Çocuklara Övgü Vermek İçin Etkili Yollar

Çocuklara Övgü Vermek İçin Etkili Yollar

Çocuklara Övgü Vermek İçin Etkili Yollar

 

Çocuklarımızın olumlu davranışları ne sıklıkla fark ediyoruz? Övgülerimizi, çocuklarımızın çabalarına, denemelerine ve yeteneklerine ne sıklıkta odaklıyoruz? Çocuklarımız ne sıklıkla övgüler duyuyorlar?

 

Sözlerimiz önemlidir. Ayrıca çocukların gelişimi ve özgüvenleri üzerinde kalıcı etkileri olabilir. Araştırmalar, gerçek, spesifik ve çabaya dayalı övgülerin çocukların motivasyonlarını, güvenlerini ve özgüvenlerini artırdığını söylüyor.

 

Bir dakikanızı ayırın ve “Oyuncaklarınızı toplaman gerekiyor” ile “Oyuncaklarını çok güzel topluyorsun.” İfadeleri arasındaki farkı düşünün. Bu, çocuğunuzun oyuncaklarını daha hızlı ve daha bağımsız bir şekilde düzenleme olasılığını artıracaktır.

 

Çocuklar, girişimleri ve merakları desteklendiğinde daha fazla motive olurlar. Bir şeyler denemeye ve yapmaya çalışıyorlar çünkü bunu yapmaktan hoşlanıyorlar. Dahası, kendi kendini motive eden çocuklar daha iyi zihinsel sağlığa sahip olma eğilimindedirler.

 

Dil, konuşma veya herhangi bir öğrenme zorluğu olan çocukların, bir hedefe yönelik çalışma sürecinin ona ulaşmak kadar etkileyici olabileceği hatırlatılmalıdır.

 

Çocuklarımıza her şeyi iyi yaptıklarında veya yeni bir şeyler denediklerinde sürekli övmemize gerek yoktur. Övgü gerçek olmalıdır. Araştırmalar, şişirilmiş övgülerin çocukların övgülerinize olan güvenlerini yitirmelerine neden olabileceğini ve yeni zorluklarla baş etmelerinin zor olabileceğini söylüyor. Şişirilmiş övgü aynı zamanda çocukların kendi güçlü yönlerinin anlamalarına, aşırı güvende olmalarına ve ukala davranmalarına neden olabilir.

 

Bir dahaki sefere çocuğunuz iyi bir şey yaptığında içten, spesifik ve çaba temelli övgüler kullanmayı düşünün. Başka ebeveynleri de aynı şeyi yapmaya teşvik etmek, daha bağımsız, kendine güvenen ve meraklı çocuklar yetiştirmemize çok yardımcı olabilir.

 

Kaynakça: https://talkbayarea.com/blog/2018/12/13/effective-ways-to-praise-a-child

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42 
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94