Çocuklar Etkileşim İle Nasıl Öğreniyor?

Çocuklar Etkileşim İle Nasıl Öğreniyor?

Çocuğunuza, onlarla beraber okuyarak ve ona farklı şekillerin nasıl göründüğünü açıklayarak bir şeyler öğretebilirsiniz, ancak çocuğunuzun oyun oynarken ve çevresi ile etkileşim içindeyken de kazanabileceği çok şey vardır. Aşağıda, çocuğunuzun doğal yollarla nasıl öğrendiğini açıklayacağız.

Aileyle Birlikte Öğrenme

Çocuk küçükken, ailesi ile zaman geçirerek eğitim ve sosyalleşme becerilerini en iyi şekilde kazanır. Günlük olarak, bir çocuk diğer insanlarla hatta kendileriyle ilgi ve alakalı olan insanlarla etkileşimde bulunurken zorluklarla karşılaşabilir. Bu da onu, zorlukları kendi başlarına nasıl çözeceklerini öğrenmeye zorlar ya da en azından başkalarının aynı sorunları nasıl çözdüklerini izlemeye ve gözlemlemeye teşvik eder. Öte yandan çocuğun büyüdüğü ortam iyi değilse, gelişimine olumlu bir şeyler yansımayabilir. Bir çocuk sık sık stresli durumlara maruz kalırsa, bu, çocuğun öğrenme becerileri söz konusu olduğunda birçok soruna neden olabilir. Aynı zamanda etrafında meydana gelen durumun bir parçası olmaktan kaçınmak için kendisini başkalarına da kapatabilir.

 

Evde iyi bir örnek olmazsa, çocuklar ihtiyaç duydukları becerileri geliştiremeyebilirler. Bu durumların yarattığı stres tek başına o kadar etkilidir ki, sadece tam öğrenilmemiş davranışlara değil, kötü davranışlara da sebep olur. Bu yüzden, çocuklarınızın sizin etrafınızda olduklarını, yaptığınız her şeyi izlediklerini ve taklit ettiklerini unutmamanız önemlidir.

Diğer Çocuklarla Birlikte Öğrenme

Çocuklar ebeveynlerinden ve evdeki diğer bireylerden bir şeyler öğrenmenin yanı sıra birlikte oynadıkları akranlarıyla da öğrenebilirler. Çocuğunuz diğer çocuklarla etkileşime girdiğinde, öğrenme süreci hızlanır. Diğer çocuklarla etkileşim kurmak için çabalar. Akranı olan diğer çocukların düşüncelerini ve fikirlerini anlamaya ve onlara karşı kendisini ifade etmeye ve fikirlerini savunmaya çalışır.

Ayrıca çocuğunuz diğer çocuklarla oynarken etraflarındaki dünyayı keşfetmeyi de öğrenecektir. İleride keşfettiği dünyada doğrudan etkin bir rol alacağı da bir gerçektir. Sosyal becerilerini çok geniş düzeylerde geliştirir.
Genel olarak çocuğunuzun aile içinde veya günlük yaşamında olsun oyun alanı veya başka yerlerde akranlarıyla oynamasını sağlamak, uzun vadede onlara büyük fayda sağlayacaktır.

Kaynakça: https://www.firstclasschild.com/blog/childcare-houston/how-children-learn-through-play/