne tür kalp problemleri olup olmadığından emin değilseniz, araştırın. Spesifik olun. Bir büyükbaba veya büyükanne ya da kalp rahatsızlığı olan bir teyze ya da amca hakkında daha fazla bilgi edinin. Ne geçirdiler? Ne tür ilaçlar kullanıyorlardı?

 

Kalp krizi ve felç hakkında bilgi edinmenin yanı sıra zamanı da araştırın. Kalp krizi 50 yaşından önce mi oldu? Beklenmedik bir şekilde mi oldu? Ailede herhangi birinin kalp pili, kalp nakli veya ritim bozukluğu ile ilgili bir problemi var mıydı? Bu bilgiler, doktorların iyi huylu olabilecek durumlar veya ekstra değerlendirme gerektiren detaylar hakkında bilgi almasına yardımcı olur.

Sağlıklı alışkanlıkları tartışın.
Çocuklar okul öncesi dönemde, tabaklarını meyve ve sebzelerle doldurma, soda ve şekerli ya da tatlandırılmış içecekleri içmeme ya da azaltma, egzersiz yapma gibi kalp sağlığı ile yakından ilişkili olan alışkanlıkları öğrenirler. Çocuğunuz büyüdüğünde ve liseye başladığında, yeterince konuşmanın önemini hatırlatarak alışkanlıklar konusunu konuşabilirsiniz. Obezite için bir risk faktörü olan kronik uyku yoksunluğunun da tehlikelerini anlatın.

Bu yaşlar aynı zamanda sigara hakkında konuşmak için de iyi bir zamandır. Elektronik sigaraların içinde neler olduğunu açıklayın. Okulda ortaya çıkabilecek durumlar hakkında konuşun.

Kalp sağlığını bir aile ilişkisi haline getirin ve çocuğunuza örnek olarak ona liderlik edin.
Gençlerin sağlıklı seçimler yapma konusunda daha fazla rehberliğe ihtiyaçları varsa, evde bütün aile için sağlıklı yiyecekler satın alma ve yapma gibi sağlıklı modellemeler yapın. Yeşil sebzeler gibi bazı öğeleri birkaç farklı şekilde ve biçimde tanıtın. Aynı şey egzersiz için de geçerlidir. Fiziksel olarak müsaitseniz, dışarı çıkın ve çocuklarınızla eğlenin. Seksek oynayın, oyun parkına gidin, bisiklet sürün, yüzmeye gidin veya köpeğinizi yürüyüşe çıkarın.

Egzersiz çocuğun sadece kalbi için iyi değildir. Aktif kalmak, çocuğun kaslarını, kemiklerini ve beynini geliştirmesi için iyidir ve onlara daha fazla enerji verirken aynı zamanda arkadaş edinmelerine, güven kazanmalarına ve streslerini azaltmalarına yardımcı olabilir. Egzersiz aynı zamanda sağlıklı bir vücut ağırlığını da destekler ve yaş geçtikçe artan diyabet riskini azaltır.

Kalp sağlığı ile ilgili endişelerinizi çocuk doktorunuza bildirin.
Çocuğunuzda olağandışı semptomları fark ederseniz, özellikle hastalandıklarında soluk veya egzersiz sırasında göğüs ağrısından şikâyet ediyorsa, bu durumu kalp problemleri açısından değerlendirme yapan doktorunuzla görüşün.

Kaynakça
https://riseandshine.childrensnational.org/keep-your-family-heart-healthy-with-these-5-expert-tips/