Çocuklar DEHB ile Nasıl Yaşamaktadırlar

Çocuklar DEHB ile Nasıl Yaşamaktadırlar

Genel olarak küçük çocuklar, aktif, başıboş ve düşünmeden hareket etme eğilimindedirler. Genellikle yüksek sesle oynarlar ve tırmanmayı ve koşmayı çok severler. Yerlerinde duramazlar ve adeta kıpır kıpırdırlar. Etraflarındaki dünyayı keşfettikçe, dışarı çıkmayı daha çok tercih ederler. Çocukların dinleme, hatırlama ve talimatlara uyma konusunda sorun yaşaması alışılmadık bir durum değildir.

Dünyanın her yerindeki ebeveynler bir kerede olsa, çocuklarına bir şeyler yapmalarını hatırlatma ihtiyacı duydukları için hayal kırıklığına uğrarlar, çünkü çocuk söylenenleri unutur veya daha ilginç bir aktivite ile dikkatlerini dağıtırlar. Birçok çocuk da dikkatsizdir, bir şeyler kaybeder ve sıralarını beklerken zorluk çekerler. Bu, çocuk olmanın normal bir aşamasıdır.

DEHB’li Olan Çocuklar

Bununla birlikte, dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan bir çocuk için, normal çocukluk davranışları ve zorlukları şiddetli bir şekilde artış göstermektedir. DEHB belirtileri yaygın, kronik ve yıkıcı olmakla birlikte, okulda, evde ve arkadaş ortamalrında çocuk için önemli sorunlara neden olur. Semptomlar, çocuğun gelişim düzeyi için rahatsız edici ve uygunsuz bir noktaya kadar en az altı ay süredir mevcut olmalıdır.

DEHB’li olan çocuk çok kolay bir şekilde hayal kırıklığına uğrayabilir ve bunalabilir, duygularını düzenleme konusunda sorun yaşayabilir ve yürütücü işlev sorunlarıyla mücadele edebilir. Örneğin, planlama, sıra verme, dikkat etme ve ayrıntıları hatırlamada büyük zorluk yaşayabilir. Ayrıca bu tür çocuklar gelişimsel olarak daha az olgun olma eğilimindedirler. DEHB’li olan bazı çocuklar çok karizmatik, yakışıklı ve popülerdir. Diğerlerinin ise reddedilme ve azalan benlik saygısı ile sonuçlanan davranış sorunları vardır.

Çocuk İçin DEHB’li Olmak Nasıl Bir Şey?

DEHB ile yaşamak zorlayıcı olabilir. Durum çocuk için sürekli olarak duygu değişimlerini içerebilir. Bu duygular, hayal kırıklığı,kaybolma ve iletişim içinde olamama veya şaşkınlık, huzursuzluk ve kontrol dışı olma hislerini içerebilir.

DEHB’li olan çocuklar genellikle negatif etiketlere maruz kalırlar  ve bunlar doğru olmadığında “kötü çocuk”, “tembel” veya “aptal” gibi hissetmeye başlayabilirler.

DEHB’yi Anlamanın Önemi

DEHB ve DEHB’nin çocuğu bireysel olarak nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, çocuğu güçlendirebilir. Bu çocukların DEHB’nin ne olduğunu ve ne olmadığını anlamaları faydalıdır. Anlayış ile birlikte, başa çıkma stratejileri geliştirmek adına ebeveynler ve öğretmenlerle birlikte çalışma yeteneği de gelir.

Böylece çocuk kendi yetenek alanlarını bulabilir ve bu alanları geliştirebilir. Bir çocuk kendini hem zorlu hem de güçlü yanlara sahip olarak gördüğünde ve başkaları tarafından desteklendiğinde, benlik saygısı artar. Çocuk kendini problemli olarak görmek yerine, kendisini daha olumlu, daha yetenekli ve daha doğru bir bakış açısı ile görebilir.

Kaynakça: https://www.verywellmind.com/understanding-children-with-adhd-20686