Çocuklarda Dil-Konuşma Gelişimi ve Sosyalleşme

Çocuklarda Dil-Konuşma Gelişimi ve Sosyalleşme

Tüm çocuklar diğer çocuklarla sosyalleşerek dil konusunda daha başarılı olabilirler. Gerçekten yakın yaştaki diğer çocukların yanında olmanın, çocuğunuzun dil ve konuşma gelişimi için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olduğuna inanıyorum. Sosyalleşmek sadece dilin bir bileşeni olan sosyal becerileri geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda sözdizimi, dilbilgisi ve konuşma becerilerini geliştirir.

Yıllar boyunca, ebeveynlere, dil ve konuşma terapisinin en iyi biçimlerinden birinin, aynı yaştaki çocuklarla sosyalleşmeyi sağlamak olduğunu söyledim. Ebeveynlerin çoğu hemen bir kreşe göndermeyi düşünür, ancak tam gün süreli kreşi denemek istemiyorsanız başka alternatifler de vardır. Küçük yaştaki çocuğunuzun illa tam zamanlı bir programa katılması gerekmez, bunun için oyun grupları iyi bir alternatif olabilir. Diğer çocuklarla birlikte haftada birkaç gün geçirmesi çocuğunuzu konuşma konusunda daha iyi yapacaktır.

Öyleyse, “Çocuğum için hangi programları düşünmeliyim?” diye soruyor olabilirsiniz. Anneler çocukları her türlü etkinliği yaparken her zaman yanlarında olmak zorunda değildir. Çocuğunuz mahallede bir arkadaşıyla da oynayabilir. Bu örneklerin tümü, çocuğunuzun geri dönüt verme, pragmatik ve kelime bilgisi kapsayan dil ve konuşma becerilerini artırır.

İkiz bebeklerim haftanın iki günü sabah 9 ile öğleden sonra 2 arası bir programa katılıyorlar. Çok şey öğrendiler ve gerçekten başkalarının yanında olmayı seviyorlar. Ayrıca her hafta fitness dersleri verdiğim spor salonunun kreşine gidiyorlar ve daha salona girmeden bebek arabasından heyecanla atlamaya çalışıyorlar.

Çok düşük maliyetli veya ücretsiz seçenekler de var. Örneğin çocuğunuzla bir parka giderek orada diğer çocuklarla sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz ya da yakın yaşta çocukları olan arkadaş ve ya akrabalarınızla görüşmelerinizi daha sıklaştırabilirsiniz. Bu şekilde küçük yaştaki çocuğunuzun dil gelişimine katkı sağlamış olacaksınız ve belki siz de yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

 

Kaynakça: http://www.talkingwithtoddlers.com/blog/socializing-and-toddler-speech-language-development

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
+90 (533) 165 60 94