Çocuğunuzun Su Korkusunu Yenmesine Yardımcı Olun

Çocuğunuzun Su Korkusunu Yenmesine Yardımcı Olun

İster denizde ister havuzda olsun, birçok çocuk yaz tatilinde su aktivitelerine katılır. Bu aktiviteler çoğu çocuk için eğlencelidir. Ancak bazıları için ise çok fazla endişe yaratabilir. Su korkusu, aşağıdaki birçok nedenden dolayı gelişebilir:

  • Doğal olarak endişeli duygu durumuna sahip olmak
  • Sudan korkan ebeveynleri veya arkadaşları görmek
  • Kötü bir deneyim yaşamak
  • Köpekbalığı saldırıları veya boğulan çocuk haberlerine maruz kalmak

 

Çocuğunuzun suya karşı sağlıklı bir duygu geliştirmesi önemlidir. Peki, ebeveynler çocuklarının korkusu olmaması için nasıl yardımcı olabilirler?

Her şeyden önce, çocuklarla suyun çok eğlenceli olduğu hakkında konuşmak önemlidir ancak çocuklar temel kurallara uymazsa, bunun tehlikeli olabileceği konusuna değinmek de gerekmektedir. Su çevresindeki kurallar için bir aile toplantısı yapın. Kurallardan biri şu olabilir: Çocuğun suya girmeden önce ebeveyne daima haber vermesi ve ebeveynin çocuğunun sudan ne zaman çıkacağını kontrol etmesi. Havuz kurallarının (koşmamak, dalış yapmamak vb.) her zaman takip edilmesi gerektiğini ve çocuğun havuzdan ayrılması gereken zamanları vurgulamalısınız. Ebeveynler olarak, çocuklarınızı sudaki becerileri konusunda uygun şekilde kontrol ettiğinizden emin olun. Tüm bu kurallarla, çocuklarınızın eğlenebileceklerini ve suyun etrafında güvende olabileceklerini bilmeniz önemlidir.

Sudan korkan bir çocuğunuz varsa, onu küçümsemeyin ve endişelenmemesini söyleyin. Ona korkularını sorun ve iyi olması için destekleyin. Çocuklara, korku seviyelerinin azaltmalarını öğretmek faydalı olabilir. Eğer korkuları çok kolay bir şekilde artıyorsa, gerçekten güvenli ve eğlenceli olan bazı şeyleri kaçırabilirler. Bu su korkusundan dolayı da olabilir.

Çocuğunuzun yüksek tehlike algısını azaltmaya çalışın. Bunu yapmak için çocuğunuzu yavaşça suya alışmaya teşvik edin. Örneğin, ayak parmaklarını önce suya sokmaya başlayın. Denediği için de onu övün. Çocuğunuzun nefes problemini veya dikkatinin dağılmasıyla ilgili korkularını azaltmasına yardımcı olun. Övmeye, güven vermeye ve yardım etmeye devam edin. Ona ne kadar iyi bir iş yaptığını sürekli hatırlatın. Yavaş yavaş korkuları ile başa çıkacaktır. Ödül kullanmanız gerekiyorsa, bu da işe yarayabilir. Örneğin, bir dakika boyunca havuzda durabiliyorlarsa, bir ödül alabilir veya beş dakika boyunca sevdikleri oyunu oynamasına izin verilir.

Kendi çabalarınız işe yaramazsa ve çocuğunuzun sudan korkması aile eğlencesinin önüne geçiyorsa, belirli fobilerin tedavisinde uzmanlığı olan psikologlar size yardımcı olabilir.

Kaynakça
https://riseandshine.childrensnational.org/helping-your-child-with-a-fear-of-water/