Çocuklar ve Yas: Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Çocuklar ve Yas: Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Ebeveynleri en çok zorlayan konulardan biri, sevdikleri biri öldüğünde çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiğinden ve nasıl yardımcı olabileceklerinden emin olamamalarıdır. Çocukları, birini kaybetme acısından korumak neredeyse imkânsızdır. Ancak bu süreçte çocuğunuzun yanında olarak onlara yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Çocuklar doğal olarak meraklıdırlar ve ölümü tamamen anlayamasalar bile, bunun farkındadırlar.
 

Ölümle gelen acıyı anlamak küçük çocuklar için kafa karıştırıcı olabilir ve çocuklar bir dizi farklı duygu yaşayabilir. Çocukların hayal kırıklığı, öfke, hüzün ve hatta mutluluk veya heyecan duygularını yaşamasına müsaade edin.

 

Yas ve keder her yaşta karmaşıktır, ancak özellikle ilk kez deneyimleyen küçük çocuklar için yardım etmenin farklı yollarını bilmek önemli olabilir.

Durumu Açıklamak
Çocukların gerçeklere ihtiyacı vardır ve bu, hafif alternatifler kullanmanıza gerek kalmayacağı ancak sert gerçeklere ve uzun açıklamalara da ihtiyaç duymadıklarını aklınızda bulundurmanız gerektiği anlamına gelir. Küçük çocukların durumun ne olduğu hakkında fikir sahibi olmaları için hassas bir denge sağlayın, onlara karşı dürüst ve net olun.

Biraz daha büyük çocuklar durumu daha iyi anlamak için bir hastalık adıyla açıklama yapılması ihtiyacı duyabilirler, ancak artık yaşayamayacağı anlamına gelen “kalbi durdu” gibi kısa bir açıklama küçük çocuklar için daha uygundur.

Sabırlı Olmak
Tüm çocuklar farklı şekillerde kederlenir, sabırlı olun. Bazı çocuklar gerileyebilir ve ruh hallerindeki aşırı değişiklikleri fark edebilirsiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, mutluluk ya da heyecan duygularını bile aynı anda gösterebilirler, bu yüzden onları artık üzülmedikleri gibi yanlış yorumlamamaya çalışın. Çocukların depresyonda ya da endişeli olmaları yaygın bir durumdur ve suçlu ya da kızgın hissedebilirler.

Yaşadıkları bu duyguların tamamen normal olduğunu açıkça belirtin ve kendilerini ifade etmenin yollarını keşfetmelerine yardımcı olun. Örneğin, resim yapma ve çizimler bu gibi konularda çok yardımcı olabilir.

Kendi Duygularınızı Açarak Konuşmalarını Teşvik Etmek
Çocuklar kötü durumla ilgili bilgilendirildikten sonra, bu konu hakkında konuşmak için biraz cesaretlendirilmeye ihtiyaçları olacaktır. Duruma bağlı olarak, bu sizin için acı verici olabilir ancak açıkça konuşmak en iyi yoldur ve herkes için sağlıklıdır.

Konuşma konusunda kendilerini rahat hissetmeleri için bir iyi yol da, sizin nasıl hissettiğiniz hakkında konuşmanızdır ve bu, onların duygularında dürüst olmanın doğru bir şey olduğunu gösterir. Çocuklar çevrelerindeki yetişkinler gibi davranmayı severler ve bu nedenle onlara kendi duygularınızı açmanız size açılmalarına yardımcı olur.

Yaratıcı Olmak
Onları yaratıcı olmaları için teşvik etmek, çocukların ölen kişiye veda etmelerine yardımcı olabilir. Ölüm ani olursa veya vedalaşma olmadıysa, çocuklara bu konuda yardım etmenin başka yollarını bulmak acılarını anlamalarına yardımcı olabilir. Daha önce belirtildiği gibi, duygularını çizmek yardımcı olabilir ve bir hafıza kitabı oluşturmak da büyük bir yarar sağlayabilir.

Ek Destek
Kederle baş etmeye çalışan küçük bir çocuğun ebeveyni iseniz, aynı zamanda siz de yas tutuyorsunuzdur. Bu durumda uygun bir ek destek aldığınızdan emin olmalısınız. Çocuğun ihtiyaç duyduğu şeyi sağlayabilmek için kendi zihinsel, duygusal ve fiziksel iyiliğinize de özen göstermeniz gerekir. Gerekirse hem kendiniz hem çocuğunuz için bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Cenaze
Cenazeye gitmek istemediklerini belirtmişlerse, çocuğunuzu zorlamayın. Sonuçta ne yapmak istediklerine kendilerinin karar vermesi onlar için daha iyi olabilir. Cenazede ne görecekleri ile ilgili çocuğunuzla konuşabilir, durumu netleştirebilirsiniz. Bir cenaze açıkça duygusal olarak yoğun bir deneyim olduğundan, yaşa uygun ifadeler kullanmanız gerekecektir.

Rutin
Çocuğunuz okula geri dönmek ya da normal rutinine devam etmek istediğini açıkladıysa, bunun için ona izin verin. Onlarla birlikte hissettikleri şeyleri göz önüne alarak çalışın. Normal bir rutin, kederi işlemelerine gerçekten yardımcı olabilir, bu nedenle mümkün olan her yerde düzenli yemek zamanları ve yatma zamanı ile devam edin.

Tüm çocuklar farklı olduğundan hepsine uyan tekbir yaklaşım yoktur ,ancak bu konu hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, yardım etmenin yolu o kadar kolaylaşacaktır.

Kaynakça
https://www.parenta.com/2019/06/07/young-children-and-grief-how-to-help-them-through/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94