Çocuğunuzun Kaygısını Azaltmak ve Uzman Tavsiyesi

Çocuğunuzun Kaygısını Azaltmak ve Uzman Tavsiyesi

 

Her yaşta çocukla seyahat etmek zor olabilir. Aşağıdaki ipuçlarıyla seyahatlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

 

Laura Willing, küçük çocuklar, gençler ve milenyumlular arasındaki endişe bozukluklarıyla ilgili bazı bilgileri paylaşıyor.

Son birkaç yılda anksiyete bozukluklarında bir artış gördünüz mü?
Çok çeşitli nedenlerden dolayı kaygı bozukluğu olan çok fazla sayıda çocuk ve ergen gördüm. Hem gençler arasında kaygıdaki gerçek bir artıştan, hem de akıl sağlığı hizmetlerine duyulan ihtiyaçtan dolayı farkındalık artıyor. Farkındalıklarının ve zihinsel sağlık bakımı hizmetlerinin kullanılabilirliğinin artmasının, mücadele eden bu genç insanlar için işi kolaylaştırdığını düşünüyorum.

Son araştırmalar, gençlerin ve milenyumluların en endişeli gruplar olduğunu gösteriyor. Sizce neden endişe / stres düzeyleri bu kadar yüksek?
Gençlerde ve milenyumlularda okul talepleri, ekonomik zorluklar, sosyal medyada gezinme, 7/24 haber döngüleri ve kaygı uyandıran görsellere ve medyaya maruz kalma arttıkça kaygı ve endişe de artıyor.

Daha yaşlı yetişkinler de aynı stres faktörlerinin çoğuyla karşı karşıyalar ancak bu stres belirtilerini hafifletmek için gelişmiş başa çıkma becerileri konusunda yaşam boyu deneyime sahip olma durumları onlar için daha yüksektir. Gençlerimize bu stres belirtileri ile ilgili anlama, işleme ve başa çıkma becerilerini geliştirme konusunda yardımcı olmak kaygı ve stresle mücadelede önemli bir adımdır.

Anksiyete bozukluğunun bazı belirtileri nelerdir?
Yaygın anksiyete bozukluğundan obsesif kompulsif bozukluğa ve sosyal anksiyete bozukluğuna kadar değişen farklı tipte anksiyete bozuklukları vardır. Her hastalığın farklı semptomları vardır.

Genel olarak, dikkat edilmesi gereken bazı işaretler arasında kontrol edilmesi zor olan ve evde ya da okuldaki günlük aktiviteleri bozan endişe durumları, dikkat dağınıklığı, okuldan kaçınma, daha çabuk yorulma, sinirli veya ürkek olma, uykuya dalma veya uykuda kalma sorunu, kâbus görme sayılabilir. Abartılı düşünceler veya bir iğne veya bir örümcek gibi görünüşte normal olan uyaranlara aşırı reaksiyonlar verme de belirtiler arasında olabilir.

Ebeveynler endişeli gençlerine / çocuklarına yardım etmek için ne yapmalı?
Bütün kaygıların soruna neden olmadığını not etmek önemlidir. Gelişimsel olarak doğal olan normal kaygılar da vardır. Örneğin, ilkokul çağındaki çocuklar genellikle fırtınalardan ya da yaralanmaktan korkarlar. Aynı şekilde, ergenler de genellikle akranlarına uyum sağlamaya ilişkin sosyal kaygılar yaşarlar. Bu, gelişimsel olarak doğaldır ve yalnızca evde, okulda veya akranlarla olan ilişkilerde bozulmaya neden olması durumunda soruna dönüşür.

Endişesi olan çocuğunuzla endişeleri hakkında konuşmak çok yardımcı olabilir. Endişelerinin akran ilişkileri, kötü uyku vb. ile ilgili bir soruna neden olduğundan şüpheleniyorsanız, çocuğunuzun kaygısı için değerlendirme alması iyi bir fikir olabilir. Çocuk doktorunuza giderek, bir terapistle veya bir çocuk psikoloğu ile görüşerek başlayabilirsiniz.

İşe yarayabilecek bazı başa çıkma teknikleri nelerdir?
Kaygılı çocuklar ve gençler için bir sürü harika başa çıkma teknikleri vardır. Derin nefes alma, ilerleyici kas gevşetme, topraklama teknikleri, dikkat tekniklerinin ve dikkat dağıtıcı tekniklerin hepsi yardımcı olabilir. Distraksiyon teknikleri, egzersiz yapmak, müzik dinlemek ve sanatla uğraşmak gibi çeşitli aktiviteler de yardımcı olabilir. Toplum önünde konuşma kaygısı için görevden önce prova yapmak ve pratik yapmak aynı zamanda kaygıyı azaltmaya ve hazırlıklı olma ve öz yeterlilik duygusunu artırmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca, önceden planlama için bir takvim kullanmak, büyük projeleri daha küçük görevlere bölmek ve etkinlikler arasında mola vermek gibi pratik beceriler, kaygıyı ve ezici sorumluluklardan kaynaklanan stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Kaynakça
https://riseandshine.childrensnational.org/expert-advice-on-identifying-improving-your-childs-anxiety/