Çocuklarda Depresyona 4 Aşamalı Cevap

Çocuklarda Depresyona 4 Aşamalı Cevap

Çocuklarda depresyon, genellikle yetişkinlerde görülen depresyon belirtilerini gösteren bir psikiyatrik bozukluktur. Ancak çocuklarda depresyon farklı şekillerde ortaya çıkabilir ve belirtiler farklılık gösterebilir.

Çocuklarda Depresyonun Belirtileri:  

 1. Sürekli üzgün veya hüzünlü olma: Depresyonlu çocuklar sık sık üzgün, hüzünlü veya mutsuz hissedebilirler. Bu duygusal durumlar uzun süre devam edebilir.
 2. İlgisizlik: Depresyonlu çocuklar genellikle normalde keyif aldıkları aktivitelerden ilgi göstermezler. Hobilerinden ve arkadaşlarından uzaklaşabilirler.
 3. Enerji kaybı: Çocuklarda depresyon, enerji düzeylerinde belirgin bir düşüşe yol açabilir. Bu nedenle yorgunluk ve bitkinlik sık görülen belirtilerden biridir.
 4. İştah değişiklikleri: Depresyonlu çocuklar bazen iştahlarında değişiklikler yaşayabilirler. Aşırı yeme veya yemek yememe gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
 5. Uykusuzluk veya aşırı uyuma: Uyku düzeninde değişiklikler gözlenebilir. Bazı çocuklar uyuyamazken, diğerleri aşırı uyuma eğiliminde olabilirler.
 6. Okul performansında düşüş: Depresyonlu çocuklar okulda dikkat eksikliği, konsantrasyon sorunları ve düşük notlar yaşayabilirler.
 7. Sosyal çekilme: Depresyon, çocukların arkadaşlarından uzaklaşmalarına neden olabilir. İletişim kurmakta zorlanabilirler.
 8. Bedensel şikayetler: Depresyonlu çocuklar sıklıkla baş ağrısı, karın ağrısı veya diğer fiziksel şikayetler bildirebilirler. Bu şikayetlerin altında psikolojik nedenler olabilir.

Çocuklarda depresyonun nedenleri çok çeşitli olabilir ve genellikle biyolojik, genetik, çevresel ve psikososyal faktörlerin etkileşimi sonucunda ortaya çıkar. Eğer bir çocuğunuzda veya yakınınızda çocuklarda depresyon belirtileri görüyorsanız, mutlaka bir uzmandan yardım almanız önemlidir. Profesyonel destek, çocuğunuzun durumunu anlamalarına ve uygun tedavi seçeneklerini değerlendirmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca, destekleyici bir aile ortamı da çocuğunuzun iyileşmesine katkı sağlayabilir.

Araştırmalar Ne Diyor?

Yapılan araştırmalar sonucu çocukların, hatta bebeklerin bile depresyon yaşayabileceği verilerle önümüze serilmektedir. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde bebeklerin %1’i, okul öncesi eğitimdeki çocukların %4’ü, okul çağındaki çocukların %5’i, ergenlik çağındaki çocukların ise %11’inde depresyon görülebildiği tespit edilmiştir. Çocuğunuzun gerekli terapötik müdahaleleri alabilmesi için çocukluk çağındaki risk faktörlerini ve semptomlarını bilmek ve anlamak önemlidir. Depresyonda erken teşhis önemli olduğu kadar hayat kurtarıcıdır da.

1. Çocukluk Çağındaki Depresyonun Semptomları

Yetişkinlikte olduğu gibi çocuklar da ruh hallerinde değişiklik yaşayabilir, olumsuz düşüncelere kapılabilir. Bunların yanında çocukların depresyon belirtileri gösterme olasılığı yetişkinlere göre daha yüksektir. Bunlar fiziksel belirtiler olabilir. Örneğin; mide ve baş ağrıları, sinirlilik, iştah ve uyku problemleri gibi.

Bu fiziksel semptomların bilinen tıbbi sebeplere bağlı olmaması şikayetlerinin olmadığı anlamına gelmez, ciddiye alınması gereken bir durumdur.

2. Ebeveynlerin Bu Konuda Bilmesi Gerekenler

Eğer çocuğunuzda depresif belirtiler gözlemliyorsanız ne yapacağınızı bilmeniz önemlidir.

 • Depresyon hakkında çocuğunuzla konuşun. İletişim kurmak çocuğunuzun duygularını ifade etmesine yardımcı olur ve kendisini daha rahat hisseder. Çocuğunuzla açık bir iletişim halinde olmak çocuğunuzun yalnız olmadığı, sevildiğini ve anlaşıldığını bilmesine sebep olur.
 • Çocuğunuzun doktoru ile görüşün. Fiziksel sağlığın yanında ruh sağlığının da ne derece önemli olduğunu göz ardı etmeyin. Doktorunuz bu konuda en doğru bilgilendirmeyi sizlere yapacak ve tedavi için sizleri yönlendirecektir.
 • Görmezden gelmeyin! Depresyon ciddiye alınması gereken ve çocuğun gelişimine doğrudan etki eden bir hastalıktır. Çocuğunuzun depresyonunu görmezden gelmek, üstesinden gelmesi için ihtiyaç duyduğu tedaviyi almasına yardımcı olmaz.

3. Tedavi Yöntemleri

Depresyon, terapötik müdahale alan çocuklar ve ergenler için %80’e varan başarı oranları ile tedavi edilebilir bir hastalıktır. Diğer %20’lik kısım ise geleneksel terapiyle birlikte tıbbi müdahalelere olumlu yanıt verebilir. Depresyon tedavisinde önerilen terapiler arasında oyun terapisi, aile terapisi ve bilişsel davranışçı terapi (CBT) dahil olmak üzere çocukların olumsuz düşünce kalıplarını yeniden çerçeveleyerek kendi algılarını değiştirmelerine ve dolayısıyla ruh hallerini iyileştirmelerine yardımcı olan bireysel konuşma terapisi yer alır. Bilişsel davranışçı terapi, problem çözme odaklıdır ve depresyon tedavisinde en sık kullanılan müdahalelerden biridir.

Depresyon tedavisinde terapiler haricinde kullanılan başka bir tedavi de tıbbi seçeneklerdir. Antidepresan kullanan çocukların çoğu depresyon semptomları düzeldiğinde çocuk doktorları ve psikiyatristlerin yardımıyla ilaçlarını bırakmalıdırlar. Çocuk ve ergenler için antidepresan ilaç kullanımı intihar düşüncelerini açısından yüksek risk taşıdığını belirtmek önemlidir. İlaç kullanan çocukların sürekli gözlemlenmesi gerekmektedir.

4. Çocuğumun Depresyonda Olduğunu Düşünüyorum, Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuzun depresyon yaşıyor olabileceğini düşünüyorsanız profesyonel destek almalısınız. Endişelerinizi doktorunuzla paylaşın, teşhis ve değerlendirme süreci için tıbbi bir değerlendirme gerekmektedir. Tıbbi testler, genellikle yorgunluk, mide ve baş ağrıları, uyku düzensizliği, iştah bozuklukları veya depresif duygu durum için başka bir neden göstermiyorsa en uygun tedavi planı için ruh sağlığı uzmanına danışın.