Çocuklara Maske Takmaları Gerektiğini Nasıl Söylersiniz?

Çocuklara Maske Takmaları Gerektiğini Nasıl Söylersiniz?

2020’den bu yana, ülke genelinde koronavirüsün (COVID-19) yayılmasını durdurmaya yardımcı olmak için maske zorunluluğu getirdi. Ancak şimdi, bu sonbaharda okulun nasıl bir yer olduğunu ve bunun çocukları için ne anlama geldiğini anlamaya çalışan ebeveynlerin çocukların maske takmaya daha sık ihtiyacı olacağını hatırlaması gerekiyor.

CDC’nin son birkaç aydır iki yaşından büyük çocuklara halka açık yerlerde maske takmalarını tavsiye etmesine rağmen, bazı okul bölgeleri öğrencileri okula geri getirmek istediğinden, ebeveynler önümüzdeki eğitim yılı için seçeneklerini tartmak zorunda kalıyor. Tam zamanlı fiziksel öğrenme veya karma çevrimiçi ve yüz yüze kombinasyon çocukların maske takmasını gerektirecek. CDC’nin okullar için en son tavsiyesine göre, "Öğretmenler, personel ve öğrenciler de dahil olmak üzere insanlar, özellikle diğer sosyal mesafe önlemlerinin alınması zor olduğunda, kamuya açık ortamlarda maske takmalıdır."

Ancak, çocuğunuzu tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak okula geri göndermeyi seçiyor olsanız da, çocuklarınızla maske takmak hakkında doğru şekilde konuşmanın yolunu bilmek, durumu daha az korkutucu veya garip göstermek açısından önemlidir. Bu nedenle, NYC merkezli bir nöropsikolog ve Columbia Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Sanam Hafeez, M.D.’ye, sohbeti nasıl sürdüreceğimize (ve gerekirse devam ettireceğimize) dair uzman tavsiyesi için başvurduk. Şimdi maske takmayı normal, havalı ve en önemlisi eğlenceli göstermenin zamanı geldi.

Çocuklarınızla Yüz Maskeleri Hakkında Nasıl Konuşulur

1. Erken Başlayın

Dr. Hafeez, “Alabileceğiniz en iyi yol, özellikle şehriniz okulları açmayı düşünüyorsa, okula geri dönmeden önce çocuğunuzla maskeler hakkında mümkün olan en kısa sürede konuşmaktır” diyor. Konuyu pandemi döneminde daha önce açmış olsanız bile, çocuğunuzun arkadaşlarını ve öğretmenlerini okulda görmek için yapması gerekebileceğini belirterek konuyu tekrar gündeme getirdiğinizden emin olun.

2. Kavramı Yaşa Uygun Bir Şekilde Açıklayın

İletişime başlama yolu çocuğun yaşına ve olgunluk düzeyine bağlı olmalıdır. Küçük çocuklar için (beş ve altı yaş), Dr. Hafeez, kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak ve onları iyi bir ruh haline sokmak için eğlenceli bir oyun oynayarak başlamanızı önerir, çünkü küçük çocuklarla oturup konuşmaya çalışmak pek olası değildir. 

Ardından, zamanı geldiğinde ve dikkatlerini çektiğinizde, çocuğunuza maske takmanın başkalarının mikrop kapmasını engelleyeceğini açıklayın. Mikropların ne olduğunu bilmiyorsa, basit terimler kullanın. Onlar dahil herkes maske takarsa daha az insanın hastalanacağını ve pandeminin daha erken bitebileceğini bilmeliler. İşleri hafif tutmak için, onlara diğer çocukların veya en sevdikleri süper kahramanların maske takmış fotoğraflarını gösterebilir veya en sevdikleri parkta yürüyüşe çıkmak veya dondurma almak gibi maske kullanmayı gerektiren bir aktivite planlayabilirsiniz.

Daha büyük çocuklarda, güvende kalmak için maske takmanın önemini bilinçli olarak açıklayabilirsiniz. Okul çağındaki çocukların, kurallara odaklanma eğiliminde olduklarından, bunun uymaları gereken yeni bir kural olduğunu bilmeleri gerekiyor. Ve ergenler için, Dr. Hafeez uyum sağlama isteklerine hitap etmeyi tavsiye ediyor. Ona göre, "Gençler görünüşlerinden dolayı maske takma konusunda tereddüt yaşayabilirler, ancak onlara herkesin maske takacağını garanti edin."

3. Onları Yaratıcı Sürece Dahil Edin

Maskeye gelince, en sevdikleri renkte, hayvanlarla ya da en sevdikleri Disney karakteriyle olsun, gerçekten sevdikleri birkaç tanesini seçmelerine izin verin. Bununla birlikte, daha büyük çocuklar için Dr. Hafeez, desenlerin ve temalı maskelerin, özellikle de maskeleri rahatsız edici buluyorlarsa, onları yeterince ikna etmeyebileceğini söylüyor. Evde bez maskeler veya örtüler yapıyorsanız, ister kumaş kesmek ister eğlenceli bir desen seçmek olsun, büyük çocuklarınızın size yardım etmesine izin verin. Onları dahil olduklarını hissettirmek, durum üzerinde biraz kontrol sahibi olmalarını sağlayacak ve muhtemelen gerçekten göstermek istedikleri bir maskeyi takma konusunda onları heyecanlandıracaktır.

4. Evde Pratik Yapın

Dr. Hafeez, “Küçük çocuğunuz [okulda] maske takma konusunda gerginse, onunla evde pratik yapın” diyor. Örneğin çocuğunuz maskesini takmış bir doktorken hasta rolü yapmak gibi maskeleri oyun duygusuyla tanıtarak durumu normalleştirebilirsiniz. Bu, maske takma fikrini daha eğlenceli hale getirmenin yanı sıra kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayabilir. Ayrıca, durumu görselleştirmelerine yardımcı olmak için maske takan bazı insan senaryoları da çizebilirler. Bu, onlarla konuşmak ve maske giymek zorunda kalma konusunda nasıl hissettiklerini anlamalarına yardımcı olmak için iyi bir giriş noktası sağlayabilir. Unutmayın, çizmek ve oynamak, bir dahaki sefere daha hazırlıklı hissetmelerine yardımcı olmak için işleme ve prova yapma yollarıdır.

Çocuğunuzla birlikte maske takmayı normalleştirmenin bir başka yolu da birlikte selfie çekmek veya maskeli aile üyeleriyle görüntülü sohbet etmektir, böylece diğerleri onlara olumlu yorumlar yapabilir ve nasıl göründüklerini görebilir. Hatta daha az yalnız hissetmeleri için en sevdikleri bebekler veya pelüş hayvanlar için mini maskeler bile yapabilirsiniz. Ayrıca, korkulacak bir şey olmadığını göstermek için yanlarında veya çevrelerinde maske takarak çocuğunuza davranış modeli olabilirsiniz.

Çocuğunuzun sizin gibi olmak istediğini unutmayın, bu yüzden siz maske takmak çok zor ve sıradışı bir şey değil, hatta eğlenceli ve havalı bir şeys olabilir gibi davrandıkça, onlar da öyle davranacak. Böyle bir modele sahib olmak çocukların bazı endişelerini hafifletmeye yardımcı olur.

5. Soru Sormalarına İzin Verin

Bu noktada, nerede yaşadığınıza bağlı olarak, bazı çocuklar diğerlerine göre maske takan insanları görmeye daha alışkın olabilir. Bununla birlikte, konuşmayı sürdürmek ve çocuğunuzun diğer insanlara bakmasına ve maske takan diğer kişiler hakkında sorular sormasına izin vermek, ne olduğunu anlamaları için yardımcı olabilir.

Dr. Hafeez, "Çocuklara bakmanın kibar olmadığı konusunda söylediklerimize aykırı olsa da, başkalarıyla konuşmaktan kaçınmalarını sağlamak, maske takmak ve maske takmakla ilgili olumsuz çağrışımlara katkıda bulunabilir" diyor. Bunun yerine, gördükleriyle ilgili soruları size yöneltmelerine izin verin  ve mümkün olduğunca basit ve dürüstçe cevap verin.

6.Olumlu Bir Dil Kullanın

Çocuğunuzun maske takmak istemeyebileceği zamanlar olacaktır. Bu hem normal hem de beklenen bir durumdur.

İlk olarak, çocuğunuzun üzgün ve sinirli hissetmesine izin verin. Çocukların beklemedikleri, anlamadıkları veya aşina olmadıkları bir şeye olumsuz tepki vermesi normaldir. Onların duygularını doğrulayın ve onlara sizin de üzgün veya hüsrana uğramış hissettiğinizi söyleyerek yaşadıkları şeyi normalleştirin. Onlara, ağızları kapalıyken bile insanların gözlerini görebileceğini ve onları tanıyabileceklerini hatırlatın.

Onlarla konuşurken olumlu bir dil kullanın ve maske takmanın kendilerini ve diğerlerini sağlıklı tuttuğu fikrini güçlendirin. Virüs hakkında aşırı tıbbi olan korkutucu bir dil kullanmaktan veya onları giymedikleri takdirde neler olabileceğini açıklamak için korkutucu görüntüler kullanmaktan kaçının. Örneğin, "Beni maskemi takarken izle", ardından "Şimdi dene!" gibi şeyler söylemek, “Maskeyi takmalısın yoksa çok hastalanabilirsin” demekten daha faydalıdır. Ayrıca basitçe "Maskelerimizi kendimizi ve diğer insanları güvende tutmak için takıyoruz" da diyebilirsiniz. Bu kesinlikle bir öğrenme süreci ancak maskeleri ne kadar çok kucaklarsanız, çocuğunuz da o kadar çok sevecektir.

Kaynakça

Bu yazı Mackenzie Dunn tarafından yazılmıştır. Makalenin orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.