Çocuğunuzun ve Yaşlı Ebeveynlerinizin Aynı Anda Bakımı İçin İpuçları

Çocuğunuzun ve Yaşlı Ebeveynlerinizin Aynı Anda Bakımı İçin İpuçları

Yaşlı bakımı, özellikle de bir işiniz ve çocuklarınız varsa, her zaman kolay değildir. Bununla birlikte, ebeveynleriniz yaşlandıkça ihtiyaçları artar ve hem onların hem çocuklarınızın bakımını sağlamak için koşturursunuz. Her ikisini de yorulmadan yapmak zor olabilir. Üzerinize düşen zorlukları hafifletmek aynı anda çocuk yetiştirmek ve yaşlı ebeveynlere bakmak için birkaç ipucu bulduk:

 

1. Evinizi Güvenli ve Erişilebilir Yapın
Aynı anda iki yerde olamayacağınız için, evinizi güvenli ve erişilebilir kılmak son derece önemlidir. Özellikle, çocuklarınız hala küçüklerse ve kendilerine bakmaları için onlara tamamıyla güvenemiyorsanız bu ipucunu uygulamanız gerekir. Neyse ki, evinizdeki herkesin evinizi daha güvenli hale getireceği bazı basit değişiklikler olabilir. Örneğin, harekete duyarlı aydınlatma seçeneklerinin kurulması ve her bir eşyanın erişilebilir olmasını sağlamak için dolapların yeniden düzenlenmesi kolayca yapabileceğiniz şeylerdir ve bunlar size yardımcı olabilir. Ayrıca evde bulunan potansiyel tehlikeleri ortadan kaldırmak, hem yaşlı ebeveynlerinizin hem de çocuklarınızın güvende olmasını sağlamanıza yardımcı olacağı için iyi bir fikirdir. Ebeveynlerinizle aynı evde yaşamıyorsanız, hem sizin hem de ailenizin evini mümkün olduğu kadar güvenli ve erişilebilir hale getirmeniz tavsiye edilir.

2. Gelecek İçin Hazırlanın
Dikkat etmeniz gereken bir diğer tehlike de, geleceğe bakmayı bırakıp bulunduğunuz zamanda çok kaybolabilmenizdir. Şu anda sahip olduğunuz sorumluluklar büyük olabilir ve hiçbir şeyi planlamak için zamanınız veya kaynağınız olmayabilir. Yapmanız gereken, yarın, bir hafta veya birkaç ay içinde neler olabileceğini düşünmektir.

3. Çocuğunuzu Sürece Dahil Edin
Ebeveynler, çocuklarının evde neler olup bittiğinin farkında olduklarını ve onlara yardım etmeye hazır olduklarını unutabiliyorlar. Ağır şeylerin çoğunu dünyalarından uzak tutmaya çalışsanız bile, onlar neler olduğunu hala bilmektedirler, bu sebeple onlardan sır saklamak mantıklı değildir. Sizin ebeveynleriniz kendilerini çaresiz hissediyor olabilir ve çocuklarınızın sürece katkıda bulunmaları aslında kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir. Çocuklarınız size yardımcı olacak kadar büyükse, onlara yaşlı ebeveynlerinize bakmayı çok daha kolay hale getirecek görevler verebilirsiniz. Öte yandan, çocuklarınız hala yardım etmek için küçükse, en azından onları iletişime teşvik ettiğinizden emin olun ve büyükanneleri veya büyükbabaları hakkında bilmek istedikleri herhangi bir şey hakkında sizinle konuşmalarını sağlayın. Ailenizde ne kadar çok iletişim kurulursa, en zor zamanlarda bile o kadar sağlam bağlılık olacaktır.
 

 

{!GALLERY}