Çocuklara Düzenli Göz Muayenesi Yaptırılmalı mı?

Çocuklara Düzenli Göz Muayenesi Yaptırılmalı mı?

Bazen bebeklerin ve küçük çocukların hayatları, aşılar ve ara sıra yapılacak kontrollerden dolayı doktor randevularıyla geçebilir. Peki, erken dönemde göz muayenesi gerçekten gerekli midir? Bu soruya uzmanların ise cevabı ise “Evet!” olmuştur.
 

Neyse ki, çocuğunuzun göz muayenesi nadiren çocuk göz doktorunu ziyaret anlamına gelir. Çocuğunuz düzenli olarak kontrole gittiğinde, doktor aynı zamanda çocuğunuzun gözlerini de muayene edecektir.

 

Bu nedenle, çocuğunuzun ilk yaşam yılında üç göz muayenesi geçirmiş olması gerekir. Neden sık sık yapılmalıdır? Erken dönemde herhangi bir göz hastalığı teşhisi konulursa, WebMD’ye göre tedaviler daha etkili olacaktır.

Bir doktor tarafından yapılan muayene diğerlerinden farklı olabilir ancak tüm göz muayeneleri aynı temel işlevleri ve sorunları kontrol etmek için tasarlanmıştır. Yürümeye başlayan çocuklara ve okul öncesi dönem çocuklarına yapılacak muayenelerde doktor:
 

 

  • Ailenizdeki diğer görme sorunları hakkında sorular soracaktır.
  • Göz şekli ve ışığa tepkiyi ölçmek için göz bebeğine bakacaktır.
  • Çocuğunuzun gözünün etrafını enfeksiyon, alerji veya hastalık belirtileri açısından inceleyecektir.
  • Tembel göz denilen bir problem için çocuğunuzun göz hareketlerini kontrol edecektir.
  • Ve katarakt veya tümör gibi bir problem olmadığından emin olmak için, çocuğunuzun göz merceğindeki ışığın yansımasını kontrol edecektir

Doktor muayene sırasında olağandışı bir şey bulursa, çocuğunuz daha ayrıntılı bir inceleme için bir göz uzmanına yönlendirilecektir. Panik yapmayın! Yönlendirme bir tanı değildir.

Çocuğunuz rutin muayenesinde sürekli göz doktoruna görünmeli mi? Tıp uzmanları bu konuda pek aynı fikirde değiller. Bir yandan, bir göz uzmanına gitmek hem zaman hem de para açısından sizi yorabilir. Ancak diğer taraftan da, uzman olmayan bazı hekimlerin kapsamlı bir göz muayenesi yapmak için zamanı veya eğitimi yoktur. Genelde çocuğunuz, belirtilmediği sürece bir uzmana ihtiyaç duymayacaktır. Çocuğunuzun doktoru yukarıdaki değerlendirmeleri hepsini yapıyorsa ve sonuç normalse, endişelenecek bir şeyiniz olmamalıdır. Çocuğunuzun gözleri düzenli olarak kontrol edildiği sürece, endişelenmenize gerek yoktur.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/why-do-toddlers-and-preschoolers-need-eye-exams/