Çocuğunuzun Sorunları Hakkında Konuşabilmenin 6 Yolu

Çocuğunuzun Sorunları Hakkında Konuşabilmenin 6 Yolu

  Kısaca;

  • Çocuğunuzun öğrenme ve düşünme farklılıklarını neleri bildiklerine ve ne kadar bildiklerini en iyi siz bilirsiniz.
  • Çocuğunuzun sorunları hakkında başkalarıyla konuşmak, işlerin onun için daha sorunsuz geçmesine yardımcı olabilir.
  • Çocuğunuzun sorunlarını hakkında fikir alışverişinde bulunmak, ihtiyacınız olan desteği bulmanıza yardımcı olabilir.

Diğer insanlara çocuğunuzun öğrenme ve düşünme farklılıkları hakkında bilgi verip vermemeye karar vermek diğer ebeveynlik kararlarının çoğu gibidir: Bu kişisel bir seçimdir. Belki sadece öğretmenleriyle ve en yakın aile üyelerinizle ve arkadaşlarınızla konuşmak istersiniz. Ya da belki çocuğunuzun meselelerini daha yaygın hale getirmek istersiniz. Ne karar verirseniz verin, bu durumu kimlerle rahatça paylaşabileceğinizin size bağlı olduğunu unutmayın. Çocuğunuzun öğrenme ve düşünme farklılıklarını söylemeye karar verirken, diğer insanlarla konuşmanın faydaları olabileceğini bilmek yardımcı olabilir.

1. Başkaları ile konuşmak, işlerin çocuğunuz için daha sorunsuz geçmesine yardımcı olabilir

Çocuğunuzun öğrenme ve düşünme farklılıkları hakkında bilgi paylaşarak, diğer insanlara çocuğunuzla nasıl çalışacaklarını anlamalarına ve başarılı olmalarına yardımcı olacak bilgiler verebilirsiniz. Örneğin, bebek bakıcınız çocuğunuzun birtakım sorun yaşadığını önceden biliyorsa kardeşleriyle masa oyunları oynamakta zorlandığı zaman ona yardım etmeye daha hazırlıklı olabilir. Çocuğunuzun sorunları ile ilgili bilgileri belirtmek bir arkadaşıyla bir futbol turnuvasına gitmeye davet edilmesi gibi birçok durumda size yardımcı olabilir. Çocuğunuzun uzun araba yolculuklarında sıkıldığını biliyorsanız, sürücüye çocuğunuzun radyoyu dinlemesine izin vermesinin onu meşgul etmesine yardımcı olabileceğini belirtmek isteyebilirsiniz. Bu, yolculuğu herkes için daha kolay hale getirebilir.

2. Başkalarıyla konuşmak çocuğunuzun öğrenme ve düşünme farklılıklarını aydınlatabilir

Çocuğunuzun sorunları özel bir konudur. Bu konuyu diğer insanlara danışıp danışmayacağınıza karar vermek size kalmıştır. Bununla birlikte, çocuğunuzun durumu hakkındaki bilgileri başkalarından gizlerseniz, bu onu utanacak bir şey varmış gibi hissettirebilir, ki bu durum utanılacak bir şey değildir.

Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, öğrenme ve düşünme farklılıkları ve kiminle ne kadar ayrıntı paylaşmak istediğini onunla fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Aynı şey, öğretmenlik, terapi ve aldığı diğer hizmetler hakkında konuşmak için de geçerlidir. Yaşlandıkça kesinlikle çocuğunuzla konular hakkında konuşmaya ve isteklerine saygı duymaya devam edeceksiniz. Onunla bazı senaryolar yazmak yararlı olabilir, böylece çocuğunuz bu konuşmaların nasıl ilerleyeceğine dair daha iyi bir fikir sahibi olur.

3. Başkalarıyla konuşmak daha az soyutlanmış hissetmenize yardımcı olabilir

Çocukları öğrenme ve düşünme farklılıklarıyla ebeveynleştirmek, günlük rutinlere bir karmaşıklık katmanı ekleyebilir. Siz ve çocuğunuzun nelerden geçtiğini kimseye söylememek, sizi sırtınızda ağır bir yük taşıyormuş gibi hissettirebilir. Çocuğunuzun sorunları hakkında başka insanlarla konuşmaya karar verirseniz, hayatınızın bilmedikleri bir kısmını onlarla paylaşmanız demektir. Konuştuğunuz insanlar meraklı olabilir. Anlıyor olabilirler. Onlara güvendiğinizi fark edebilirler. Ve dürüstlüğünüz size kendi sorunlarını da anlatabilecekleri için kendilerini rahat hissedebilirler.

4. Diğer insanlar kararlarınız için bir sondaj panosu olabilir.

“En iyi arkadaşımın yaşadıklarım konusunda hiçbir deneyimi yok” diye düşünebilirsiniz. “Neden fikrini soruyorsun?” Ancak, bir arkadaşınızın veya akrabanızın yapmaya çalıştığınız belirli bir seçim hakkında bir şey bildiğini düşünmeseniz bile, kararınızı kolaylaştırabilecek bir şey biliyor olabilirler. Belki de güvendiğiniz arkadaş sizi benzer bir durumda olan bir aileye bağlayabilir. Ya da belki de hiç düşünmediğiniz soruları soracaktır. Dış bir bakış açısı edinmek, düşüncelerinizi netleştirmeye yardımcı olabilir.

5. Başkalarıyla konuşmak, baskıyı sağlıklı bir şekilde atmanıza yardımcı olabilir

Çocukları öğrenme ve düşünme farklılıklarıyla büyütmek, ebeveynleri çok baskı altında hissettirebilir. Bu süreç evliliğinizde, çocuğunuzla ilişkiniz de ve diğer çocuklarla ilişkinizde de baskı altında hissetmenizi sağlayabilir. Duygularınızı diğer insanlarla paylaşmak çocuğunuz matematik kitabını tekrar tekrar unutunca sakin kalmanıza yardımcı olabilir. Bir arkadaşınız veya akrabanızla konuşmak, bir nefes almanıza ve evde daha sakin tepki vermenize yardımcı olabilir.

6. Başkalarıyla konuşmak, size destek sunabilmelerini sağlayabilir

İnsanlar ailenizin yaşadığı zorlukları öğrendikten sonra, doğrudan sorsanız da sormasanız da size yardımcı olabilecekleri yolları arayabilirler. Örneğin, kayınbiraderiniz terapinin çarşamba günleri geç saatte gerçekleşeceğini biliyorsa, aileniz için bir yemek hazırlamak için harika bir gece olduğunu fark edebilir. Ya da en yakın arkadaşınız stresli bir IEP toplantısının ardından hafta sonunu sizinle bir film gecesi yapmak için seçebilir.

Arkadaşlarınız, akrabalarınız, okulunuz ve çevreniz sizin ve aileniz için uğraşabilirler. İlk başta garip gelse de çocuğunuzun sorunları hakkında diğer insanlarla konuşabilmenin yolları vardır. Bu yolculuk hakkında ne kadar daha fazla şey bildiklerinde, yol boyunca sizi daha iyi destekleyebileceklerdir.

Kaynakça: https://www.understood.org/en/family/relationships/talking-with-family-friends/6-ways-talking-about-your-childs-issues-can-help