Çocuklar Okumayı Nasıl Öğrenirler?

Çocuklar Okumayı Nasıl Öğrenirler?

Çocuğunuz sizinle oturup bir kitap okumadan önce bile, okumanın temel bileşenlerini öğreniyor. Ayrıca, mağazaya gittiğinizde ve raflarda bulunan ürünlerin marka adlarını ve işaretlerini tanıdığında, çevresinde bulunları "okumayı" öğreniyor. Şarkılar söylediğinizde, kafiye oyunları oynadığınızda veya tekerlemeler okuduğunuzda, fonemik farkındalık becerilerini uyguluyor – yani sesleri manipüle etmeyi öğreniyor.

Erken Okuma Becerileri

Sayfalar azalana kadar favori bir kitabı okumak, çocuğunuzun temel kelimeleri, yani görme yoluyla bileceği ve kitaplarda tekrar tekrar göreceği kelimeleri öğrenmesine yardımcı olur. Ayrıca, birlikte yaptığınız tüm okumalar, okumanın neye benzemesi gerektiğini, nerede vurgu yapılacağını, tonlamayı nasıl değiştireceğini ve tüm ipuçlarına bakarak bilmediği kelimeleri nasıl anlayabileceğini öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Erken Okuma Becerilerinin Temel Bileşenleri:

  • Temel kelimeler
  • Kod Çözme Becerileri (sözcükleri anlamak için kullandığınız beceriler)
  • Prozodi ile Okuma

Bir Akıcı Okuyucu Oluşturmak

Çocuğunuz erken okumanın temel bileşenlerini bir araya getirmeye başladıktan ve sayfadaki sesleri, kelimeleri, cümleleri ve noktalama işaretlerini tanımaya başladıktan sonra mutlu olabilirsiniz. O artık okuyabiliyor!

Bir sonraki adım, hem sözel hem de sessizce akıcı bir şekilde okuyabildiğinden emin olmaktır. Akıcı okuyucular, kelime kelime okumayan veya gördükleri her kelimeyi yavaşça seslendirmeyen kişilerdir. Bu kişiler, okumadan daha fazlasını kazanırlar. Metin geçişlerini daha kolay anlayabilirler ve okuma becerilerini bir türden diğerine aktarabilirler. Daha güçlü yazarlar olurlar ve genellikle büyük bir kelime hazinesine sahiptirler (ve kullanırlar).

Öğretmenler Bir Çocuğun Ne Kadar İyi Okuduğunu Nasıl Belirliyorlar?

Birçok ebeveyn, bir öğretmenin çocuğun ne kadar iyi okuduğunu gerçekten nasıl bildiğini merak eder. Bir dereceye kadar, öğretmenler bunu gözlem üzerine dayandırır, ancak birkaç çocuk becerilerini daha resmi bir şekilde değerlendirmeden bir okuma seviyesi veya bir okuma programına başlamaktadır.

Anaokulunda ve birinci sınıfta birçok öğretmen, bir çocuğun sadece okuyabildiği şeyleri değil, nasıl okuyacağını görmek için Baskı ile İlgili Kavramlar (veya CAP) değerlendirmesini kullanmaktadır.

Çocuğunuz daha iyi bir okuyucu haline geldikçe, aşamalı bir düzeyde belirli bir kitaptan veya karşılaştırma ölçütlü bir kitaptan, okuma yeteneğine göre değerlendirilecektir. Öğretmen okuma seviyesini hesaplamak için bu sayfayı kullanarak okurken yaptığı hataları takip etmek için akan bir kayıt oluşturacaktır.

Öğretmenler bir çocuğun ne kadar iyi okuduğunu değerlendirmek için, genellikle baskı, bir kıyaslama kitabı ve kayit ile ilgili kavramları kullanırlar.

Okuma Programlarının Türleri

İlkokul okuma programı ile ilgili en kafa karıştırıcı şeylerden biri okuma programının kendisidir. Okuma öğretimine yönelik birçok farklı program ve yaklaşım vardır.

Okumadaki tüm dil yaklaşımları tam olarak nasıl duyulduğu gibidir. Öğrencilere belirli fonetik öğretim ile değil, dilin bir bütün olarak bakılması, öğrenilmesi, sözcüklerin tanınması, yaratıcı yazımın kullanılması ve tekrarlanan metinlerin okunması yoluyla okuma öğretilir. Seviyelendirilmiş okuma programları daha hassastır.

Özellikle okuyucu olarak yayınlanmayanlar da dahil olmak üzere her kitaba bir zorluk seviyesi verilir. Bu seviye bir rakam, harf veya her ikisinin bir kombinasyonu şeklinde olabilir. Seviyelendirilmiş kitaplar daha sonra okuduğunu anlama, kelime dağarcığı ve yazma ödevleri için bir kaynak olarak kullanılır. Öğrencilerin okuma seviyeleri yıl boyunca belirli aralıklarla yeniden değerlendirilir.

Sınıf Ötesinde Okuma

Okumayı öğrenmek, bir öğretmenin veya okuma programının ne kadar  iyi olduğuna bakılmaksızın sadece sınıf ortamında gerçekleşmez. Ebeveynler, çocukların okumayı öğrenmelerine yardımcı olmada önemli bir rol oynamaktadırlar. Bazen okumayı destekleyen bir ortam, birlikte okumak için bir birey ve kitap seçimi yapabileceği harika bir ev kütüphanesi sağlamak çocukları teşvik etmek için yeterli olacaktır. Ancak diğer zamanlarda, çocuğunuzun okumaya başlaması ve başarılı bir okuyucu olması için biraz cesaretlendirilmesi gerekebilir.

Kaynakça: https://www.verywellfamily.com/how-children-learn-to-read-620880