Çocuk Bakımı Sağlayan Yaşlılar için İpuçları

Çocuk Bakımı Sağlayan Yaşlılar için İpuçları

Büyükbaba veya büyükanne olarak, torununuza bazen haftada bir iki gün ya da birkaç saat boyunca yarı zamanlı olarak bakım sağlayan kişi siz olabilirsiniz.

Çocuk için en iyi ortam, güvenlik sorunları, özel ihtiyaçlar ve grubun büyüklüğü (birden fazla çocuğa bakıyorsanız) ile ilgili öneriler dikkate alınmalıdır.

Yalnızca "Bir Bebek Bakıcısı" Değilsiniz

Büyükbaba veya büyükanne olarak rolünüz benzersiz ve önemlidir. Siz sadece "bir bebek bakıcısı" değilsiniz. Torununuzun saygı duyacağı nesiller arasında sürekliliği sağlayan temel bir bağlantınız vardır.

  • Bu yeri doldurulamaz rolden yararlanın. Torununuzla katılımınız, onu kendi dünyanıza tanıtmanız özellikle değerlidir.
  • Çocuk bakıcısı olduğunuzda bu özel günlerden en iyi şekilde yararlanın ve bunu yapabiliyorsanız düzenli olarak yapmayı teklif edin.
  • Hikayelerinizi torununuzla paylaşın ve düzenli olarak ona kitaplar okuyun.

Bırakma ve Alma ile Yardım Etmek

Bazen torununuz için gerçek bir bakıcı olamayabilirsiniz, bunun yerine onu bir çocuk bakım merkezine veya bebek bakıcısına götürmeniz gerekebilir.

Torununuzla birlikte seyahat ederken, her zaman için uygun araba koltuğuna oturduğundan emin olun.

Merkezin veya bakıcının kalitesini değerlendirmek için kendi deneyimlerinizden oluşan bir test yapın. Bu, torununuzun ebeveynlerinin çocuk bakımı ortamlarını seçmelerinde kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olacaktır.

Not: Torununuzu düzenli olarak teslim alma veya bırakma sorumluluğunu kabul ettiyseniz, kendinizi o sitedeki sorumlu kişiye tanıtın ve irtibat kişisi olarak telefon numaranızı verin.

Zamanın Değiştiğinin Farkında Olun

Bildiğiniz gibi, bakım sevgisi hâlâ çocukların gelişmesine yardımcı olan evrensel ve zamansız bir bileşen olmasına rağmen, zaman değişti.

Kendinizi yeni tıbbi keşifler konusunda eğitin, çünkü kendi çocuklarınızın da büyüklere sorarak gelişmelerini sağladınız. Tıp mesleği son zamanlarda, bebeklerin sırt üzeri güvenli bir şekilde uyumaları, hastalıkları için daha güvenli ilaçlar ve diğer birçok şey hakkında yenilikler buldu. Yeni şeyler öğrenmek bizi genç tutar.

İlaç Güvenliği

Evinizde herhangi bir kişisel ilacınıza torununuzun ulaşımı olmaması için ilaçları ulaşamayacağını yerlere saklayarak güvenceye aldığınızdan emin olun.

Kaynakça: https://www.healthychildren.org/English/family-life/work-play/Pages/A-Message-for-Grandparents-Who-Provide-Childcare.aspx