Çocuğunuzun Okuma İçin Güçlü Temeller Geliştirmesini Sağlayacak Stratejiler

Çocuğunuzun Okuma İçin Güçlü Temeller Geliştirmesini Sağlayacak Stratejiler

Okuma, herhangi bir çocuğun üretken bir yetişkin olmasına yardımcı olan hayati bir beceridir. Okumayı bilmek başka bir şeydir, çocuğunuza okumayı öğretmek ve bu yönde ona rehberlik etmek ise tamamen başka bir başarıdır. Ancak hangi adımları atacağınızı biliyorsanız işiniz çok da zor değildir.

Öncelikle, çocuğunuzun sorularını cevaplamanız önemlidir. Yaşları ne olursa olsun, bir işaretin ne anlattığını, TV’deki kelimelerin ne olduğunu soruyorlarsa, onlara bunu tanımladığınızdan emin olun. Sorularına cevap bulabilirlerse, beyinleri bu ifadelerin ne anlama geldiğini bulmak için çalışmaya devam eder.

 

İlk önce, çocuğunuzla etraflarında olup bitenler hakkında konuşun. Onlarla bebek konuşması yaparak iletişim kurmayın, aksi halde konuşmanın bu şekilde olduğunu düşünerek büyürler. Onların entelektüel seviyesi, belirlediğiniz standarda yükselecek, yani onlarla konuşma biçiminiz bunu belirleyecek.

 

Çocuğunuza günde 30 dakika okuyun. Bu sadece kelimeleri ve cümle yapılarını anlamalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onların içindeki fikirleri ve hayalleri tetikler.

 

Şarkılar söyleyin ve ses tekrarlarının olduğu şiirler okuyun. Herkes tekrar eder, özellikle de çocuklar. Bu, daha hızlı anlamalarına yardımcı olacaktır.

 

 

Kendiniz için iyi bir okuyucu olun. Çocuğunuz sizi, kimlik bulmak için izliyorsa ve okuma alışkanlığı gösterirseniz, onlar da öyle olacaktır. Okuma becerilerinizi güçlendirmek istiyorsanız, en iyi alıştırma egzersizdir.

 

 

Kitaplığınızı kullanın. Kitaplıklar ve kütüphaneler sıklıkla çocuğunuza öğrenme şansı veren ve kendi yaşlarındaki diğer çocuklarla etkileşime girip, kelimeler hakkında daha fazla bilgi edinme şansı veren kitapları içerir.

 

 

Okumak çocuğunuz için eğlenceli olabilir, fakat sizin yardımınız olmadan bu alışkanlığın kazanılması zor olabilir. Sizin desteğiniz ile çocuğunuz güçlü bir okuyucu olarak öğrenecek ve gelişecektir.

 

 

Kaynakça
http://www.child-care-choices.org/blog//strategies-to-help-your-child-develop-a-strong-foundation-for-reading-1

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94