Çocuklara Boşanma Kararını Doğru Şekilde Açıklamak için 6 İpucu

Çocuklara Boşanma Kararını Doğru Şekilde Açıklamak için 6 İpucu

Eğer boşanmaya kesin olarak karar verdiyseniz, çocuğunuza bu kararı nasıl açıklayacağınızı da merak ediyorsunuzdur.

Bilim bizlere anne babaların nasıl en iyi şekilde çocuklarına boşanacaklarını açıklayacağını çok kısıtlı bir şekilde söyler. Birkaç çalışma anne babaların bu kararı çocuklarına nasıl söyleyeceklerine odaklanır ama çok azı çocuğun tepkisinden söz eder.

Utah’taki Heather Westberg ve çalışma arkadaşları boşanan ebeveynlerin çocuklarıyla yapılan görüşmenin sonuçlarını yayınlamıştır. Çocukların içgörüsü; bu karmaşık problemle karşılaşan ebeveynler için kıymetli bir değerlendirme sağlamış olur. Bu çalışmadaki birkaç sonuç ebeveynlerin evliliklerini bitiriyor olduklarını çocuklarına nasıl bildireceklerine dair bir kılavuz rolü görmektedir.

 

Söylenilenin Hatırlanması

Boşanma kararının ne kadar süre önce çocuğa söylendiğinden ziyade, bir şeyin söylenmiş olmasının hatırası çocuğun zihninde daha taze kalıyor gibi görünmektedir. Yapılan çalışmaların sonuçları, çocukların boşanmayı öğrendiklerindeki yaşadıkları şokun (ve muhtemel travmanın) yoğunluğunu tasvir etmektedir. Bazen anne babalar, boşanmanın vermiş olduğu acıyı çocukların unutacaklarına ve evliliğin bittiğini kabul edeceklerine inanırlar. Fakat Westberg’in çalışmasına göre; bu kararı öğrendiği günün anısı çocukla birlikte kalmaya devam eder ve hatırlandığında da acının geri gelme durumu olanak dahilindedir. Ne yazık ki birçok çocuk bugünü unutmamaktadır.

 

İpucu 1:Haberi vereceğiniz zaman koşullar ve ortam konusunda iyice düşünün. Çocuğunuzun bu anı ne kadar süre hatırlayacağını hafife almayın.

 

Evler Ayrılıyor – Hangi Çocuğa Söylenecek

Bazen ebeveynler ilk olarak en büyük çocuğa söylerler ve en küçük çocuktan saklarlar. Bu strateji akıllıca değildir; çünkü en büyük çocuk sırrı saklamanın yükünü taşır ve en küçük çocuk da "sen bu problemle baş edemezsin" mesajı alır.

 

İpucu 2:Tüm aileyi bir araya toplayın ve herkese boşanma haberini verin. Hiçbir çocuğu sır saklama sorumluluğu altına sokmayın.

 

Duyguların Göreceliliği – Çocukların boşanmaya dair nasıl hissettiği şuna bağlıdır:

Boşanacağınız zaman çocuğunuzun nasıl hissedeceğini merak ediyorsanız bu, duruma göre değişir. Bazı çocuklar olumlu bir şekilde tepki gösterir ki bu neyse ki düşmanlığı bitirecektir. Bazı çocuklar üzgün bir şekilde tepki gösterir. Bazı çocuklar da hem pozitif hem de negatif duygularla tepki gösterir ki bir yandan rahatlama hissederken bir yandan da bir ebeveynlerini kaybettiklerini hissederler.

 

İpucu 3:Çocukların nasıl tepki göstereceklerine dair varsayımda bulunmayın ve size karmaşık gelse bile tüm duyguları hissetmelerine izin verin.

 

Sona Ermeyen Boşanma

Finansal ve ebeveynlerle ilgili konular boşanma döneminde artık kontrol edilemeyecek duruma gelmektedir. Bazı boşanmalarda ebeveynlerden biri veya her ikisi de kazanma ihtiyacı hissettiği için bazı konuları karara bağlamaları yıllar alabilmektedir. Çocuklar için sona ermeyen bir boşanma rahatsız edici ve bitmek tükenmek bilmeyen bir durum olarak algılanır.

 

İpucu 4:Evliliğinizi bitirmeye karar verdiğinizde, bunu hızlıca yapın. Her halükarda iki taraf da kazanmayacaktır.

 

Mesajı Ses Tonlamasıyla Bırakmak – Çocukların Sorularını Cevaplamamak

Birçoğumuz dertlerimizi görmezden gelmeye çalışırız, özellikle çocuklarımızı acı çekiyor olarak görüyorsak. Çocuklarımızın acısının sebebinin kendimiz olduğumuza inanırsak "düzelecek" gibi bir ifade ile bir şeyleri düzeltmeye çalışarak acıyla baş etmekten kaçınabiliriz. Ama hiçbir şey boşanmayı çocuklar için daha iyi yapmaz. Westburg ve çalışma arkadaşları; çocukların kafa karışıklıkları ve acılarıyla baş edebilmeleri için ebeveynlerine ihtiyaçları oldukları sonucuna varmıştır. Çocuklar detayları bilmeye ve sorularının cevaplanmasna ihtiyaç duyarlar. Anne babalar çocuklarına karşı dürüst olarak kafa karışıklığını azaltırken ellerinden gelenin en iyisini yapmalıdırlar.

 

İpucu 5:Zor soruları dürüstçe cevaplayın ve çocuklarınızın acı dolu tepkiler vermeleri durumunda destekleyici olun.

 

Beni Suçlama – Çocuklara Açıklama Yaparken Yetişkin Olmayı Unutmak

Çalışmada birşey oldukça açıkça görülmektedir ki: Haberi verirken çocukların olgun ebeveynlere ihtiyaçları vardır. Özellikle boşanmanın ilk süreçlerinde, ebeveynler bu sorumluluğu kabul etmeyi oldukça zor bulurlar. Anne ve babalar umutlarını yitirdiklerini ve hayallerinin yok olduğunu hissederler ve sık sık bu üzüntüyü kendilerine hatırlatmaktan kaçınırlar. Fakat; ebeveynler tüm aileyi bir araya topladığında, çocuklar her iki ebeveynden ortak bir mesaj/açıklama aldıklarında kendilerini daha az huzursuz hissederler ve ebeveynlerinin bu olgunluğu sergilemelerinden fayda sağlarlar. Yapılan çalışma bize çocukların; ebeveynlerinden birbirlerini suçlayıcı mesajlar almak yerine, ebeveynlerin evliliklerinin bitmesinin sorumluluğunu kendi üstlerine aldıklarına dair mesaj almayı umduklarını söylemektedir. Bu şekilde yaparak çocuklarını; a) çocukların kendilerinin boşanmaya sebep olduklarına dair veya b) bir ebeveynle uyumlu olmak ve diğerini reddetmek zorunda olma gibi duygu ve düşünceleri zihinlerinde oluşturmalarından korumuş olurlar.

 

İpucu 6:Boşanmanın sorumluluğunu alın ve çocuklarınıza verdiğiniz mesajlarınızın tutarlı olmasına özen gösterin.

 

Son Söz

Bir ebeveyn evliliği bitirmeye karar verdiğinde diğer ebeveyn büyük bir acı hisseder. Daha sonra meydana gelecek olan dramatik durumlar artık kontrol edilemeyecek düzeye çok kolay bir şekilde gelebilir. Ebeveynler birlikte mesaj verirlerken, tüm çocuklarını durumun daha da travmatik olmasından koruyabilirler. Aynı zamanda, anne ve baba olarak çocuğa kötü haberi verirlerken ebeveyn rolünde kalırlarsa çocuklar bu durumdan olumlu yönde etkilenirler.

Birçoğumuz boşanma gerçekleştiğinde çocuklarımıza yapacaklarımızdan korkarız. Ebeveynler çocuklarını acıdan korumak isterler. Fakat acı çekme engellenemeyecek şekilde meydana gelir ve böylece boşanan ebeveynler çocuklarına nasıl etkili bir şekilde acıyla baş edebileceklerini öğretme fırsatı bulmuş olurlar. Her kötü olayda öğrenmek ve büyümek için bir şans vardır. Boşanmayı çocuklarına yardım etmek için bir şans olarak kullanan ebeveynler bu esas gerçeği öğrenirler.

 

Çeviren:Uzm. Klinik Psikolog Işık Dilayla ELGİN

 

Kaynakça:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-older-dad/201105/mom-and-dad-have-something-tell-you-six-tips-talking-kids-about-divorce