Çocuklar için Cep Telefonu Güvenliği

Çocuklar için Cep Telefonu Güvenliği

 

Cep telefonları çocuğunuz için iletişimde kalmayı sağlar, ancak çocuğunuza telefon güvenliği hakkında bilgi vermek önemlidir. Bu bilgiler arasında siber zorbalık, korunmasız sosyal ağ kullanımı, internet üzerindeki uygun olmayan içeriğe erişim ve telefon hırsızlığı bulunmaktadır.

Siber Zorbalık
 

Siber zorbalık, cep telefonları gibi elektronik cihazlar yoluyla yapılan tacizlerdir. Siber zorbalık yapanlar cep telefonlarını çeşitli şekillerde kullanırlar. Örneğin, acımasız veya düşmanca sesli veya yazılı mesajlar gönderebilirler, söylentiler yayabilirler veya hedefinde olan bireyin utandırıcı dijital fotoğraflarını yayabilirler. Siber zorbalık, e-posta gibi uygulamalar ve sosyal ağ siteleri aracılığıyla gerçekleşmektedir.
 

Avustralya’da yapılan Gizli Zorbalık Prevalans Çalışması, her10 çocuktan 1’inin siber zorbalığa maruz kaldığını tespit etmiştir. Araştırmacılar, gerçek rakamın daha yüksek olabileceğine inanmaktadır, çünkü bazı çocuklar cep telefonlarına erişimlerini kaybetme korkusuyla ebeveynlerine bu durumu anlatmıyor olabilirler.
 

Genel Öneriler
 

Ebeveynler için öneriler şunlardır:
 

 • Çocuğunuzun kullandığı teknolojik araç gereç ve uygulama türlerini bildiğinizden emin olun.
 • İletişim hatlarınızı açık tutun. Her gün çocuğunuzla konuşun ve iyi bir dinleyici olun. Sırlarına güvenin ve duygularını ciddiye alın. Çocuğunuzla pozitif bir ilişkiniz varsa, size siber zorbalık gibi konulardan bahsetmesi daha olasıdır.
 • Davranış değişiklikleri için dikkatli olun. Mağdurlarda görülen ortak duygu değişiklikleri, utanç, öfke ve depresyondur. Çocuğunuz arkadaşlarından uzaklaşabilir, okula gitmeye direnebilir veya cep telefonunu kullanmayı bırakabilir.
 • Çocuğunuzun, siber zorbalığın onun yüzünden olmadığını kabullendiğinden emin olun. Onları “zayıf” olduğu veya “hedef gibi davrandığı” veya “kolay bir hedef olduğu” için suçlamayın. Çocuğunuzun desteğinize ihtiyacı olacaktır.

Telefonlarını Onlardan Almayın
 

Bir ebeveynin ilk dürtüsü, siber zorbalığa hemen son vermek için çocuğun cep telefonuna el koymak olabilir. Bu dürtüye direnin. Bunları hatırlayın:
 

 • Çocuğunuzun telefonunu alırsanız, onları zorbalık için cezalandırıyor gibi görünürsünüz.
 • Çocuğunuz cezalandırılmaktan korku duyduğu için daha sonra yaşayacağı zorbalıklarda size güvenemez ve saklamaya çalışabilir.
 • Çocuğunuz cep telefonu aracılığıyla çok fazla sosyal destek alır. Telefonsuz kaldığında soyutlanmış hissedebilir.

Siber Zorbalıkla Mücadeleyle İlgili İpuçları
 

Öneriler şunları içerir:
 

 • Şahsi olarak zorbalık yapan kişiyle karşılaşmayın, bir güvenlik tedbiri alın.
 • Zorbaları engellemek için telefonun gizlilik ayarlarını kullanın.
 • İstenmeyen temasları ilgili makamlara bildirin. Telefon şirketinizin, okulunuzun veya polisinizin kanıtı olması gerekir. Örneğin, metin mesajlarının kopyalarını kanıt olarak kaydedin.
 • Araştırmalar, arkadaşlarının zorbalığa uğraması durumunda çoğu çocuğun seyirci kaldığını gösteriyor. Çocuğunuzu, arkadaşlarından yardım ve destek istemesi için teşvik edin.
 • Çocuğunuzun okulundaki müdür ve ilgili öğretmenlerle konuşun.
 • Okul şikayetinize uygun şekilde cevap vermezse, polise başvurunuz. Cep telefonu kullanarak taciz etmek bir suçtur. Çoğu çağrı izlenebildiği için siber zorbalık yapan kişi kolayca yakalanır.
 • Çocuğunuzun yeni bir telefon numarası almayı düşünebilirsiniz. Daha fazla bilgi için telefon şirketinizle konuşun.

Siber Zorbalık Riskini Azaltın
 

Siber zorbalığın ortaya çıkma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilecek ipuçları şunlardır:
 

 • Çocuğunuzun telefon numarasını yalnızca güvendiği arkadaşlarına verdiğinden emin olun.
 • Çocuğunuzun numarasını gizlemek için hesap engelini kullanın.
 • Çocuğunuzdan, ismini ve kişisel bilgilerini mesaj iletilerinde söylememesini isteyin.

Diğer Cep Telefonu Güvenliği Sorunları

Dikkate alınacak diğer konular şunlardır:
 

Telefonun işlevlerini öğrenin: Cep telefonları, sohbet odaları, e-posta ve sosyal paylaşım siteleri gibi servislere erişim sağlamak için İnternet’e bağlanabilir. Bu da kullanıcıların anonim olarak diğer cep telefonu kullanıcıları ile sohbet etmelerini sağlar. Telefon şirketinize, çocukları korumak için hangi güvenlik önlemlerini sunduğunu sorun.
 

Uygun olmayan içerik: Bir cep telefonu internetten uygunsuz içeriklere erişebilir. Telefon şirketinizden, çocuğunuzun numarasının MA15 + veya R18 + içeriklerine engelli olduğunu kontrol edin. Çocuğunuz cep telefonunu kullanarak uygunsuz içerikler alıyorsa, derhal telefon şirketinize başvurun.
 

Telefon hırsızlığı: Çocuğunuzun mobil telefonundaki IMEI numarasını (genellikle telefonun pil bölümünde bulunan uluslararası bir kimlik numarası) not edin.
 

Cep telefonu çalındığında, hemen bir blok etkinleştirmek için IMEI numarasını telefon şirketinize bildirin. Ancak, çalındığını bildirmeden önce cep telefonunda yapılan aramalardan maddi olarak sorumlu olabilirsiniz. Çocuğunuza, kendisine fiziksel yaralanma riski verecek hırsızla savaşmayı denemek yerine telefonu teslim etmesini söyleyin.
 

Nereden Yardım Alınmalı?
 

 • Çocuğunuzun okul müdürü
 • Çocuk Yardım Hattı
 • Polis

Hatırlanması Gereken Şeyler
 

 • 10 çocuktan biri, mobil telefonlar gibi elektronik cihazlardan siber zorbalığa maruz kalmaktadır.
 • Çocuğunuzu zorbalık yapan kişileri görmezden gelmemesi için cesaretlendirin ve zorbaları engellemek için telefonun gizlilik ayarlarını kullanın.
 • İstenmeyen temasları ilgili makamlara bildirin. Telefon şirketinizin, okulunuzun veya polisinizin kanıtı olması gerekir; bu nedenle metin mesajlarının kopyalarını kanıt olarak kaydettiğinizden emin olun.

Kaynakça
: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/HealthyLiving/mobile-phone-safety-for-children

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94