Çocuklara Nezaketin ve Empatinin Öğretimi

Çocuklara Nezaketin ve Empatinin Öğretimi

Çocuklarınızın empati ve nezaket becerileri ile sosyal-duygusal becerilerini geliştirmelerine destek olmak, başarılı yetişkinler olmalarına yardımcı olmak için esastır. Çocukların davranışlarının diğerlerini nasıl etkilediğini anlamalarına yardımcı olan çocuk psikologları ya da çocuk gelişimi uzmanları aynı zamanda başkalarının bakış açılarını daha iyi anlamalarında da onlara yol gösterici olurlar.

 

Nezaket Ve Empati Öğretimi

Çocuk gelişimi, 8-9 yaşına kadar gerçek bir empati anlayışına izin vermez ancak çocuklar 5 yaşındayken, adalet kavramının ve nazik davranmanın bilincindedirler. Bu kavramlar da empati kavramını anlamalarına yardımcı olmak için kullanılabilir.

Çocuklara nezaketi ve empati öğretmek için ipuçları:

• Empati Göstermek
Çocuklar harika taklitçilerdir ve liderlik örnek bir anahtardır. Artı olarak, empati ve duygusal rehberlikle ebeveynlik yapmak, çocukların duygusal olarak da kendilerini daha güvenli hissetmelerine ve güvenli bir şekilde büyümelerine yardımcı olur.

• Duyguları Tanımlamak
Duyguların tanımlanması – iyi veya kötü – çocukların kendilerinde hissettikleri ve başkalarına yaşattıkları her iki duyguyu daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

• Açık Örnekler
Başkalarının ne zaman üzgün olduklarını ya da yaralandığında nasıl hissettiklerini açıklamak konusunda kesin davranmak gibi rahatsız edici davranışlara dikkat çekmek konusunda açık olun.

• Övmek
Çocuğunuz takdir edeceğiniz veya nezaketen doğru davranışlar sergilediğinde, olumlu pekiştirmeyi kullanın.

• Gerçekçi Olmak
Küçük çocuklar sürekli öğrenmeye devam ederler ve empati onlar için zor bir kavram olabilir. Empatiyi ve nezaketi çocuklarınıza teşvik edin ancak mükemmellik beklemeyin. Çocuklar küçük yetişkinler değillerdir.


Kaynakça: https://www.horizoneducationcenters.org/blog/bid/354594/How-to-Teach-Your-Children-Empathy-and-Kindness