Çocuklarda Benlik Saygısını Geliştirmek

Çocuklarda Benlik Saygısını Geliştirmek

Bir çocuk için benlik saygısı, günlük başarılarına yardımcı olduğu için çok önemlidir. Bir çocuk güne olumlu bir bakış açısıyla başlayabilirse, o zaman sınıftaki talimatları takip edebilir ve daha iyi bir öğrenci olabilir. Çocuk, öğretmenler, terapistler ve diğer yetişkinler gibi aile, arkadaşlar ve temas ettiği diğer kişilerle olumlu ilişkiler kurarak ve bu ilişkileri sürdürerek benlik saygısı oluşturabilir. Bir çocuk olumlu övgü duyduğunda, iyi bir şey yaptığında veya yeni beceriler öğrenip bu becerilerde ustalaştığında da benlik saygısı kendiliğinden gelişir. Çoğu zaman bir çocuğun önüne, kendine olan saygısını kaybetmesine neden olacak bir bariyer yerleştirilebilir. Yetişkinlerden veya zorba kişilerden gelen olumsuz yorumlar, bir çocuğu yıkabilecek en hızlı şeydir.

Çocuklarımıza benlik saygısını nasıl öğretebiliriz?

Çocuğunuzu övün.

Çocuğunuzun hayatında yaşayabileceği inişler ve çıkışlarda yanında olun. Öğretim ve eğitim için doğru zamanları kullanın.

Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin.

Çocuğunuzun kendisi olmasına izin verin

Sadece başarıları kutlamakla kalmayın, aynı zamanda kayıpları için de çocuğunuzun emeğini övün ve onu cesaretlendirin.

Çok olumlu olmak ya da çok fazla beklenti içerisine girmek de olumsuz etkiliyor

Çocukların girdikleri her alanda desteklendiklerini bilmeleri gerekir. Çocuk engellemeye başladığında, gerçekçi beklentiler unutulmaya başlar ve çocukların başının üstünde bir şeyler yapmaları beklenir. Çok fazla beklenti, çocuğun beklenen ve gereken şeyleri kaybetmesine neden olabilir. Olumlu benlik saygısı oluşturmak ve çocukları başarıya ulaştırmak için ince bir çizgi olması gerekir.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/building-self-esteem-children/