Çocuklara Seslerini Kontrol Etmelerini Öğretmek

Çocuklara Seslerini Kontrol Etmelerini Öğretmek

 

Ebeveynliğin en büyük zorluklarından biri çocuğunuza neyin uygun olduğunu neyin uygun olmadığını öğretmektir. Kendi çocuğunuzun veya bir başkasının zaman zaman uygunsuz şekilde yüksek seslerine tanık olduğunuza dair zamanlar olabilir. Bu gerçek bir problem haline gelebilir, bu nedenle çocuklara erken yaşlarda “iç mekan” ve “dış mekan” sesleri arasında ayrım yapmayı öğretmeye başlamak önemlidir.

 

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve Ebeveyn Koçu Pam Dyson, şu ifadeyi anlamayı öneriyor: “Çocuk konuşmaya başladığında ve büyüdükçe, kavramlar daha kolay anlaşılır, ancak bu sizin açınızdan zaman ve sabır alır. Bu bir öğrenme sürecidir. ”

 

 

Rol Model Olun

 

Bir çocuğa doğru davranışı öğretmenin bir numaralı yolu, davranışı kendinizin modellemesidir. Bu, çocuklar için en iyi stratejidir. Kullanmasını istediğiniz sesleri modelleyin. Ne kadar yüksek sesle konuşuyor olursa olsun, onunla rekabet etmeyin ya da daha yüksek sesle cevap vermeyin.

 

Dyson, “Çocuğa bir kavramı öğretmenin en iyi yolu, onu kendiniz modellemektir.” diyor. “Bir oyun oynayın ve evin içinde ve dışında pratik yapın. Eğlenin ve biraz mizah ekleyin. Oyuncak hayvanlarla, kuklalarla ve diğer oyuncaklarla iç ve dış mekan seslerini modelleyin.”

 

 

Yakın Olun

 

Size zararsız gibi görünse de, çocuğunuzu uzak bir yerden yüksek sesle çağırmak onları gerçekten şaşırtabilir ve geriye götürebilir. Dikkatlerini çekmek istiyorsanız, onlar için bağırmak yerine onların olduğu yere yakınlaşın. Bunu çocuk etraftayken konuşmak istediğiniz biriyle yaparak da model olabilirsiniz.

 

Kaynakça: https://www.everydayfamily.com/teaching-baby-inside-voices/

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için:   +90 (216) 456 42 42 
                                                                                                          +90 (533) 165 60 94