Çocuğunuzun Kelime Hazinesini Genişletin

Çocuğunuzun Kelime Hazinesini Genişletin

Araştırmalar, çocukların kelimelerin sayısının daha sonraki dönemlerde akademik başarılarla doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir.

 

Bu yüzden, geniş kelime bilgisine sahip olmak, çocuğunuzun okula ve genel olarak hayata hazırlanmasına yardımcı olabilir. İki yaşlarında, çocukların kelime hazinesi belirgin biçimde genişler ve 50’den fazla kelimeye ulaşır.

 

Üç yaşına geldiğinde çocuk, ortalama olarak günde 4-6 kelime alır, bu yüzden 300 veya daha fazla kelime içeren aktif bir sözlüğe sahip olur. Çocuğunuzun yeni kelimeler öğrenmesine yardımcı olmak ister misiniz? İşte günlük etkileşimlerinizde kullanabileceğiniz birkaç şey:

Çocuğunuz liderliği üstlensin.
Onunla etkileşim kurarken, ilk önce ne yaptığını ve ne ile ilgilendiğini gözlemleyin. Ardından, sizinle iletişim kurmasını bekleyin ve son olarak söylediklerini aktif olarak dinleyin. Böylece çocuğunuz bir sohbete başladığında etkileşime girmek için daha fazla motive olacaktır.

Liderliğini takip edin.
İlgilendiği şeyi bildirdikten sonra yaptıklarını da takip edin ve buna göre yanıt verin. Söyleyeceği şeyler veya katılacağı aktiviteler hakkında yorum yapın!

Hareketleri kullanın.
Hareketler, yeni kelimeler öğrenmek için harika bir araçtır. Onları kullandığınızda, çocuğunuzun belirli kelimelerin anlamlarını görmesine ve anlamasına yardımcı olursunuz.

Okuyun
Kitap okumak çocuğunuzun sözlüğünü genişletmenin mükemmel bir yoludur. Okurken, hikâyede neler olduğu ile çocuğunuzun hayatı arasında bağlantılar kurun. Ayrıca, kitapta yeni bir sözcükle karşılaştıktan sonra, onu gün boyunca kullanın. Bu şekilde çocuğunuz hazinesine eklemeye başlayacaktır.

Soyut şeyler hakkında konuşun.
Çocuğunuzla duyguları, geçmiş deneyimleri ve hatta hayali şeyleri konuşun. Yaratıcı olun ve gözlerinizin önündeki şeylerin ötesine geçin.

 

Kaynakça: https://www.everydayfamily.com/blog/tips-to-teach-your-toddler-about-waiting/?internallink=detour