Çocukla Terapiye Geçişte Neler Yapmalı?

Çocukla Terapiye Geçişte Neler Yapmalı?

Okul öncesi oyun temelli bir ortamdan daha akademik temelli bir terapi ortamına giden çocuklar zor zamanlar geçirebilir ve terapiye zor başlayabilir. Çocuklar bir mutfak takımı ya da oyuncaklarla oynamayı bekliyorlar fakat bir masada oturmasını sağlıyorlar. El sanatları yapıp eğlenceli oyunlar kullanmak gerçek bir oyun temelli ayar ile aynı değil. Öyleyse bu geçişi kolaylaştırmak, davranışları azaltmak ve çocukların oyuna başlama sürelerini azaltmak için neler yapabiliriz?

Yavaş başlayın. Bunların küçük çocuklar olduğunu ve geçişin zor olabileceğini unutmayın. Yeni bir ortamda, yeni insanlarla, yeni rutinleri olabilir. “Konuşmalar” duyarlar ve tanıdık bir şeyler düşünürler, ancak bunun farklı olduğunu da anlarlar. Çocuğa bağlı olarak, bazılarında yapısal işler yapmakta sorun olabilir, ancak bazılarında olmayabilir. El aletlerini, topları, küçük oyuncakları ve / veya hamuru küçük bir kutuda veya tepside açarak başlayın. Seansınıza bir veya iki dakikalık oyunla başlayın, ardından terapiye geçin. Ayrıca, eğer çok iyi çalışırlarsa, sonunda birkaç dakikalık “oyun” hakkı kazanabilirler.

 

Bu yöntemi geçmişte denedim ve çok iyi olacağını düşünüyordum. Çocuklarım oynar ve çalışırdı, sonrasında mutlu bir şekilde oyuna devam ederlerdi diye düşünüyordum. Hayır, yanılmıştım! Eğlenceli küçük bir hediye kutusuyla oturuma başladım, çocuğum o kadar küçüktü ki, tekrar kutu ile oynayana kadar bana katılmaya karar vermedi çünkü terapi üzerinde çalışmak o kadar eğlenceli değildi (olabildiğince deneyin). Bir zamanlayıcı ile oturumlarımızı parçalamak zorunda kaldım ve rutinimize alışıncaya kadar çalışmaya başladım. İki dakikalık oyun hamuru için 5 dakikalık çalışmalara başladık. Çalışma süresi uzadı ve uzadı, sonunda oturuma başlamak için oyun hamurunu kullandık, sonrasında diğer oturumlar içinde aynısını kullandık.

Bazen çocuklardan veri almak oldukça zordur. Oturumlarınızın nasıl değiştirildiğinden ve oturum açma ya da onay işaretlerinin çalışmadığında yalnızca bir veri elde etmek için ilk önce değerlendirme listesini kullanmanız gerekebilir. Zaman geçtikçe normal yöntemlere geri dönebilmelisiniz. “Çalışma sürenizde” de mümkün olduğunca fazla çalışmanız da önemlidir, bu nedenle sadece matkap tipi faaliyetlerde bulunuyorsanız endişelenmeyin, sonuçta birkaç dakika içinde ödül alıyorlar.

Şimdi bunun biraz çılgınca göründüğünü biliyorum ama bana güvenin. Yeni çevreye alışmalarına ve rutinlerine daha erken alışmalarına yardımcı olabilirseniz, kaçınılması muhtemel davranış savaşlarıyla mücadele etmek yerine hedefler üzerinde daha fazla zaman harcayacağınızı ve terapi dakikalarını izleyebileceğinizi göreceksiniz.

Kaynakça: http://www.thespeechbubbleslp.com/2015/11/what-to-do-when-you-cant-play-all-day.html