Çocuğunuzun Kelime Haznesini Oluşturma

Çocuğunuzun Kelime Haznesini Oluşturma

Anlamlı kelime dağarcığı oluşturma, çocuğunuzun kelimeleri gerçekten yüksek sesle söylemeyi öğrendiği adımdır. Önceki makalemizde anlattıklerımız çocuğunuzun ifade edici kelime dağarcığı oluşurken devreye girer. Resimli kartlar yine yararlı bir araçtır çünkü her nesneyi doğrudan çocuğunuza getirmek mümkün değildir. Kesinlikle otobüs ve uçak kelimelerini öğrenmelerini istiyoruz ancak bu eşyaları oturma odanıza yerleştirmek zor!

Resim kartlarını kullanarak anlamlı kelime dağarcığı oluşturmanın temel fikri, kartı yukarıda tutmak ve çocuğunuza "bu nedir?" diye sormaktır. Karmaşıklık, çocuğunuzu nasıl harekete geçireceğinizi ve bu isteği nasıl ortadan kaldıracağınızı bilmekten gelir. Yukarıda, çocuğunuzun, söylediğiniz kelimeleri taklit edebilmesinin önemi hakkında konuştuk. Taklit, çocuğunuzun ifade edici kelime dağarcığını oluşturmak için kullanacağınız yönlendirmelerin temelidir.

Çocuğunuza yeni bir resmin adını ilk birkaç kez sorduğunuzda, muhtemelen onun için kelimeyi modellemeniz gerekecektir. Örneğin, çocuğunuza "Nedir?" Diye sorarsınız. Cevap alamazsanız "elma" dersiniz. İdeal olarak çocuğunuz "elma" kelimesini tekrarlar. Birkaç denemeden sonra, isteminizi "uygulama …" şeklinde kısaltabilirsiniz. Ve sonra "aaaa ……." Ve sonra belki "aaaa …" diyecekmiş gibi ağzınızı açıp ses çıkarmamaya başlarsınız.

Kapsamlı Bir Resim Kartı Kitaplığı

Az önce anlattığımız dersleri öğretmeye başladığınızda, geniş bir resim yelpazesinin hazır olması iyi bir fikirdir. Uygun fotoğrafları seçmenize veya çekmenize yardımcı olacak birkaç ipucu:

  • Çocuğunuzun aşina olduğu sözcüklerle başlayın. Elma, fincan ve kurabiye gibi kelimeler saksafon veya stetoskoptan daha iyi fikir olacaktır.
  • Düz beyaz veya dikkat dağıtıcı olmayan bir arka plan üzerinde resimlerle başlayın.
  • İlk başladığınızda eşleşen görevler için kopyaların mevcut olduğundan emin olun.
  • Çocuğunuzun yeni öğrendiği kelimeleri genellemesine yardımcı olmak için aynı öğenin birden fazla resmini çekmeyi düşünün (örneğin 6 farklı elma).
  • Çocuğunuz yeni kelimeleri öğrenirken daha rahat hale geldikçe, resimleriniz için daha doğal ortamlara geçin.

Kaynakça

Bu makalenin orijinali  Angela Nelson tarafından yazılmıştır. Orijinal metni buradan okuyabilirsiniz.