Çocuğunuzun Sağlık Öyküsü Kayıtlarını Saklamak

Çocuğunuzun Sağlık Öyküsü Kayıtlarını Saklamak

Doktorlar, hemşireler ve terapistler gibi sağlık uzmanları, hastanın tıbbi geçmişi hakkında bilgi edinmek için birçok soru sorarlar. Bazı hastanelerde hastayla ilgili tüm tıbbi bilgileri bir yerde tutan elektronik sağlık kayıtları bulunur. Fakat ailenizin kayıtlarını sizin de tutuyor olmanız hala iyi bir fikirdir.

 

Çocuklarınızın sağlık bilgileri hakkında kayıtlarınızı tutuyor olmanız, sağlık ile ilgili konularda veya her saniyenin önemli olduğu acil durumlarda bir tıp uzmanının daha hızlı teşhis ve karar vermesine yardımcı olabilir.

 

 

Kimde Kopyası Olmalı?

 

Sağlık kaydının bir kopyasını evde, telefonda, arabada, işyerinde, çantanızda ya da cüzdanınızın erişilebilir bir yerinde saklayın. Ayrıca çocuğunuzun okuluna veya çocuk bakımını sağlayan kişiye bir kopyasını gönderin, doktorunuzun adı ve numarası ile birlikte düzenli bir şekilde onlarda da bulunmasını isteyin.

 

Tıbbi Kayıtta Neler Olmalı?

 

Alerjiler

Listenize çocuğunuzun ilaçları, reçeteli ve reçetesiz yazmaları ve böcek sokmalarına ve ısırıklarına ve besin alerjilerine karşı bilinen alerjik reaksiyonlarını kaydedin. Bazı çocuklar lateks alerjilerine sahiptir. Alerji bilgileri, sağlık personelinin solunum zorluğu gibi sorunların nedenini keşfetmelerine yardımcı olur.

 

İlaçlar

 

Bazı ilaçlar birlikte alınamaz, bu nedenle sağlık görevlilerinin çocuklarınızın belirli ilaçları vermeden önce aldıkları tüm ilaçları (reçeteli ve reçetesiz) bilmeleri gerekir.

 

Bir çocuğun semptomları, ilaçların yan etkilerinden de kaynaklanıyor olabilir; bu, alınan her şeyi bildirmek için başka bir nedendir. Ayrıca, dozları, doz çizelgelerini ve ilaçların ne zaman alındığını da bilmeniz gerekir.

 

 

Önceden Mevcut Hastalıklar veya Koşullar

 

Önceden var olan hastalıkların veya durumların, acil durumlarda kullanılan testler veya tedaviler üzerinde büyük etkisi olabilir. Çocuğunuzun diyabet, epilepsi veya astım gibi herhangi bir sağlık sorunu varsa, acil sağlık personeli bunu bilmelidir. Ek koruma için, uzun süreli (kronik) koşulları olan çocuklar, bu konuda önemli bilgiler içeren bir kimlik bilekliği takmalıdır.

 

Özel ihtiyaçları olan bir çocuk için, Özel Gereksinimi Olan Çocuklar İçin Acil Durum Bilgi Formunu doldurun. Oluşturduğunuz diğer sağlık kayıtlarında olduğu gibi, formu evde kolayca erişilebilen bir yerde saklayın.

 

 

Yatış ve Cerrahi Operasyonlar

 

Çocuğunuzun hastanede kaldığı tarihleri, hastanede yatış nedenlerini, verilen tedavileri ve yapılan ameliyat türlerini listeleyin.

 

Bağışıklık Kazandırma

 

Çocuklarınızın aşılarından haberdar olun. Bunu hatırlamak veya derlemek için yardıma ihtiyacınız olursa, doktorunuzun ofisinde bulunan personel yardımcı olabilir. Nöbet, yüksek ateş veya şiddetli rahatsızlık gibi bir aşılamaya verilen reaksiyonlar hakkında bilgi ekleyin.

 

Boy ve Kilo

 

İlaç dozlarını hesaplarken, doktorların bir çocuğun yaklaşık boyunu ve kilosunu bilmesi gerekmektedir. Çocuklar hızla büyüyebildiği ve boyları ile kiloları hızlı değiştiğinden, bu bilgileri güncel tutmaya dikkat edin.

 

Çocuğunuzun tıbbi geçmişini derlemek ve kayıtlarını saklamak, gerekli zamanlarda kritik dakikalardan tasarruf etmek anlamına gelebilir!

 

 

Kaynakça
https://kidshealth.org/en/parents/medhist.html?WT.ac=p-ra

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                 +90 (533) 165 60 94