Çocuklar İçin Eğlenceli Fiziksel Aktiviteler

Çocuklar İçin Eğlenceli Fiziksel Aktiviteler

“En iyi sınıf ve en zengin dolap sadece gökyüzü tarafından kaplanmış olandır.” Margaret McMillan (1925)

 

Küçük çocukları fiziksel olarak aktif olmaları ve dışarıdan zevk almaları için eğitmemiz ve teşvik etmemiz önemlidir. Bunu çok küçük yaşlardan itibaren yaparsanız, dışarıda olmanın ve fiziksel aktivitenin keyfini, çocuklar büyüdüklerinde de çıkaracaklardır.

 

 

İşte çocuklarınızın fiziksel olarak aktif olmaları için bazı fikirler:

 

 

Balonlar

 

Balonlar oynamak için sınırsız eğlence sağlar ve çocukların el-göz koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı olmak için iyi bir yoldur. Bir zamanlayıcı ayarlayın ve çocuğunuza bir balonu yerden ne kadar süre yüksekte tutabileceğini görmesi için meydan okuyun. Bu uygulama denge ve istikrar kurmak için mükemmeldir. Ayrıca, çocuğunuzun balona belirli bir alan boyunca ileri geri vurmasını isteyerek takım oyunu becerilerini de teşvik edebilirsiniz.

 

Hayvan Taklidi Yaparak Yürümek

 

Bir kurbağa gibi zıplayabilir, bir ördek gibi sallanabilir, bir at gibi dörtnala gidebilir ya da bir ayı gibi sürünebilir misiniz? Biraz müzik kullanın ve her hayvanın taklidini en iyi kimin yapabileceğini görün. Bu tarz vücut egzersizleri, çocukların kendi hareket stillerini yaratmayı denemelerine izin vermek için harikadır. Bu egzersizler aynı zamanda çocukların kaba motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için de iyi bir yoldur.

 

Kabarcık Çıkartma

 

Kabarcık çıkartma, farklı yaşlardaki çocukları memnun edecek harika bir duyusal deneyim sağlar. Aynı zamanda, çocukların vücut kısımlarını belirlemelerine yardımcı olmanın harika bir yoludur. Kabarcıkları parmaklarla, dirseklerle ve hatta burunla patlatmayı içeren bir oyun oluşturun. Kabarcık çıkartma, çocukları erken konuşma sesleri olan /b/ ve /p/ seslerine hazırlar.

 

Uçurtmalar

 

Uçurtma uçururken öğrenilecek çok şey vardır. Çocuklar havada kalan uçurtmaların fiziğini ve bu aktiviteyi yapmak için uygun olan hava durumunu öğrenebilirler. Uçurtma uçurmak aynı zamanda el-göz koordinasyonunu ve kaba motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Deneyimi daha da unutulmaz kılmak için, çocukların kendi uçurtmalarını tasarlamalarına yardımcı olun.

 

Engelleri Olan Parkurlar

 

Engelli parkurlar, riskli oyuna katılmanın ve çocukların güvenli bir şekilde risk almalarını sağlamanın harika bir yoludur. Çocukların kaba motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmasının yanı sıra, ince motor becerilerini geliştirmelerine de yardımcı olabilirsiniz. Parkurlardaki temel aktiviteler arasında, neden 5 tane pamuğu cımbızla toplama ve onları bir kovaya koyma ya da bir çift ayakkabıyı bağlama gibi zorluklar eklemiyorsunuz?

 

Açık Havada Yürüyüş

 

Dışarıdayken herkes kendini çok daha iyi hisseder Çocuklarınızı dışarıya çıkmaya teşvik ederek koordinasyon ve dengeleme becerilerine gerçekten fayda sağlayacak ve kaslarını geliştirmelerine yardımcı olacaksınız. Engebeli bir arazide (çim veya plaj gibi) yürümek, çocukların ev ortamında kullandıkları kaslarından daha farklı kaslar kullanmalarına başlamak için harika yerlerdir.

 

Neden yürüyüş yaparken bulduğunuz kaynakları bir oyun yaratmak ya da yaratıcı bir faaliyette bulundurmak için kullanmıyorsunuz, Liste sonsuzdur (yapaklar, kozalaklar, taşlar vb.). Böcekleri yakalayın ve büyüteçle inceleyin. Bu canlıların nerede yaşadıklarını ve ne yediklerini konuşarak aktiviteyi genişletin.

 

 

İFotoğraf Avlama Oyunu

 

Bu oyun hemen hemen her yerde oynanabilir. Çocukların ipuçlarıyla birlikte çalışırken gözlem ve takım çalışması becerilerini geliştirmelerine de yardımcı olur. Avcı olacak çocuklarınız için belirli nesnelerin (çiçek, çalı vb.) fotoğraflarını çekmeniz gerekir. Şimdi, çocuğunuzun fotoğrafları incelemesine izin verin ve daha sonra bunların nerede çekildiğini belirlemesi için avlanmaya başlasın.

 

Fiziksel hareket, çocukların birçok yönden gelişmesine yardımcı olabilir. Sadece çocukların kaba ve ince motor becerilerini geliştirmekle kalmaz, bilişsel becerilerini de geliştirir. Erken çocukluk dönemi, çocukların genellikle fiziksel yeteneklerinin oldukça yüksek olduğu bir dönemdir. Bu, yeni faaliyetleri ve zorlukları denemeye açık oldukları anlamına gelir. Erken yıllarda yüksek fiziksel aktivite seviyeleri için iyi bir temel oluşturmak, çocukların bu davranışı ergenliğe ve hatta yetişkinliğe aktarmasına yardımcı olabilir. Bu, çocukların yaşamları boyunca en uygun sağlık ve iyilik halleri için çok önemlidir.

 

 

Kaynakça
https://www.parenta.com/2018/01/09/fun-physical-activities-for-children/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94