Çocuğunuzun Sizinle Konuşmasını Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Çocuğunuzun Sizinle Konuşmasını Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Çocuğunuzun Sizinle Konuşmasını Nasıl Sağlayabilirsiniz?
 

Genç bir çocuğunuz varsa, onunla iletişim kurmanın zor olabileceğini fark ediyor olabilirsiniz. Ergenlik fizyolojik, psikolojik ve sosyal değişim zamanıdır. Gençlerin ebeveynleriyle hiçbir şey yapmak istemedikleri klişesini sık sık duyuyoruz. Ancak bu doğru değil. Sadece gençlerin, ebeveynlerinden ilkokul yıllarından farklı bir desteğe ihtiyaçları var. Her yaştan çocuk için ebeveynlik uygulamaları, ebeveynlerin çocuklarıyla olan ilişkisine dayanır. Gençler genellikle ebeveynlerinden bağımsızlık istediklerinden, diğer yöne doğru koşuyormuş gibi görünebilirler. Bu gelişme döneminde özellikle iki şey yardımcı olabilir. Birincisi, gençlerin bakış açısından neler olduğunu anlamak. İkincisi ise çocuğunuzla iletişim uygulamaları ile ilgilidir. Bu yazımızda ikini faktöre odaklanacağız.

Aşağıda, çocuğunuzun sizinle konuşmasını sağlamak için üç nokta vardır:
 

Dinleyin: Çocuğunuzun sizinle konuşmasını sağlamak için yapılan küçük veya önemsiz konuşma başlatma taktiklerinden yararlanın. Size okulda olan bir şeyden, bir video oyunundan, akran gruplarıyla neler olduğunu, vb. anlatmak isteyebilir. Çocuğunuzu dinleyerek ve ne hakkında konuşmak istediğine ilgi göstererek, çocuğunuzu deneyimini paylaşın.

Açık uçlu sorular sorun: “Günün nasıl geçti?” “Ödevini nasıl yaptın?” “İyi bir gün geçirdin mi?” veya “Ödevini yaptın mı?” gibi sorular sorabilirsiniz. Çeşitli konular hakkında sorular sorun ve konuşmalarınızın tamamen ergenlik çağındaki gençlerin zorlukları ile ilgili olmadığından emin olun. Oğlunuza veya kızınıza kendi çıkarlarını sorun.

Zorlamayın: Yemek vakitleri, alışveriş gezileri, vb. gibi doğal olarak oluşan fırsatlardan yararlanın. Her hafta çocuğunuzla birlikte vakit geçirmeniz için zaman ayırın. Bu, her ikiniz de bir araya geldiğinizde bazı derin konuşmalar yapmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak ikiniz düzenli olarak birlikte vakit geçirirseniz, düşünceleri, duyguları ve gözlemleri birbirinizle paylaşmak için size daha fazla fırsat sağlar. Çocuğunuz bazen konuşmak istemiyorsa sorun değil. Hatta bir ebeveyn olarak size iyi gelmeyecek bir şekilde kendini kapatabilir. Ama unutmayın, siz ebeveynsiniz ve bunun üstesinden gelebilirsiniz. Düşmanlıkla yanıt vermek, muhtemelen çocuğunuzu sizinle paylaşma ve onun için orada olduğunuza güvenme isteğini azaltacaktır.

Kaynakça: https://nspt4kids.com/parenting/how-to-get-your-teen-to-talk-to-you/