Çocuklarda Ergoterapi: 4 Strateji

Çocuklarda Ergoterapi: 4 Strateji

Biraz daha “macaroni and cheese” (Amerikaya özgü fırında makarnaya benzeyen yemek türü) alabilir miyim? Oh bak, Sünger Bob  TV’de! az önce bir reklam gördüm, şu an McDonalds’a gitmeliyiz! Kulağa tanıdık geliyor, değil mi? Genç zihinlerin kolayca caydırabileceğimiz bir gerçektir. Ancak, bazı çocuklar hiperaktivitelerini azaltmak için ergoterapi gibi ek yardıma ihtiyaç duyabilirler. Bu çocuklar örgütsel beceriler, görevleri sürdürebilmek, sabırlı olmak ve uzun süre faaliyetlere odaklanmak gibi konularla mücadele ederler. Çocuklar teknoloji, oyuncaklar, oyunlar ve diğer dikkat dağıtıcı unsurlarla sürekli temas halindedirler. Çocuklar için ergoterapi, hiperaktivitelerini azaltmalarına ve günlük görevlerini daha kolay tamamlamalarına yardımcı olabilir. Bu nedenle, hiperaktif olan çocuklarla kullanabileceğiniz dört kolay ergoterapi stratejisi için okumaya devam edin!

Çocuklarda Ergoterapi: Hiperaktiviteyi Azaltmaya Yönelik 4 Etkinlik:

Organizasyon Becerileri

Bu teknik genç hastaları çalıştırmanın harika bir yoludur. Çocuğa organize etmesi için birkaç öğe vererek başlayın. Bu, muhtemelen mücadele edecekleri bir şeydir, bu yüzden onlara ilk olarak ne yapmaları gerektiğini gösterin. Ardından, manevraları tekrar etmelerini sağlayın. Bu görev sırasında onları teşvik etmek ve desteklemek önemlidir. Her şey yolunda giderse, görevin doğru sıralama düzenini görecek ve başarıyla tekrarlayabileceklerdir. Çocuğun zorluklar içerisinde boğulmaması için yavaş yavaş başlamayı unutmayın.

Faaliyetlere Odaklanın

Hiperaktif çocuklar uzun bir süre tek bir göreve odaklanmakta zorlanırlar. Bu nedenle, onlara yaptıklarıyla tam olarak nasıl etkileşime geçeceklerini öğretmek önemlidir. Çocuğa özgüvenini artırmaya yardımcı olacak basit bir şey verin. Bir oyun veya bulmaca ile başlamasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra çocuğu spor gibi daha gelişmiş aktivitelere katılmaya teşvik edebilirsiniz. Bu arayışlar çocuğunuzun sadece güvenlerini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda sosyal becerilerini, motor gelişimlerini ve konsantrasyonlarını da artırmalarını sağlayacaktır. En iyi sonuçlar için, bu faaliyetlerin başlangıçta kısa olması gerekmektedir.                 Bu, çocuğun başlatığı işi bitirmesini kolaylaştıracaktır. Zaman ve çaba ile, çocuğunuz daha uzun süre daha karmaşık faaliyetlere odaklanabilecektir.

Duyu Bütünleme Terapisi

Vakanızda hiperaktivite sorunlarına ek olarak duyusal işleme bozukluğu olabilir. Duyusal bir işleme bozukluğu kendi benzersiz terapi yöntemleriyle birlikte gelir. Bu bozukluğa sahip olup olmadıklarını belirlemek için ilk değerlendirmeniz sırasında çocuğu incelemelisiniz. Çocuğun duyu işleme bozukluğu varsa, anlamı oldukça açıklayıcıdır. Bu, bir kişinin beyninin, duyuları aracılığıyla aldıkları bilgileri almakta ve bunlara yanıt vermekte zorlandığı bir durumdur. Zaten hiperaktif bir çocuğun bu bozukluğu varsa, bunları tedavi etmek için duyu bütünleme terapisi adı verilen bir terapi stili kullanılmalıdır.

Karışıklığı En Aza İndirin

Yatak odasındaki zemindeki fazlalıklar, masasında bulunan fazlalıklar… Bu fazlalıklar gitmek zorundadır. Potansiyel dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırmak, hiperaktif bir çocuğun görevlere ve diğer faaliyetlere konsantre olmasına yardımcı olmanın anahtarıdır. Çocuğun çevresi, çalışma biçiminde önemli bir rol oynar. Bu nedenle, hiperaktiviteyi azaltmak için en önemli ergoterapi stratejilerinden biri çocuğun evini, odasını  ve okulda sınıfını yeniden yapılandırmaktır. Bu çocuğun konsantre olmasını ve yeni yetenekleri daha kolay öğrenmesini sağlayacaktır.

Bu genellikle çocuğun ebeveynlerini ve öğretmenlerini ile birlikte çalışmak anlamına gelir.

İşte ebeveynlerin ve öğretmenlerin hiperaktif çocuklara nasıl yardımcı olabileceğine dair birkaç ipucu:

  • Uygulamalı öğrenmeyi teşvik edin
  • Öğrenmeyi eğlenceli hale getirin
  • Sorular sorun
  • Çocuğun talimatları anladığından emin olun
  • İşi daha küçük birimlere bölün

Kaynakça: https://www.alliedtravelcareers.com/blog/four-occupational-therapy-activities-to-decrease-hyperactivity-in-children/#respond